אמה של ענת: "רצחו אותה פעמיים"

שמחה מהולה בעצב היום במשפחתה של הדוגמנית ענת אלימלך, אחרי פסיקת בית המשפט כי היא נרצחה ולא התאבדה. "עברנו ייסורים שנמשכו שנים", אמרה אמה של ענת לחדשות 2 באינטרנט. "כל המשפחה התפרקה". צפו בדברי בני המשפחה

פרסום החלטת בית המשפט בעניין הרצח של הדוגמנית ענת אלימלך ז"ל, עורר מחדש את הפרשה בקרב בני משפחתה. בילי אלימלך, אמה של ענת, אמרה היום כי ההתנהלות בפרשה עד יציאת האמת לאור גרמה לבני המשפחה עוגמת נפש רבה. "ענת נרצחה פעמיים", אמרה בהתייחסה לאופן שבו טופלה הפרשה.

לטענתה, בפעם הראשונה היא נרצחה בידי דוד אפוטה ז"ל, ובפעם השני עשו לה רצח אופי כשקבעו שהיא זו שרצחה את בן זוגה. "הוא זה שרצח אותה והאחים שלו הסיטו את האקדח לידיים שלה. הם שיבשו הליכי חקירה ובית המשפט אישר את זה", הוסיפה בילי.

כשהיא אוחזת בתמונתה של בתה, הוסיפה בילי להוציא את כל הכעס שצברה עם השנים. "היינו צריכים לקבור את ענת בתחילה בבית קברות של רוצחים ומתאבדים ורק כמה שנים אחרי זה העברנו אותה לחלקה רגילה", היא אמרה. "אנחנו זועמים כבר שנים רבות על מה שעשו לנו. עברנו יסורים על לא עוול בכפנו", הוסיפה.

"כל העם יודע עכשיו שענת זכה וצחה. המשפחה התפרקה, הסתובבנו סחור סחור, אבל עכשיו הכל נגמר", הוסיפה בילי, כשהיא עדיין לא מעכלת באמת שהסיוט כבר מאחוריה. "את ענת אי אפשר כבר להחזיר, אבל לפחות העם יודע עכשיו את האמת", סיכמה את דבריה.

"טיהרנו את כל המחדלים"

"אנחנו חשים היום סוג של הקלה", אמר היום ניר אלימלך, אחיה של ענת אלימלך ז"ל לחדשות 2 באינטרנט. "בזמנו אבא ואני הבטחנו על קברה של ענת שלא ננוח ולא נשקוט עד שהאמת תצא לאור, ואנחנו שמחים שהיא יצאה לאור".

"עברו 13 שנים מאז הרצח אבל כבר שבע שנים שאנחנו מנהלים את התביעה. לצערנו, העומס בבתי המשפט גרם לכך שזה נגרר הרבה זמן אבל עכשיו זה נגמר, לפחות חלקית", הוסיף אחיה של ענת. "לא עשינו את זה רק כדי לטהר את שמה מה של ענת. נעשו פה מחדלים רבים: מהתקשורת ועד לחברה קדישא ומשטרת ישראל. גם המכון הפתולוגי שבו עבד פרופסור היס בזמנו. אבל הסיפור שלנו נגע לכל מדינת ישראל ועשינו את זה למען יראו וייראו".

"מאז הרצח של ענת, האלימות נגד נשים הלכה וגברה ולאחרונה זה נהיה בלתי נסבל", ציין ניר. "צריך שמישהו יקום ויעשה לזה סוף. אם מישהו לא בסדר, מרגיש פגוע, הוא צריך לטפל בעצמו. רצח והתאבדות הם לא פיתרון".

מבחינת בני המשפחה, החשיבות הגדולה של החלטת בית המשפט היא הקביעה שהייתה עבירה בזירה. "עכשיו מישהו ישלם את המחיר, ואנחנו לא צריכים יותר להוכיח שענת היא לא הרוצחת", ציין האח.

ביהמ"ש: אחיו של אפוטה ז"ל שיבש ראיות בזירה

הפרשה שהסעירה את המדינה כולה לפני כ-13 שנים הגיעה לסיומה עם פרסום החלטת בית המשפט לענייני משפחה בירושלים בעניין רצח הדוגמנית ענת אלימלך. אחרי טענות מצד בני משפחתה על טשטוש ראיות בזירת הרצח, והסברים שונים שהובילו למציאת גופתה לצד בן זוגה אז, הספר דוד אפוטה, בית המשפט קבע סופית שאפוטה הוא שרצח את אלימלך והתאבד.

ב-2 בפברואר 1997 נמצאו ענת אלימלך ז"ל, ובן זוגה לשעבר דוד אפוטה ז"ל שרועים על רצפת דירתו של אפוטה ללא רוח חיים. מקרה הרצח וההתאבדות של השניים, שהיו דמויות מוכרות בתקשורת ובירושלים, סוקר בהרחבה בתקשורת.

לצד הקביעה על אשמת הצדדים בפרשה, השופט מנחם הכהן קבע גם כי אחיו של דוד אפוטה, יוסף אפוטה, שיבש את זירת הרצח כאשר נטל את האקדח מידיו של אפוטה והניחו בסמוך לכף ידה של אלימלך. המעשה זה, קיווה האח להשאיר את הרושם שאלימלך היא זו שרצחה את אחיו ואחר כך התאבדה.

לאחר שהתברר שהראיות בזירה שובשו, פנו אביה ואחיה של אלימלך לבית המשפט על מנת שיקבע באופן סופי כי דוד אפוטה הוא שרצח ודרשו פיצוי בסך יותר מתשעה מיליון שקל, בגין הנזקים שנגרמו להם ולמנוחה כתוצאה מהרצח, שיבוש הראיות, הפרסומים המטעים בתקשורת בעקבות זאת, המידע המטעה שהפיצה המשטרה, קבורתה בחלקת המתאבדים ועוד. בית המשפט קבע כי החלטה בעניין היקף הפיצויים תינתן במועד אחר.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק