מכנסונים וגופייה: "מרדף" אחר תלמידים

הקיץ כבר כאן, ומנהלי בתי הספר מתמודדים מדי יום עם נערים ונערות שבאים לבית הספר בלבוש חושפני או בלתי ראוי. בהיעדר כללים מוסדרים של משרד החינוך, כל מנהל מוצא דרך אחרת להתמודד עם הבעיה וחלק גם מרימים ידיים. צפו

העונה החמה כבר כאן ותלמידי התיכון לא מתכוונים להזיע בכיתות. מי שצריך להזיע הם המנהלים בבתי הספר התיכוניים, שם אין חובת תלבושת אחידה וכל מנהל קובע מה מותר ומה אסור אצלו בבית הספר ובעיקר צריך גם לאכוף את זה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אסור להתלבש עם גופיות, עד שנה שעברה היה גם אסור מכנסיים קצרים, אבל אחרי עצומה הסכימו למכנס קצר", סיפרו שיר וסתיו, שתי תלמידות תיכון. כך לדוגמא נראה קוד לבוש של בית ספר באזור חיפה: אסור לבוא עם כפכפים ונעלי בית, מכנסיים קצרים, גופיות, חולצות גזורות וחולצות בטן. האלטרנטיבה המותרת: חולצת טריקו בצבעים שונים, מכנסיים עד הברך ומכנסיים סגורות.

"משחקים חתול עכבר בבי"ס" (חדשות 2)

בתיכון מקיף נשר פיתחו מודל ייחודי: ארבעה ימים בשבוע התלמידים באים בתלבושת אחידה מלאה, ביום שלישי התלמידים יכולים לבוא גם עם חולצה של תנועת נוער או של קבוצה חברתית אחרת, וביום חמישי זה יום חופשי ואפשר לבוא עם הבגדים שבוחרים מהבית אבל גם אלה צריכים לעמוד בכללים שקבע בית הספר.

כדי לדאוג שאין חריגות, הצוות החינוכי בנשר עושה כל בוקר בקרה בכיתות ובשאר אזורי בית הספר ומי שלא עומד בכללים נענש. "אם אנחנו נתקלים בילד שהוא ללא תלבושת ראויה הוא יישלח הביתה ואני מדברת על כך שבעצם כל הילדים הוזהרו פעם אחר פעם, הם מכירים את כללי המשחק וכמובן שהם מנסים מפעם לפעם להתחכם אבל התפקיד שלנו זה לשים גבולות", סיפרה מנהלת התיכון המקיץ בנשר, חנה ילניק. אבי קמינסקי, יו"ר מנהלי אגפי החינוך ברשויות המקומיות אמר מצדו כי "צריך לקבוע אמות מידה מינימאליות לטובת מוסדות החינוך.

למנהלים נמאס ממשחקי חתול ועכבר

בבית הספר אורט בנימינה, למנהלת טל רוטשטיין נמאס ממשחק חתול ועכבר עם התלמידים והיא החליטה שחובת התלבושת לא תחול רק בחטיבת הביניים, כפי שמחייב משרד החינוך, אלא גם בתיכון: כולם צריכים לבוא עם חולצת שרוולים עם סמל בית הספר, למורת רוחם של חלק מהתלמידים.

"אני חושבת שאפשר לוותר על תלבושת בשלוש השנים האלה כי אנחנו בלחץ ולא צריכים להתעסק עם זה", סיפרה מאי, תלמידת תיכון בתיכון בבנימינה. זה אולי נראה לתלמידים ולהורים כמו זוטות - אבל למעשה מדובר במשנה חינוכית שלמה שלפיה הבגד הוא עוד דרך להתבטא ולהביע כבוד ואם יש ממנו מעט מדי - זה אמור להקרין גם על דברים אחרים.