"יושב בכלא 22 שנים על לא עוול בכפי"

עובדיה שלום הורשע לפני 19 שנים ברצח עו"ד שמואל לוינסון ז"ל ומאז הוא מרצה מאסר עולם. דגימת דנ"א שהתגלתה בזירה אינה תואמת את הדנ"א שלו. בשיחה מהכלא הוא אמר: "אין לי אמונה במערכת. זו מערכת אטומה וצינית. לא מעניין אותה כלום – היא רוצה הודאה. לא רצחתי אף אחד"

לפני 19 שנה הורשע עובדיה שלום ברצח של עו"ד שמואל לוינסון ז"ל ומאז הוא מרצה מאסר עולם. לאחר שראיות חדשות נחשפו בתחקיר "עובדה", הגישה היום (ראשון) הסניגוריה הציבורית לבית המשפט העליון בקשה למשפט חוזר בעניינו, זאת בשל בדיקה חדשה של הדנ"א שהתגלה בזירה ואינה תואמת את הדנ"א של עובדיה. בשיחה מהכלא, טוען שלום כי הוא חף מפשע: "מעולם לא הודיתי ברצח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני חף מפשע עם ראיות מדעיות", הבהיר שלום. "22 שנים אני יושב על לא עוול בכפי. לא עשיתי את זה, לעזאזל. מיום שהורשעתי אני אומר את זה. לא רצחתי אף אחד. לא פגעתי באף אחד. באף פשע שלי לא הייתה אלימות".

לדברי שלום, נרקמה מזימה על מנת להפיל עליו את תיק הרצח. "לא חתמתי על שום דבר. כל זה היה תרגיל", אמר שלום. "אחרי שראיתי שהם לא רציניים ורוצים להפיל עליי את התיק - לא דיברתי איתם יותר".

שלום הדגיש כי הוא אינו אופטימי לאחר שאיבד כל אמונה במערכת המשפט. "איזה אמונה במערכת? המערכת אטומה, צינית", אמר. "המערכת הזו חושבת שהיא מושלמת וחפה מטעויות, שהיא לא טועה לעולם. לא מעניין אותם כלום. הם רוצים הודאה".

החקירה, ההפללה והמאסר הממושך

"זו הייתה עבודה יפה של הסנגוריה שהביאו לנו את כל הראיות", אמרה קטי, רעייתו של שלום בשיחה עם חדשות 2 Online.  "זה ישחרר אותו לגמרי. ללא ספק. הוא כל כך פסימי שהוא מוריד לי לפעמים את האוויר מהמפרשים. הוא מכניס לי פחד למה אני כזאת אופטימית. אני משתדלת לא לחשוב על זה, שהמדינה כן תתעורר ותגיד שהוא חף מפשע. אני מקווה שהצדק ייעשה".

באוגוסט 1994 נרצח עו"ד שמואל לוינסון ז"ל, יו"ר האגודה לזכויות האזרח, בביתו שבירושלים. המנוח הגיע לביתו בשכונת רחביה, והפתיע פורץ ששהה במקום. במקום התפתח מאבק במהלכו ירה הפורץ בעו"ד לוינסון ונמלט. לאחר הרצח חקרה המשטרה מספר עבריינים שהיו מוכרים לה, כשגורמים שונים קשרו עצמם לרצח ואחד מהם ששוחרר לבסוף - אף שהודה במשך תקופה ארוכה במעורבותו ברצח עם שותפים.

כחצי שנה לאחר הרצח נעצר עובדיה, שהיה מוכר למשטרה כנרקומן ועבריין רכוש. בחקירתו, שנמשכה מספר חודשים, מסר עובדיה סדרת גרסאות, ובשלב מסוים מסר אמירות מפלילות בהן הציב עצמו בזירת הרצח יחד עם שותף, אשר לדבריו היה זה שירה במנוח והמיתו. גרסאות מפלילות אלה הובילו להגשת כתב האישום ולהרשעתו.

עובדיה שלום (באדיבות המשפחה)


עובדיה ערער על הרשעתו לבית המשפט העליון, אך ערעורו נדחה. לאחר מכן פנה עובדיה לסניגוריה הציבורית בבקשה שתבחן אפשרות להגשת בקשה למשפט חוזר. כחלק מההכנות למשפט חוזר, סברה הסניגוריה הציבורית כי יש לבצע בדיקות של ראיות מזירת העבירה, שחלקן כלל לא נבדק במהלך המשפט.

43 ראיות חדשות

בבקשה למשפט חוזר שהוגשה היום, מוצג מידע חדש הכולל 43 ראיות חדשות, שיוצרות לטענתם מסה קריטית שבכוחה לשנות את תוצאת המשפט. בין הראיות החדשות, ממצאי בדיקות דנ"א שבוצעו במעבדה בארה"ב, המוכיחים כי על אף אחד מהמוצגים שנבדקו לא אותר הדנ"א של שלום עובדיה, ומנגד, על סדרת מוצגים נמצא דנ"א של אדם אלמוני, שאיננו עובדיה ואיננו המנוח או מי מבני משפחתו.

43 ראיות חדשות


כך למשל נמצאו על גבי אחד המוצגים מספר כתמי דם, שבמהלך החקירה כלל לא נבדקו בבדיקות דנ"א. בבדיקה נמצאה תערובת דנ"א של שני אנשים, שאינם המנוח ובני משפחתו ואינם עובדיה שלום. בנוסף, למרות שהרוצח נמלט מחלון ביתו של המנוח והותיר אחריו טביעת נעל, הטביעה לא התאימה לנעליו של עובדיה. ועוד עולה מהבדיקה כי בתוך מסכה מגרב ניילון שחבש הרוצח ונמצאה בזירה, אותרו שערות אדם. שערות אלה נבדקו ונמצא כי הן אינן של עובדיה שלום. בזירה נמצאו 13 טביעות אצבע, ואף אחת מהן אינה של עובדיה שלום.