פירון על דבריו נגד הקהילה הגאה: "ההתבטאות שלי אומללה"

לאחר שבריאיון שהעניק בסוף השבוע טען כי זוגות חד מיניים אינם משפחה ביקש שר החינוך להביע חרטה. "אסור לאדם במעמדי לומר דברים כאלה", הדגיש השר, "כואב לי שמישהו נפגע ממנה". היום נערכת הפגנה של הקהילה הגאה, מול משרדו במחאה על ההתבטאויות ופירון הבטיח: "אסתכל להם בעיניים"

שר החינוך הרב שי פירון התייחס הבוקר (א') לדבריו, לפיהם זוגות חד מיניים אינם משפחה - שחוללו סערה. "הדברים לא נשמעים טוב, ואסור לאדם במעמדי לומר דברים כאלה", אמר פירון בריאיון לתוכנית הבוקר של רשת "העולם הבוקר". "זו התבטאות אומללה, הייתי מנסח אותה אחרת וכואב לי שמישהו נפגע ממנה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסוף השבוע האחרון התראיין השר פירון לעיתון "בשבע" ואמר: "אני חושב שזכותה של מדינה יהודית, אולי אפילו חובתה, לומר לזוגות חד מיניים שמחליטים לחיות את חייהם - 'זה לא משפחה'. אבל זכויות כלכליות, משכנתא, זכות להורות וכדומה - כן". 

בריאיון הבוקר פירון לא הכחיש את הדברים אך ניסה להסביר כי דבריו נועדו לגשר ולא ללבות מחלוקות. "כל אדם מגדיר מהי משפחה - זו החלטה של כל זוג, ולא אני קובע", ציין שר החינוך. "אמרתי גם בריאיון שהם צריכים לקבל יחס שוויוני - וצריך לזכור שזה נאמר בביטאון מתנחלי ימני, שבו השיח שונה".

עוד הדגיש השר כי דבריו נבעו בין היתר מהמתח בין זהויותיו: "אני רוצה להזכיר שאני רב ואדם דתי - ואני חי במתח לא פשוט בין המחויבות לזכויות אדם בין המחויבות הדתית שלי מתוקף היותי רב".

חתונה גאה, ארכיון (מוטי קמחי)

"אסתכל לאנשים בעיניים"

"צריך לחשוב על כך שאמרתי שחייבים לתת להם זכויות מלאות, כולל הזכות להורות. מפעל החיים שלי הוא לבנות קשרים ולמצוא דרך ושפה לגשר", הוסיף. בשעות הבוקר צפויים זוגות חד מיניים רבים להפגין מול משרדו, ופירון אמר כי בכוונתו "לצאת לאנשים ולהסתכל להם בעיניים - אין אף רב שמנהל דיאלוג כמוני בנושא הזה".

בנוסף ציין שר החינוך כי ערך השנה פעילות עניפה בנושא. "מעולם לא הייתה פעילות במשרד החינוך למען הקהילה הלהט"בית כמו בשנה האחרונה - במערכי שיעור, בפגישות ובפעולות נוספות", טען. 

עשרות הפגינו מול משרד החינוך: "פירון תתפטר" 

במקביל, הפגינו מול משרד החינוך בתל אביב כ-30 פעילי הפורום הגאה במרצ בדרישה לפיטורי שר החינוך. המפגינים נשאו שלטים: "הומופוב לא יחנך את ילדינו" ו"שי פירון תתפטר".

יו״ר הפורום הגאה במרצ, דרור מזרחי, אמר על דברי פירון כי "שר החינוך בחר לעמוד בשורה אחת עם חברי הכנסת של המפלגות החרדיות והאנטי-דמוקרטיות, שרואות בקהילה הגאה בראייה מיושנת".

ההפגנה מול משרד החינוך (הפורום הגאה במרצ)

מזרחי ציין כי התבטאותו של פירון עומדת בניגוד מוחלט להבטחות מפלגתו לפני הבחירות. "התנצלותו הרופסת ושתיקתה של מפלגתו מוכיחות את גודל התרמית שהערימו על הציבור כשמכרו לו את הבטחות הפוליטיקה החדשה", הבהיר.

פעיל נוסף אמר לחדשות 2 Online כי "לא ייתכן שמי שמחנך את ילדינו חושב כך. לדעתי השר לפיד והשרה גרמן, שידועה בתמיכתה הרבה לקהילה, צריכים לנער אותו. הוא יצטרך להוכיח לנו שהוא באמת לטובתנו".

דבריו של פירון עוררו מחאה גדולה בשישי האחרון במצעד הגאווה שנערך בחיפה. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), יו"ר השדולה הגאה בכנסת, נאם מול אלפי המשתתפים ותקף את התבטאויותיו של השר. "דבריו של פירון לא נובעים מבורות אלא מרשעות. רבבות המשפחות הגאות בישראל הן עובדה קיימת, כולל אלפי ילדים במערכת החינוך, ופירון יודע זאת היטב. לכן מה שאמר הם דברי בלע, במטרה לפגוע ולפלג - בדיוק ההיפך ממה ששר חינוך אמור לעשות".