איך לומדים בלי חשמל ומים?

הורים לתלמידים בבית ספר תיכון בשדרות טוענים כי פיצוץ צינור מים הותיר את ילדי המוסד החינוכי ללא מים זורמים וחשמל. לדבריהם, הילדים סבלו מקור בכיתות ואף חלו בעקבות תנאי הקור. מעיריית שדרות נמסר בתגובה: "הטענות לא מדויקות בלשון המעטה; תנאי הלימודים לא נפגעו"

"קר בכיתות, אין מים בשירותים". אילוסטרצי (אייל בן יעיש)

"הילדים רועדים בכיתות, ואין מים בכל בית הספר": הורי התלמידים בתיכון "גוטוירט" שבשדרות טוענים כי ילדיהם נאלצים להתמודד עם תנאים לא קלים, זאת לאחר שצינור מים התפוצץ בשטח בית הספר לפני כשבוע וחצי. לדבריהם, גם זרם החשמל נותק, אך הלימודים במוסד החינוכי לא בוטלו. בעירייה מכחישים: "הטענות לא מדויקות בלשון המעטה; תנאי הלימודים לא נפגעו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההורים טוענים כי נאמר לתלמידים לבוא עם בגדים חמים על מנת להתחמם בימים הקרים. "אנחנו נמצאים בתקופה קרה, הילדים רועדים בכיתות, חלקם חלו בגלל שאי אפשר להיות ככה בכיתה", סיפרה לחדשות 2 Online בתיה, אם לתלמיד בתיכון. בנוסף להיעדר החימום והתאורה בכיתות, התלמידים מתקשים להתמודד עם המחסור במים. "אם ילד צריך ללכת לשירותים, הוא צריך להודיע להנהלה כדי שישחררו מים להדחה באסלות, ואם ילד רוצה לשתות, הוא צריך לבקש מים מינרלים מהמורה", הוסיפה.

העירייה: "תנאי הלימודים לא נפגעו"

"יש ימים שמחליטים לשחרר את הילדים הביתה באמצע היום בגלל התנאים", מחתה האם, "אי אפשר להתמודד עם התרעה כזו - יש הורים שלא נמצאים בבית, ולא יכולים פתאום לשנות את כל התכניות". לדברי ההורים, העירייה טענה כי הציוד של העירייה שצריך לתקן את התקלה נמצא בשיפוץ מחוץ לעיר: "למה זה צריך לעניין אותנו? שיביאו קבלן חיצוני".

הורי התלמידים טוענים כי היה צורך לסגור את בית הספר: "איך יכול להיות שילד נמצא בכיתה לא מחוממת ובתנאים כאלה? אפשר היה לקחת את הילדים לבית ספר אחר. זה מסוכן לבריאות שלהם, וגם יכולה להיות סכנת התחשמלות. נותנים לילדים לסבול סתם". לדברי בתיה, ראש העיר, אלון דוידי, "היה בעצמו חבר ועד הורים, ולא מקובל שהוא מתעלם מזה כבר שבוע וחצי ולא פותר את הבעיה".

מעיריית שדרות נמסר בתגובה: "ראשית, הטענות כאילו התלמידים לומדים מזה שבוע וחצי ללא חשמל ומים הינן טענות לא מדויקות בלשון עדינה ואין בכוחנו וגם לא ברצוננו להבין מי הוא בעל האינטרס המבקש להכפיש ולפזר אינפורמציה לא מדויקת ללא שום צורך. לכל הדואגים, נבקש להבהיר - עיריית שדרות דואגת ומחויבת לתקינות כל המבנים הציבוריים בעיר, ודאי אלו של מערכת החינוך, ואין לנו שום צורך במטיפים העומדים בשער. זוהי חובתנו וכך אנו תופסים את תפקידנו. אין לעירייה שום אינטרס לעכב טיפול מעין זה ולכן אופן הצגת הדברים תמוה בעינינו ואף מגוחך לחלוטין".

"ביום חמישי האחרון, התקבלה קריאה במוקד העירוני לגבי פיצוץ צינור מים בבית הספר 'גוטוירט'. מיד עם קבלת ההודעה נשלח קבלן חיצוני לתקן את הפיצוץ, וזאת מאחר ועובדי אגף שפ"ע של העירייה היו בעיצומים באותו היום. הטיפול הסתיים ביום שישי בבוקר, אם כי זרימת המים בברזי בית הספר חזרו כבר ביום חמישי. הקריאה הראשונה בעניין הפסקת החשמל התקבלה רק ביום ראשון האחרון, על ידי מנהל בית הספר וזאת למרות העובדה כי התקלה החלה כבר ביום רביעי שעבר, מבלי שאיש יידע את העירייה בנושא".

"בדומה לטיפול במים, גם במקרה זה נשלחה חברה, אשר יודעת ומוסמכת לאתר את מקום התקלה, בכבל תת קרקעי, לאלתר. מיד עם גילוי מקום התקלה, שלחנו קבלן חשמל, וזה החל מתקן את התקלה. נכון לשעות אלו, העובדים עומלים על תיקונה. נושא תקינות המבנה כל אינו על הפרק, תנאי הלימודים לא נפגעו ומאליו אין כל צורך בהערכת מצב נוכחית למבנה".

ממחוז הדרום במשרד החינוך נמסר כי "נושא תחזוקת מבני מוסדות חינוך, לרבות תחזוקת רשת המים והחשמל, הינו באחריות הרשות המקומית, על פי חוק. בשל התקלה במערכת החשמל באזור מסוים בבית הספר, החל מיום חמישי שעבר חלק מהתלמידים למדו בכיתות חלופיות, כדי להימנע מפגיעה בשגרת הלימודים".