המורים על שינוי החופשות: "אנחנו לא בייביסיטר"

אחרי ההודעה על ביטול יום חופש בל"ג בעומר, ההורים זועמים, בארגון המורים לא מבינים על מה המהומה, ובמשרד החינוך מדברים על רוח פשרה. "ההר הוליד עכבר", אמר יו"ר ארגון המורים רן ארז. "הצורך של ההורים לקבל יותר חופשות ושמישהו יעסיק את הילדים לא צריך להפוך את המערכת ליו יו". אם לארבעה: "תחושה של לעג לרש"

בארגון המורים לא מתרגשים מסערת שינוי לוח החופשות בשנת הלימודים הבאה, אך נשארים עם היד על הדופק. "ההר הוליד עכבר", אמר יו"ר ארגון המורים רן ארז בראיון לתכנית "שש" עם עודד בן עמי אך הבהיר: "מערכת החינוך היא לא בייביסטר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיון שנערך היום במשרד החינוך הוחלט כי יום אחד מחופשת ל"ג בעומר יתבטל בשנת הלימודים הבאה, ובמקומו יבוטלו הלימודים ביום שישי שלאחר חג השבועות. המטרה היתה להחזיר למורים את ימי החופש שנלקחו בשל הקדמת פתיחת שנת הלימודים לחודש אוגוסט. "יש תחושה של לעג לרש", אמרה יערה ישורון, אם לארבעה הפעילה בארגון "הורים עובדים לשינוי". "יש חמישה ימים שירדו מסוף חודש אוגוסט ואנחנו צריכים למצוא כמות בלתי אפשרית של פתרונות".

יו"ר ארגון המורים חושב שהפתרונות האלה לא טמונים בבית הספר. "חוק חינוך חובה חינם אומר שהחובה של המדינה חלה לא רק עד סוף שנת הלימודים, אלא גם בקיץ. המדינה צריכה לדאוג לחוגים והעשרות". לדבריו, ילדים בני 15-17 אינם זקוקים להשגחתם של ההורים. "הצורך הזה של ההורים לקבל יותר חופשות ושמישהו יעסיק את הילדים לא צריך להפוך את מערכת החינוך ליו יו".

ההורים: "לא נאבקים נגד המורים"

האם המאבק לא נכנס היום אל חדר הדיונים? מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, סיפרה כי בדיון "היה קשב וכבוד בין ההורים והמורים". "היתה הכרה במצוקה של ההורים קשה להם למצוא סידור והסידור יקר", אמרה שטאובר וציינה כי הוספת יום החופש לאחר שבועות תאפשר שהייה של כל המשפחה ביחד ועדיפה על הארכת חופשת הפסח.

"המאבק שלנו לא נגד מורים אני דווקא מתחברת לארז", ציינה יערה ישורון, יו"ר ארגון הורים עובדים לשינוי. "מסגרות משלימות הן חלק מהפתרון. כרגע יש פשוט חוסר התאמה בין שבוע העבודה לשבוע הלימודים".

בדיון היום במשרד החינוך הוחלט פה אחד כי חמשת ימי החופשה שנלקחו לקראת תום חופשת הקיץ יוחזרו באופן הבא במהלך שנת הלימודים תשע"ד: שלושה ימי חופשה בין יום כיפור לחג סוכות (שלושה ימי גשר שנותרו כמו בשנה הקודמת), יום חופשה בנר הראשון של חג חנוכה (יום רביעי, 27.11.13) ויום חופשה נוסף לאחר חג השבועות (יום שישי, 06.06.14, גשר לסוף שבוע).

היום הבהירו שר החינוך ומנכ"לית המשרד, דלית שטאובר, כי ההצעה לבטל את הלימודים בבתי הספר בימי שישי בתמורה לקיצור החופשות במהלך השנה עדיין לא עלתה לדיון וכי כרגע דנים במשרד רק בהחזרת ימי החופש שהמורים "איבדו" - עקב החזרה המוקדמת ללימודים בסוף חודש אוגוסט, במקום ב-1 בספטמבר.