רוצח אמו נמצא לא שפוי בעת המעשה

הבוקר הוגש לבית המשפט בפ"ת כתב אישום חמור נגד יובב אלגואטי מרעננה, באשמת רצח אמו וניסיון רצח אחיו. אלגואטי דקר את אמו 66 פעמים, על פי כתב האישום, ורק במזל לא רצח גם את אחיו. אלא שהפסיכיאטר שבדק אותו קבע כי הוא אינו שפוי, ועכשיו סניגוריו דורשים להפסיק את ההליכים המשפטיים נגדו

פרסום ראשון: חוות הדעת הפסיכיאטרית בעניינו של יובב אלגואטי בן ה-26, שהואשם הבוקר ברצח אמו וניסיון לרצוח את אחיו, קובעת כי אלגואטי לא היה שפוי בזמן ביצוע הרצח. חוות הדעת הוגשה היום לבית המשפט.

בעקבות חוות הדעת הפסיכיאטרית, דרשו סניגוריו של אלגואטי להפסיק באופן מיידי את ההליכים המשפטיים נגדו. עורך דינו, גיא עין-צבי, ביקש למרות חוות הדעת כי אלגואטי יישאר תחת השגחת שירות בתי הסוהר, זאת בהתאם לדרישתו של הנאשם עצמו, הממשיך לטעון כי הוא שפוי.

מנגד, נציג הפרקליטות אמר בדיון כי לאור חוות הדעת יש לאשפז אותו במוסד פסיכיאטרי בתנאי אבטחה הדוקים, זאת לאור הסכנה המוחשית לפגיעה בו ובסביבה.

בתום הדיון החליטה השופטת לאשפז את אלגואטי בבית החולים הפסיכיאטרי "שער המנשה" ל-3 שבועות. אלגואטי בכה בעקבות החלטת השופטת להשאירו במסגרת אישפוזית, וטען בשיחה עם אביו: "אני לא אשרוד שם דקה, הם נותנים זריקות בלי הפסקה".

אביו של הנאשם התראיין אך לא הסכים להצטלם. "חוות הדעת המלומדת אומרת שיובב לא אחראי למעשיו", אמר האב, "אינני יודע מה זה אומר מבחינה משפטית, אך בשלב הזה זה פשוט טרגדיה נוראית של משפחה שנהרסה. אני מבקש מהציבור הבנה".

כתב האישום: הבן דקר את אמו 66 פעמים

מוקדם יותר היום הוגש כתב אישום חמור בגין רצח וניסיון כנגד אלגואטי. כתב האישום מתאר את ההידרדרות במצבו הנפשי של אלגואטי שהחלה כבר לפני תשע שנים. בני משפחתו מספרים שכבר בגיל 17 הוא החל להתבודד ולהתנתק מהסובבים אותו, ובסופו של דבר לא גוייס לצבא.

במשך השנים צבר אלגואטי תסכול רב כלפי אמו ואחיו, על כך שהתערבו בנעשה בחייו ודרשו ממנו למצוא עבודה ולקבל טיפול פסיכיאטרי. אמו של יובב ניסתה להיעזר בגורמים מקצועיים, ששלחו עובד סוציאלי שהגיע לביתו לפני כחודשיים. 

יובב, שחש מאויים, סירב לפתוח לעובד הסוציאלי את הדלת ולבסוף נכנס העוזר הסוציאלי לבית בסיוע האם. העובד הסוציאלי זכה לקבלת פנים מיוחדת מאלגואטי, שהתייצב מולו עם סכין ואיים שירצח אותו אם יתקרב אליו צעד נוסף. בהמשך איים אלגואטי גם על אמו שיירצח את כל מי שינסה לעזור לו בצורה שאינה מקובלת עליו.

דקר את אמו והמשיך במסע הרצחני לעבר אחיו

כל ניסיון מצד משפחתו של יובב הגביר את התסכול שלו ואת החשש מפני אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי. על רקע זה גמלה ההחלטה בלבו להביא למותם של אמו ואחיו. הוא תכנן את הרצח במשך חודש שלם, כאשר התכנית הייתה לרצוח את אמו בדקירות סכין, ולאחר מכן להתקלח, להחליף בגדים ולהמשיך במסע הרצח לעבר בית אחיו.

ביום הרצח, המתין אלגואטי בבית לשובה של אמו מעבודתה, כשבכיסו סכין פרפר מתקפלת בעלת להב משונן באורך 7 סנטימטר. כאשר הגיעה האם, הוא שבר צלחת ועציץ על מנת להקניטה ולהתעמת איתה. האם השיבה לו כי לא תחדל ממאמציה משום שהיא דואגת לו, ובשלב זה הוא הורה לה לקום על רגליה ואמר כי הוא מתכוון לרצוח אותה.

האם צייתה וקמה על רגליה, ובנה דקר אותה בכוח רב בבטן, בחזה, בגב, במותן ובגפיים - 66 דקירות, תוך כדי שהיא נאבקת בו ומנסה להתחמק מהדקירות. אלגואטי הפיל את אמו על הארץ והמשיך לדקור אותה שוב ושוב כשהיא שכובה על גבה. כשהבין הנאשם כי אמו עדיין לא מתה, דקר אותה שוב ושוב בצווארה ובפניה, תוך שאמו מתחננת בפניו שיפסיק ושיזעיק עזרה.

דקר את אחיו לעיניהן של גיסתו ואחייניתו התינוקת

לבסוף שעה הבן לתחינותיה של אמו, והתקשר למגן דוד אדום, אך לא ציין בפניהם את הכתובת המדויקת של הבית. נחוש בדעתו, יצא יובב מהבית בדרכו לביתו של אחיו. דקות לאחר מכן התקשרה מוקדנית לטלפון בבית. בכוחותיה האחרונים, ענתה האם לטלפון, תיארה בפני המוקדנית את מעשיו הנוראים של בנה, ומסרה את הכתובת המדויקת. האם ביקשה מהמוקדנית ליצור קשר עם בנה השני, אחיו של יובב, כדי להזהיר אותו שחייו בסכנה.

כאשר סיים אלגואטי לדקור את אמו, נכנס לכלי רכבו כשבגדיו מגואלים בדם ונסע לבית אחיו הממוקם מרחק כמה רחובות משם. כלקח מרצח אמו שארך זמן רב, החליט אלגואטי לדקור את אחיו ישירות בצווארו. על מנת שאחיו ייתן לו להיכנס, צלצל יובב בפעמון כשהוא מסתיר את העינית, ואמר לאחיו שנפגע בתאונה והוא זקוק לעזרתו.

כשפתח אחיו את הדלת, התפרץ יובב פנימה כשבידו הסכין, ומבלי להגיד מילה - דקר את אחיו בצווארו ובאוזנו. האח נאבק בו תוך שאלגואטי מודיע לו כי רצח את אמם, וכי בכוונתו להרוג גם את אחיו וגם את בתו התינוקת, ששהתה באותו זמן בדירה יחד עם אשת אחיו. בשלב מסויים הצליח האח לחלץ את הסכין מידו, אז נמלט יובב מהבית כשהוא מותיר את אחיו פצוע ומדמם בתוך הדירה.

כוחות מגן דוד אדום שהגיעו למקום טיפלו באח והעבירו אותו לבית החולים במצב בינוני. בזמן הזה יצא יובב לרחוב הסמוך ומשם הזעיק את המשטרה שמיהרה לעצור אותו.

למרות טענתו, לפיה הוא שפוי לחלוטין וביצע את הרצח במודע, ציין בתחילת השבוע עורך דינו גיא עין צבי שזוהי אינדיקציה מדוייקת לכך שאלגואטי לוקה בנפשו. בהנחיית בית המשפט מוחזק יובב בשמירה קפדנית ואזוק בידיו וברגליו, ובאזיק נוסף המחבר בינהם מהחשש שינסה לפגוע בעצמו.

בהכנת הידיעה השתתף כתבנו גלעד שלמור

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק