הסופר א.ב יהושע: "השואה היא כישלון של העם היהודי"

חתן פרס ישראל א.ב יהושע ידוע כאחד שלא נוצר את לשונו במהלך הרצאות ונאומים. גם ביום שישי האחרון הקפיד להגיד את שעל לבו בכנס שעסק ביחסים בין ישראל ליהודי התפוצות. "השואה היא כישלון של העם היהודי, שהתעלם מהנורות האדומות", אמר הסופר, שביקר גם את יהודי התפוצות: "הם יהודים חלקיים - אני שלם"

הסופר א.ב יהושע (חדשות 2)

הסופר א.ב יהושע הוזמן בסוף השבוע לנאום בכנס בנושא יחסי הגומלין שבין ישראל ליהודי התפוצות. במהלך נאומו, סיפק הסופר מספר אמירות פרובוקטיביות שפורסמו הבוקר בעיתון "הארץ".

"מעולם לא שמעתי את היהודים מנתחים את השואה ככישלון. למרות שדלקו נורות אדומות - העם היהודי לא הבין מה מצפה לו", אמר יהושע במפגש שישי אסטרטגי של הקתדרה בהרצליה. "כאשר הצרפתים מנתחים את מלחמת העולם השנייה במסגרת התוקפנות הגרמנית, הם מגדירים זאת ככישלון מכיוון שאומה של 50 מיליון בני אדם נכבשה. המאה האחרונה של הקיום היהודי ממש לא מוגדרת כניצחון".

בהמשך דבריו, העביר הסופר ביקורת חמורה על יהודי התפוצות ועל הישראלים שבחרו לרדת מהארץ. "אני יהודי שלם והם יהודים חלקיים. יש כחצי מיליון ישראלים בגולה והם יושבים שם בקלות. למה? כי אין להם עבודה כאן? גם לשוודים אין עבודה בהיי-טק כמו שכולם רוצים. אתם רואים כל כך הרבה שוודים שיושבים בארה"ב?".

לאחר מכן, סיפר יהושע פתרון לסוגיית היורדים מארץ. "אם היהדות חשובה לאותו אדם, אז שיבוא לכאן, יהיה שותף ויקבל אותה במלואה. אבל חשוב שתבינו שהם ואנחנו זה לא אותו דבר. בקושי 20% היו פעם בישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת