מרצה פוטר לאחר שהתבטא נגד הומואים

הפרשה הזו מסעירה כבר קרוב לחודשיים את אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. נציגי הסטודנטים בשנה ב' הלומדים בקורס אתיקה רפואית התלוננו להנהלת האוניברסיטה: המרצה ד"ר ירוחם לויט התבטא באופן פוגע נגד הקהילה ההומו-לסבית, במהלך דיון על משפחות חד-מיניות". לאחר דיון עם המרצה, הוחלט באוניברסיטה להפסיק את עבודתו

"המרצה לא התנצל על דבריו" (רויטרס)

אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע הפסיקה לאחרונה את עבודתו של מרצה שהתבטא נגד הומואים, בעקבות פניות של סטודנטים רבים בנושא. המרצה הוותיק, ד"ר ירוחם לויט, התבטא בנושא במהלך הרצאה על שיטות הפריה בקרב זוגות חד-מיניים.

בהרצאה אמרה אחת הסטודנטיות כי לדעתה, ילדים עלולים להיות מושפעים מהנטיות המיניות של הוריהם ולכן היא חוששת להתפתחות התקינה של אותם ילדים. אחד הסטודנטים, הומו מוצהר, התנגד לדבריה ואמר כי מחקרים רבים בעולם מוכיחים שההיפך הוא הנכון.

לאחר מכן הועלה בהרצאה נושא אחר, והסטודנטים דנו בשאלה האם הנטייה המינית של ההורים משפיעה על נטיית הילדים בעתיד. אותו סטודנט טען שלא ניתן לבחור זהות מינית אך ד"ר לויט, בן 70 מקריית ארבע, התנגד לדבריו ואמר כי אנשים המנהלים אורח חיים חד-מיני עלולים לפגוע בצעירים שאינם בטוחים במיניותם ולמנוע מהם פיתוח חיי משפחה נורמליים.

"יש לו ביקורת על הקהילה"

בדיון שהתנהל בפני הנהלת המחלקה לאחר פניות נציגי הסטודנטים בשנה ב', הלומדים בקורס אתיקה רפואית בו התקיים הדיון השנוי במחלוקת, ד"ר לויט טען כי חש צורך להגן על עמדתה של אותה סטודנטית, כי אחד הסטודנטים התעמת איתה.

בפרוטוקול השיחה עם הנהלת המחלקה נרשם כי "ד"ר לויט הדגיש שיש לו ביקורת על הקהילה, על האידיאולוגיה שלהם". ועדת ההוראה של האוניברסיטה החליטה לאחר דיונים להפסיק את עבודתו של המרצה.

"השמעת דעות אישיות, שבדיעבד נמצאו כפוגעות אישית בחלק מהסטודנטים, אין להן מקום בהרצאות במסגרת בית-הספר לרוקחות", כתב פרופ' ריאד אגבאריה, מנהל ביה"ס לרוקחות, לפרופ' שאול סופר, דיקן הפקולטה למדעי הבריאות.

לויט: "חוסר תום לב", האוניברסיטה: "הוא לא התנצל"

ד"ר לויט עצמו זועם על ההחלטה. לעיתון "ידיעות אחרונות" אמר המרצה כי "פרשת פיטוריי המביכים מאוניברסיטת בן גוריון היא פגיעה חמורה בזכויות יסוד, בזכות לכבוד, בחופש האקדמי, בחופש הביטוי ובזכות הקניין שלי, שכן תורתי היא פרנסתי".

"זה נעשה בהליך מנהלי פגום הנגוע בחוסר תום לב, תוך פגיעה בשמי הטוב ובמוניטין שצברתי. אין לי דבר וחצי דבר נגד הקהילה ההומו-לסבית. יתרה מכך: בשנותיי הרבות באוניברסיטה תמיד חינכתי להבנת ערכי הזולת, לסובלנות ולליברליזם", הוסיף ד"ר לויט.

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה כי "המרצה השמיע דברים קטגוריים וחד משמעיים על תופעת ההומוסקסואליות. דבריו עוררו זעם רב. בשימוע בוועדת ההוראה לא רק שהוא לא התנצל על דבריו המעליבים, אלא אף חזר עליהם שוב".

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק