בית המשפט הכריע: הטיולים השנתיים יוחזרו

לאחר שיו"ר ארגון המורים העל יסודיים איים לחדש את העיצומים ולהשבית את הטיולים השנתיים החל מהיום, קבע בית הדין לעבודה כי אין מקום להשבתת פעילויות חוץ בית-ספריות. יו"ר מרכז השלטון המקומי: "בית הדין הוכיח כי ליו"ר ארגון המורים אסור לנהל מאבקים פוליטיים על גבם של התלמידים"

ארכיון (תלמידי י״ב מ״העמק המערבי״, יפעת)

בית הדין הארצי לעבודה הכריע הערב (ראשון) בסוגיית השבתת הטיולים השנתיים על ידי ארגון המורים, וקבע כי המורים לא יוכלו לנקוט עוד עיצומים שיפסיקו את הפעילויות החוץ בית-ספריות. בתום הדיון קיבלו השופטים את עמדתם של משרד החינוך, השלטון המקומי וארגון ההורים ופסקו על הפסקת העיצומים. בהתאם לכך, נמסר ממשרד החינוך, הטיולים שתוכננו למחר בבוקר יתקיימו כרגיל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מועצת התלמידים והנוער הארצית בירכה על ההחלטה. "אנחנו רוצים לקוות שמקרים דומים לזה לא יקרו שוב ועיצומים יתבטאו בדרכים נאותות ומכבדות ולא על גבם של התלמידים", אמרו במועצה. "לא ניתן לפגיעה בתלמידים ובבני נוער, ונמשיך לעמוד על המשמר".

פסק הדין ניתן לנוכח צו המניעה שהוגש בשבוע שעבר על ידי מרכז השלטון המקומי, עיריות תל אביב, חיפה וירושלים וארגון ההורים הארצי נגד הכרזת יו"ר ארגון המורים העל יסודיים לחדש את העיצומים ולהשבית את הטיולים השנתיים החל מהיום.

הצו הפך להחלטה

בצו המניעה נטען כי הפגיעה בתלמידים היא "בלתי מידתית" וכי "השביתה והעיצומים של ארגון המורים מהווים הפרה של ההסכמים עליהם חתומים במסגרת רפורמת 'עוז לתמורה'". בית הדין טען בפסק הדין כי לא היתה לארגון המורים עילה משפטית לנקיטה בעיצומים.

מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, אמרה כי "המשרד מייחס חשיבות רבה לטיולים השנתיים, שכן הם מקנים ערכים לימודיים, חינוכיים וחברתיים, ומהווים חלק בלתי נפרד מתהליך עיצוב דמותו של בוגר מערכת החינוך. משרד החינוך לא מקל ראש בנשיאת אחריותם של המורים בטיולים - עם זאת, הניסיון מלמד שעמידה בנהלי המשרד מונעת אסונות ואירועים חריגים בטיולים".

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין מכבים רעות, בירך על ההחלטה ואמר כי הוא "שמח שהפעילות המשפטית שלנו מנעה את הפגיעה בתלמידים. בית הדין הוכיח כי ליו"ר ארגון המורים אסור לנהל מאבקים פוליטיים על גבם של התלמידים".