הצצה למופע השנוי במחלוקת "עופרה"

10 שנים אחרי מותה של עופרה חזה, סיפורה עדיין מעורר מחלוקת. בעוד 6 ימים תעלה על הבמה הדרמה מוסיקלית חדשה, "עופרה", שכתב מנהלה לשעבר בצלאל אלוני. ההצגה הזו עולה בצל מחלוקת קשה בין אלוני למשפחתה של חזה, וסכסוך משפטי ארוך בין הצדדים. הצצה ראשונה למה שרואים על הבמה, ולא רואים מאחורי הקלעים

על במת התיאטרון נערכות חזרות אחרונות המציגות עופרה חזה מסוימת, כזאת שמנהלה לשעבר בצלאל אלוני מציג. סיפורה של עופרה חזה ממשיך לחיות גם אחר מותה באולמות בית המשפט ובמלחמות על תיעוד זכרה בין המשפחה לסוכן שליווה אותה שנים.

הדרמה המוסיקלית שעולה בימים אלה בתיאטרון הצפון נדמה שמחווירה אל מול הדרמה המתנהלת סביבה בחיים האמיתיים. "אין לה שלווה עדיין, לעופרה בעיניי, אין שלווה למוות הזה", אומר מעצב התלבושות בהצגה יובל כספין, ומי שנחשב לאחד מקרוביה של חזה בחייה. 

משפחתה של חזה מתעקשת כי המחזמר עושה עוול לזכרה. "זאת לא עופרה", מספרת אחייניתה של חזה, דורין כהן ליירה. "עופרה היתה בן אדם אינטליגנטי, סופר אינטליגנטי, היא דיברה שפות, היא היתה בן אדם חכם והיה לה חוש הומור". לדעת המשפחה עופרה מוצגת כאישה חסרת אישיות ותלותי,ת שהיתה נתונה ללחצים של הסביבה. גם על הבמה, בעזרת שתי שחקניות, מוצגת הכפילות של עופרה: זאת שגרפה הצלחה בינלאומית וזאת שנשארה עם נעלי הבית.

בקרוב נוכל להחליט לבד

"לא זאת הדרך להנציח את זכרה של עופרה ולעשות הצגה זולה ומבישה ללא אישור המשפחה", אמר אחיה של עופרה יאיר חזה. "חבל לכם על הזמן לראות הצגה זו", הוא מוסיף.

מפיקי המופע מתעקשים כי הם אינם באים לייצג את עופרה אלא לייצג סיפור. לדבריהם זכותו של בצלאל להציג את ההיסטוריה בדרך שבה הוא ראה והבין אותה. כעת לא נצטרך לחכות זמן רב עד שכל אחד מאיתנו יוכל לשפוט האם אכן מדובר בחיקוי מכובד של המקור.