האם טוענת: "בן 11 פגע מינית בבני בן ה-6 בשטח בית הספר"

פגיעה מינית שחווה תלמיד כיתה א' הלומד בבי"ס יסודי בב"ש, התגלתה במזל אחרי שהילד סיפר על תלמיד גדול ממנו שמציק לו. הורי הילד טוענים כי גם לאחר היוודע המקרה, ביה"ס לא טיפל בנושא בחומרה הנדרשת, ובכך אפשר לפגיעה המינית לקרות לפחות פעמיים נוספות – בין כותליו. ממשרד החינוך נמסר כי התלמיד הפוגע הושעה

פגיעה מתמשכת בשטח ביה"ס, למצולמים אין קש (AP)

זהו אולי הסיוט הגדול של כל הורה - שולחים את הילד לבית הספר והוא חוזר עם חוויות טראומטיות. זה מה שחוותה כעת ר', אמא צעירה מבאר שבע, שרק לפני כמה חודשים גילתה במקרה על מספר מקרים של פגיעה מינית בבנה בן ה-6 על פי החשד מצד ילד בן 11 שלומד איתו באותו מוסד חינוכי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע הראשון התגלה במקרה, כשבנה של ר', הלומד בכיתה א', סיפר למפעילות המועדונית אליה הוא הולך על ילד שמציק לו. "במועדונית שלו יש בכל יום שיחה שבה הילדים מספרים מה הם היו רוצים לשנות בבית, בבית הספר ובכלל", הסבירה ר'. "כשהגיע תורו של הבן שלי לדבר, הוא אמר שמציק לו שילד גדול ממנו עוצר אותו כל הזמן ליד בית הכנסת ומבקש ממנו להוריד את המכנסיים ולהראות לו את איבר המין".

"כשעובדות המועדונית קראו לי באותו יום וסיפרה לי את מה שהילד סיפר נשארתי בפה פעור, לא ידעתי מה לעשות עם עצמי ופשוט פרצתי בבכי", המשיכה וסיפרה בקול רועד. "כמה ימים לאחר מכן, באירוע בית ספרי, פניתי למנהל בית הספר וסיפרתי לו על המקרה. הוא ענה שהמקרה חמור ושהוא מתכוון לטפל בו ברמת החומרה הנדרשת, וזה הרגיע אותי. אני לא יודעת מה חשבתי לעצמי שלא פניתי למשטרה אבל הוא שכנע אותי שמעכשיו הבן שלי יכול להיות בטוח בבית הספר".

אחרי שהתלמיד בן ה-6 חשף את המקרה בפני המבוגרים בסביבתו, שינה התלמיד הפוגע את שיטת הפעולה וניסה לנקום בו על שסיפר. "שלושה שבועות אחרי שגילינו לראשונה על המקרים, בזמן שהבן שלי שיחק עם ילדים אחרים בתוך שטח בית הספר, הילד התוקף ניגש אליו הוריד לו את המכנסיים מול כולם ואמר לו 'זה עוד כלום יא חתיכת בוגד'",שחזרה האם. "כמובן שישר פניתי למנהל בית הספר, ממש בכיתי מולו ואמרתי שאני מקווה שהוא באמת פנה לכל הגורמים הרלוונטיים כדי שהילד שלי יהיה מוגן ועל מנת שלא יהיו ילדים נוספים בסכנה. הוא בתגובה אמר לי שהוא הגיש דוחות והבטיח שטבעת ההגנה על הבן שלי תתהדק".

"הילד לא בטוח בביה"ס", אילוסטרציה (חדשות 2)

"הילד הידרדר בלימודים והתחיל לנהוג בתוקפנות"

על פי ההורים, המקרים הקשים הללו שקרו בשטח בית הספר נתנו את אותותיהם. "מאז שגילינו על המעשים האלה הבן שלי, שהיה עד אז ילד רגוע ושקט, פשוט לא התנהג אותו הדבר. היה ברור שהילד עבר טראומה - הוא הידרדר בלימודים, הוא נהיה אנטי לכל דבר, הוא התחיל להתנהג בתוקפנות אפילו כלפינו".

האם הצעירה, שהייתה רגועה כי גורמי החינוך והרווחה מטפלים במקרה בעקבות פניית מנהל בית הספר, לא חששה לשלוח את בנה למוסד החינוכי. אלא שתוך שבועות בודדים התברר לה כי מקרי הפגיעה המינית חוזרים על עצמם: "באחד הימים ישבתי בבית כשהילד חזר מהמועדונית בשעה 18:30 בערך. הוא פתח את הדלת בצרחות ואמר 'נמאס לי כבר שנוגעים לי בדברים האישיים, נמאס לי שנוגעים בגוף האישי שלי'. באותו רגע פשוט נבהלתי, לא הבנתי מה קרה לו. אחרי שהרגעתי אותו קצת הוא אמר לי שכשהוא יצא להפסקה בבית הספר הילד הגדול חיכה לו בחצר. הוא חיכה קצת בכיתה כדי שהילד ילך כי הדרכנו אותו פשוט להתחמק ממנו. כשהוא לא הלך משם הבן שלי החליט שהוא יוצא החוצה. איך שהילד עבר לידו התוקף פשוט שלף יד אחורה ותפס לו את איבר המין".

"כמובן שמיד התקשרתי למנהל בית הספר, לשאול אותו איך דבר כזה קורה אחרי כל ההבטחות שהוא הבטיח", סיפרה ר'. "כשהתקשרתי אליו בשעה 19:00 בערב לא הייתי צריכה לספר לו במה מדובר, הוא ידע בדיוק למה אני מתקשרת. אז אני שואלת איך זה שהוא לא התקשר מיוזמתו לספר לי על מקרה שקרה ב-12:00, וככה הבן שלי צריך להישאר יום שלם לבד בסביבה העוינת הזאת, מבחינתו".

"בביה"ס לא עשו דבר", למצולמים אין קשר לנ (חדשות 2)

"מנסים להסתיר את מה שקרה"

האם החליטה שהיא אינה מוכנה לשתוק. "זה היה הקש ששבר את גב הגמל - הגשתי תלונה במשטרה וחוקרי ילדים לקחו ממנו את כל הסיפור. באותו לילה שלחתי גם מייל למשרד החינוך ולעיריית באר שבע. רציתי להבין למה למרות שמנהל בית הספר פנה אליהם לא נעשה שום דבר בנידון", המשיכה וסיפרה. "בשעה 4 בבוקר קיבלתי מייל בחזרה, בו הם כתבו שהם לא קיבלו פנייה כזאת עד אותו רגע. כל אנשי העירייה הרלוונטיים דיברו איתי באותו בוקר ואמרו לי שהסיפור הגיע אליהם רק עכשיו והם מתכוונים לטפל בו בחומרה".

הפנייה הישירה לגורמים הרשמיים וההבטחות כי הנושא יטופל לא סיפקו את ר'. האם הצעירה הרגישה כי נעשה ניסיון ל"טייח" את הסיפור, ולהסיר אחריות ממנהל בית הספר. "הבנתי שמנהל בית הספר לא עשה את מה שהיה מוטל עליו לעשות והוא פשוט סיפר לי סיפורים כדי שאני לא אעשה בלגן. ההרגשה שמנסים להסתיר את מה שקרה גדלה אחרי שיחה עם מפקחת בית הספר", אמרה. "היא הבטיחה לי שהיא נכנסת לעובי הקורה בטיפול בנושא הזה, ואמרה שגם היא שמעה על הסיפור רק באותו בוקר. בערך 10 דקות אחרי שניתקתי את השיחה איתה היא חזרה אלי ואמרה שהיא דיברה עם מנהל בית הספר ושהוא הזכיר לה שבעצם היא כן שמעה על המקרה ושהיא תטפל בו. אני פשוט הזדעזעתי, זה חיים של ילד בן 6 שמונחים פה מולם, המקרה הזה יצלק אותו לכל החיים והם מנסים לנקות אשמה אחד מהשני".

במשך ימים ארוכים אחרי המקרה התלמיד בן ה-6 לא הגיע לבית הספר מתוך חשש שייתקל שוב בילד הפוגע. "המצב שבו ילד פוגע נמצא בבית ספר עם עוד 300-200 תלמידים, רובם קטנים ממנו, הוא פשוט לא הגיוני", היא זועמת. "הבן שלי לא בטוח בבית הספר, ואני לא יודעת מה המצב לגבי ילדים אחרים. המזל שלי הוא שהילד היה מספיק פתוח וסיפר על כל המקרים, באותה מידה זה היה יכול להישאר בתוך בית הספר בלי שאני אדע על זה".

ממחוז הדרום במשרד החינוך נמסר  בתגובה: "התלמיד הפוגע הושעה מבית הספר למספר ימים ומאז המקרה הוצמד לו ליווי אישי לאורך כל שעות הלימודים. התלמיד מטופל על ידי אנשי המקצוע של מערכת החינוך ושירותי הרווחה. לתלמיד הנפגע גובשה תכנית טיפולית במטרה לתת לו מענה רגשי. יצוין כי מיד עם היוודע המקרה, פעל בית הספר בהתאם להנחיות המחייבות ועירב את גורמי המקצוע הרלוונטיים במשרד החינוך וברווחה".

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: "בניגוד לטענות, מנהל בית הספר פעל ללא דופי וכנדרש. מנהל בית הספר דווח על האירועים למשרד החינוך ולאגף החינוך בעיריית באר שבע".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.