בצעד נדיר בוטל האישום ברצח

שנה וארבעה חודשים ישב מואייד סאלח במעצר. האישום: במהלך עימות בין חמולות הביא לאחיו רימונים שהביאו בסופו של דבר גם למותו של אדם. עתה חוזרת בה הפרקליטות מכתב האישום, וסאלח, עורך דין פלילי במקצועו, חוזר הביתה. "הפרקליטות פישלה בגדול והכניסה אדם למעצר ללא צורך", אמר

עו"ד מואייד סאלח. שוחרר ממעצר (חדשות 2)

פאדיחה לפרקליטות: בהליך יוצא דופן בוטל הבוקר בבית המשפט המחוזי בנצרת עילית כתב אישום נגד עורך דין צעיר שהואשם ברצח, במסגרת סכסוך חמולות ביישוב הבדואי טובה-זנגריה.

לפני כשנתיים, במהלך סכסוך חמולות בשבט הייב אשר נבע על רקע הצתת אוטובוס בכפר, נעצר עורך הדין מואייד סאלח, בן 26. סאלח נחשד כי הגיש לאחיו הצעיר רימונים והורה לו להשליכם לעבר החמולה היריבה שיידתה אבנים מחוץ לביתם. כתוצאה מהשלכת הרימונים נהרג אדם אחד.

סלאח, בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, נעצר מיד והוחזק במעצר לתקופה של שנה וארבעה חודשים. עם ההתקדמות במשפט, עלו סדקים בעדויותיהם של המעורבים בסכסוך ומועאייד שוחרר למעצר בית. היחלשות אמינות העדים במשפט, לצד ליקויים בחקירתו של סאלח, כמו גם שלא בוצע עימות בין הניצים או שחזור הרצח, הובילו להסדר טיעון שבסופו שוחרר סאלח לביתו.

על אחיו הקטין של סאלח, משליך הרימונים, נגזרו במסגרת הסדר הטיעון 11 שנות מאסר בפועל. אחיו המבוגר של עורך הדין "יסתפק" במעצר של 19 חודשים, ואילו על האב ייגזרו שלושה חודשי עבודות שירות.

העורך הדין הפלילי ייעץ לחברים בבית המעצר

"אני עורך דין פלילי", אמר סאלח בתום הדיון הבוקר, "ועכשיו אני אלחם בציפורניים על כל נאשם. הפרקליטות פישלה בגדול והכניסה אדם למעצר ללא צורך. זה דבר מסוכן - רגע אחד הייתי אדם חופשי ופתאום עצרו אותי".

עורך הדין משה שרמן (חדשות 2)
סאלח מספר שלמרות המעצר, הוא לא הפסיק לתת ייעוץ משפטי גם מאחורי חומות בית המעצר קישון בו שהה. "הגיעו אליי עצירים עם כל החומרים שיש להם, והייתי מייעץ להם מה לעשות וכיצד להתנהל", אמר. "חלקם", הוסיף סאלח בגאווה, "אפילו שוחררו בזכותי".

בתום הדיון אמר פרקליטו של סאלח, עו"ד דוד יפתח, כי הוא מברך את הפרקליטות על כך ששיחררה אדם חף מפשע. "בצעד נדיר הפרקליטות החליטה לשחרר את מרשי", אמר הפרקליט. "אדם חף מפשע שלא הייתה לו יד ברצח".

"כתב האישום מלכתחילה היה צריך להיות שונה ומרבית הנאשמים לא היו צריכים להיות נאשמים בכלל", הוסיף שותפו, עו"ד משה שרמן.