סייעת שנייה? רק חמישה ימים בשבוע

בנט וכחלון הבטיחו סייעת נוספת בגנים לגילאי 3-4, אך כעת מתברר כי הרשויות החלשות יידרשו לממן את יום העבודה השישי ורבות מהן לא יוכלו לעשות זאת. במשרד החינוך הסבירו: האחריות למימון התוספת היא על הרשות המקומית

אילוסטרציה (פלאש 90)

שר החינוך נפתלי בנט הודיע חגיגית בחודש יוני על הוספת סייעת שנייה בגני הטרום-טרום חובה לילדים בני 3-4. היום (רביעי) אנחנו מפרסמים לראשונה כי למעשה המשרה של אותה סייעת שנייה תהיה רק חמישה ימים בשבוע – כלומר בכל שבוע, במשך יום אחד, תהיה רק סייעת אחת בגן ולא שתיים אלא אם הרשות המקומית תממן זאת מכיסה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מרכז השלטון המקומי הוציא היום מכתב למשרד החינוך ובו הוא הבהיר כי אין בכוונתו לתקציב סייעת מחליפה לאותה סייעת שנייה – דבר שיעלה למרכז תוספת של כ-17% משרה. ההחלטה האם לממן מחליפה לסייעת השנייה תועבר לידי הרשויות, כך שלמעשה במרבית הרשויות במשך יום אחד בשבוע לא תהיה סייעת שנייה.

שלמה דולברג, מנכ"ל השלטון המקומי, טען במכתבו לראשי הרשויות המקומיות כי "צוותים מקצועיים מטעמנו עוסקים בימים אלו בתרגום הרפורמה ויישומה. נבקש להסב את תשומת לבכם להיקף התקצוב כפי שפורסם ב'קול הקורא' של משרד החינוך, בו צוין כי תקצוב הסייעת השנייה הוא בהיקף משרה של 100% ולא 117%".

דולברג ציין כי "המשמעויות הנגזרות מכך הן שהיקף המשרה המתוקצב עבור סייעת שנייה על ידי משרד החינוך הוא לחמישה ימי עבודה. העסקת סייעת שניה לשישה ימים בשבוע היא לבחירת הרשות, ועל חשבונה המלא". הרשויות החלשות יתקשו לעמוד בתשלום התוספת, ועל כן ככל הנראה ייאלצו להסתפק בסייעת אחת באחד מימי השבוע.

כחלון ובנט בהכרזה על הסייעת השנייה (חדשות 2)

משרד החינוך: האחריות מוטלת על הרשות המקומית

לעומת זאת, במסיבת העיתונאים שקיימו בנט וכחלון יחד עם יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס בחודש יוני הם הכריזו כי גני הילדים הצעירים יזכו לסייעת במימון מלא שתתווסף לסייעת הקיימת ולגננת. על פי התכנית, יעבדו בגנים שלושה אנשי צוות במקום שניים במטרה להתמודד עם הקושי של הילדים הצעירים, שחלקם אינם גמולים, והטיפול בהם דורש מאמץ רב.

המדינה תממן 50% מהעלויות של הוספת הסייעת ברשויות מקומיות המוגדרות חזקות כלכלית ואת יתר העלות ייקחו על עצמן אותן רשויות. ברשויות שמוגדרות חלשות תממן המדינה 90% מהעסקת הסייעת הנוספת ואילו הרשות המקומית תממן 10% בלבד. מרכז השלטון המקומי הזהיר אז כי לא יממן את התוספת ואמר כי ייתכן שההורים יצטרכו לשאת בנטל, אך בנט הבהיר כי ההורים לא ישלמו עבור הסייעת הנוספת.

"אנחנו שמים את הילדים שלכם במרכז", אמר אז בנט. "החלטנו להשקיע תקציב אדיר של 400 מיליון שקלים בגיל הרך. ילד בן שלוש יקבל את אותה הזדמנות אם הוא גר בהרצליה, בנהריה או ברהט. במדינת ישראל איכות החינוך לא תקבע על פי גובה תלוש המשכורת של ההורים". כחלון הוסיף: "מדובר בצעד שמעיד על סדר עדיפויות חדש, שמחזק רשויות חלשות, שמוביל לצמצום פערים חברתיים, שמגדיל את ההשקעה בחינוך ובילדים של כולנו".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "בכל גני הילדים לגילאי 3-4 (מעל 30 ילדים) תהיה השנה סיעת שנייה ב- 100 אחוז משרה. האחריות וההחלטה האם לתקצב סייעת מחליפה ביום החופשי של הסייעת הקבועה, חלה על הרשות המקומית. כפי שהתחייב שר החינוך, נפתלי בנט, משרד החינוך מממן 100% משרה לטובת תוספת סייעת שנייה בגני הילדים לגילאי 3-4, בהם יש מעל ל- 30 ילדים, בכל הארץ. מדובר במהלך חסר תקדים אשר מבטיח לראשונה בשורה גדולה וחשובה לילדים בגיל הרך אשר יזכו כבר בשנת הלימודים הקרובה לחינוך איכותי יותר ואישי יותר".