גזר הדין: קלון ועבודות שירות ללחיאני

לא הולך לכלא: לאחר שהורשע בהפרת אמונים, גזר ביהמ"ש 6 חודשי עבודות שירות על ראש העיר המושעה של בת ים וקנס של 250 אלף שקל. השופט הטיל על לחיאני קלון - מה שימנע ממנו לחזור לחיים הציבוריים במשך 7 שנים

לחיאני בבית המשפט (חדשות 2)

בית משפט השלום בתל אביב קבע הבוקר (שלישי) כי שלמה לחיאני, ראש העיר המושעה של בת ים שהורשע בשלוש עבירות של הפרת אמונים, לא יישלח לבית הסוהר. לחיאני, שכיהן כראש עיר למעלה מעשור, נשלח לשישה חודשי עבודות שירות ובית המשפט הטיל עליו קלון שימנע ממנו חזרה לחיים הציבוריים במשך שבע שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"הנאשם פגע באמון הציבור ובטוהר המידות", קבע השופט בני שגיא בגזר הדין. "לחיאני היה מצוי בניגוד עניינים משמעותי שבא לעולם מתוך רצונו לקדם את ענייניו האישיים. המחשבה שלפיה תפקידם של עובדי העירייה הוא לחלץ את ראש העיר מתסבוכת אליה נקלע היא מחשבה מעוותת".

עם זאת קבע בית המשפט כי "יש להעניק משקל רב לכך שלחיאני לקח אחריות על מעשיו והודה במסגרת הסדר טיעון". על לחיאני נגזרו גם שישה חודשי מאסר על תנאי וכן הוטל עליו לשלם קנס בסך רבע מיליון שקלים.

"לחיאני שונה מרוב אישי הציבור שהואשמו בפלילים בכך שנטל אחריות על מעשיו והרכין ראש", הוסיף השופט. "בית המשפט צריך לשלוח מסר שלפיו על נבחרי ציבור לקחת אחריות על מעשיהם. פרק הזמן הרב שחלף מאז ביצוע העבירות מלמד כי לחיאני אינו מי שאימץ התנהלות עבריינית בכל שירותו הציבורי".

לא הולך לכלא (פייסבוק)

"מקווים שלחיאני יחזור לעשייה ציבורית"

"אני מבקש להודות לאזרחים שאמרו לי תודה, המילים מחזקות", אמר לחיאני לאחר מתן גזר הדין. עורכי הדין גיורא אדרת ונתי שמחוני שייצגו את לחיאני בירכו על גזר הדין. "השופט עשה מלאכה יסודית וראויה", אמרו לחדשות 2 Online. "עם כל הצער בעניין הקלון, החלטת השופט מאוזנת ולוקחת בחשבון את כל רכיבי הענישה. אנו מקווים שבחלוף השנים לחיאני יחזור לעשייה ציבורית".

"כפרקליטות סברנו שבגין העבירות החמורות שבהן הורשע יש להטיל עליו עונש של מאסר בפועל, אך עמדתנו התקבלה רק באופן חלקי", אמרה התובעת שרון כהנא. "הטלת הקלון מבטיחה שלחיאני לא יכהן כנושא משרה ציבורית במשך שבע שנים".

בית המשפט גזר גם ארבעה חודשי שירות על אבי לחיאני, אחיו של ראש העיר המושעה, שהורשע בכך שתיווך בין אחיו לבין יתר הנאשמים. על עובד חי ואבנר קריאף, בעלי נכסים בבת ים, נגזרו חודשיים עבודות שירות.

כיהן כראש העיר בת ים במשך עשור

בחודש מאי השנה אישר בית המשפט הסדר טיעון שבמסגרתו הודה בשלושה סעיפים של הפרת אמונים ובתמורה נמחקו האישומים נגדו בדבר לקיחת שוחד. לחיאני אמר עם חתימת ההסדר: "כל חיי הייתי סמל ודוגמה לסביבה שבה אני חי - וחשוב לי להמשיך להיות כזה. על כן החלטתי לקחת אחריות על מעשים מלפני עשר שנים, שנעשו בטעות בתחילת דרכי כאיש ציבור, ובדיעבד אפשר היה לעשותם אחרת".

"אני נוטל אחריות על עצמי ובכך משחרר את כל המעורבים האחרים מאחריות ומשחרר גם את משפחתי מסבל של חמש שנים", הוסיף. "אני רוצה להשאיר הכול מאחורי וללכת קדימה. האהבה הגדולה שלי היא השליחות הציבורית. לא יהיה מאושר ממני - אם בית המשפט יאפשר לי להמשיך לשרת את הציבור״.

שלומי לחיאני נבחר לראשות העיר בת ים ב-2003 וב-2008 נבחר לכהונה שנייה ברוב עצום. בבחירות שנערכו ב-2013 ניצח שוב לחיאני אך בפברואר 2014 הושעה מתפקידו למשך שנה עקב כתב האישום נגדו.

לחיאני נחשב לראש עיר מוכשר, שהצליח לשפר את תדמיתה של בת ים, להוביל פיתוח של העיר וסומן כאחד המנהיגים הצעירים המבטיחים בישראל, אך הפרשות הפליליות בהן היה מעורב היוו מכה ניצחת להתקדמותו בזירה הפוליטית.