דליה רבין: "דעותיו של אריאל זילבר בעייתיות"

דליה רבין מגיבה לראשונה לסערה שהתחוללה סביב ההחלטה של אקו"ם להמיר את הפרס על מפעל חיים לאריאל זילבר לפרס עבור תרומה למוזיקה. "זהו מסר בעייתי לחברה", נמסר מלשכתה. יש לציין כי רבין לא השתתפה בהצבעה על ההחלטה

הסערה, רבין וזילבר (חדשות 2)

לאחר החלטת אקו"ם להסיר את התואר "מפעל חיים" מהפרס שיוענק לזמר אריאל זילבר, אומרת דליה רבין, בתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל, המשמשת כדריקטורית של כבוד בארגון, כי מדובר בהחלטה שנובעת מאמירותיו ודעותיו של הזמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המוזיקה של אריאל זילבר אינה הבעיה, להפך, מדובר ביוצר מחונן", נמסר בהודעה מלשכתה של רבין, "יחד עם זאת, דעותיו של זילבר בנושאי מיעוטים, זכויות הפרט והקהילה הגאה הן בעיתיות ומתן פרס על מפעל חיים הוא מסר בעייתי לחברה הישראלית".

עוד צויין בהודעה כי "ההחלטה שהתקבלה, שלא להעניק לו פרס על מפעל חיים אלה רק על המוזיקה שלו, היא החלטה מאוזנת, שהתקבלה על ידי דירקטוריון אקו"ם". בלשכה הדגישו כי רבין לא השתתפה בהצבעה הסופית באשר למתן הפרס לזמר.

בשיחה עם חדשות 2 Online, דחה אחד מחברי הדירקטוריון את הטענות שרבין הפעילה לחצים לשנות את הגדרת הפרס, בגלל התבטאויות קודמות של זילבר שתמך בשחרורו של יגאל עמיר, רוצחו של אביה. "זו לא החלטה פוליטית, ממש לא", אמר חבר הדירקטוריון שביקש להישאר בעילום שם. "ההחלטה היא ערכית ולא פוליטית - זה כל מה שעמד מאחוריה".

מברכת על ההחלטה, ניני (רויטרס)

אחינועם ניני: "כהנא צדק אינו בגוף היצירות של אקו"ם"

הסערה סביב הנושא החלה לאחר שהזמרת אחינועם ניני הודיעה כי תחרים את הטקס שבו אמור היה זילבר, אמן מוערך המוכר בדעותיו הימניות, לקבל את הפרס המכובד. היום הגיבה ניני פעם נוספת, ובירכה את חברי הדירקטוריון על ההחלטה: "בנסיבות שנוצרו פעל אקו"ם נכון, כשהחליט להפריד את יצירתו האיכותית של אריאל זילבר, עד כמה שרק ניתן, מהקשרים אידיאולוגיים, פוליטיים ואזרחיים. אין לנו ספק שאקו"ם איננו כולל את 'כהנא צדק' בגוף יצירתו המקבלת פרס".

זמן קצר לאחר הודעתה הראשונה של ניני על החרמת הטקס, הכריזה ועדת הפרס על שינוי הגדרת הפרס לזילבר מ"מפעל חיים" לפרס עבור תרומתו למוזיקה הישראלית. במערכת הפוליטית הגיבו בזעם למהלך, והביעו אכזבה ממה שהגדירו כ"התקפלות של הארגון שאמור לייצג את כל קצוות הקשת הפוליטית".

המערכת הפוליטית סוערת: כניעה של אקו"ם

מראשוני המבקרים היה שר החוץ אביגדור ליברמן, שכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "ההתקפלות של אקו"ם והחלטתה להעניק לאריאל זילבר פרס רק על תרומתו למוזיקה הישראלית במקום פרס על מפעל חיים - היא כניעה".

יו"ר מפלגת הבית היהודי, השר נפתלי בנט, הצטרף לגינוי, ורמז כי עמדותיו של אריאל זילבר הובילו למהלך שננקט כנגדו. "'רוצי שמוליק קורא לך, וזורק עלייך אבנים' - על זה אקו"ם היו נותנים פרס חיים", כתב השר בעמוד הפייסבוק שלו.

רק לפני שבועיים לעומת זאת, הגדירה ועדת הפרס את זילבר כיוצר יוצא דופן במקוריותו, דבר שגרם ללא מעט אנשים להרים גבה לנוכח התפנית שחלה היום. "יצירותיו של זילבר בולטות במקוריותן וחדשנותן תוך שהוא משלב אלמנטים אתניים וסגנונות מוסיקליים חדשים", נכתב אז בהחלטה.

עוד הוסיפו כי "ניכר שזילבר הגדיר מחדש את המיינסטרים כשהוא מקרב את השוליים למרכז. הופעתו על הבמה מלאת כריזמה ושיריו רלוונטיים ומשפיעים גם היום כשהם מדברים על אמת אומנותית, אמינות, כנות וכשרון עצום".