רצח הנער הפלסטיני: האם ניתן להרוס בית מחבל ישראלי?

לאחר שבג"ץ התיר להרוס את ביתו של רוצח של קצין המשטרה ברוך מזרחי ז"ל בליל הסדר האחרון, נשאלת השאלה אם ניתן לקבוע דין זהה למחבלים ישראלים? "אין בעיה לעשות זאת גם בתחומי הקו הירוק", טוען פרופ' אבי בל מאוניברסיטת בר אילן. אבל לא כולם בטוחים שביהמ"ש יאמץ החלטה כזו בשתי ידיים

הריסת בתים של מחבלים היא פעולה שבה נוקטת מדינת ישראל בכדי להרתיע מפגעים אפשריים מלהוציא לפועל את תכניותיהם. רק בשבוע שעבר התיר בג"ץ את הריסת ביתו של, זיעד עוואד, רוצחו של קצין המשטרה ברוך מזרחי ז"ל בליל הסדר האחרון. עם פרסום דבר מעצרם של שישה יהודים החשודים ברצח הנער הפלסטיני, מוחמד אבו חדיר, נשאלת השאלה: האם ניתן להורות על הרס בתיהם של מחבלים ישראלים?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעניין זה, סבור פרופ' אבי בל, מרצה באוניברסיטת בר-אילן ומומחה למשפט בינלאומי, כי התשובה חיובית. "באופן עקרוני, אין מניעה חוקית להרוס בתים של מפגעים, גם אם הם בתוך תחומי הקו הירוק", טען בל. "הבסיס החוקי להריסת בתים של מחבלים הוא סעיף 119 של תקנות ההגנה לשעת חירום. בתקנה נקבע כי מפקד צבאי רשאי להורות על הריסת בית שתושביו עברו עבירות הכרוכות באלימות או הטלת אימה. תקנה זו חלה גם על בתים שנמצאים בתוך תחומי הקו הירוק".

פרופ' בל מזכיר כי בעבר הרסה מדינת ישראל בתים של מחבלים בתחומי הקו הירוק, גם במקרים בהם המחבלים החזיקו בתעודות זהות כחולות. "ב-2009 הורתה המדינה על הריסת ביתו של אבראהים דוויאת, המחבל שדרס למוות באמצעות טרקטור שלושה ישראלים ברחוב יפו בירושלים. ההחלטה על הרס ביתו של המחבל עמדה גם במבחן בג"ץ שהתיר לבצע את ההחלטה. קשה לי לראות את בג"ץ מבחין בין דם לדם ולא מתיר הרס בית של מחבל יהודי".

בקרוב גם בתחומי הקו הירוק? (ארכיון) (רויטרס)

פרופ' בל אף הסביר כי הוראת הריסה כפופה למבחן המשפט המנהלי של בג"ץ. "השופטים בחנו את ההחלטה במבחני המשפט המנהלי - האם ההחלטה היא סבירה ומידתית. הרציונל שעומד מאחורי הוראת הריסת בית הוא הרתעה. בג"ץ יצטרך לבחון האם ההחלטה משרתת את השיקול הזה".

"ההחלטה לא תעמוד במבחן בג"ץ"

עו"ד אלעד גיל, מומחה לדיני טרור ומשפט חוקתי, מסכים עם פרופ' בל בנוגע לטענה כי אין מניעה חוקית להורות על הרס בתים של מחבלים בתוך תחומי הקו הירוק. "תקנות ההגנה חלות בתוך שטח מדינת ישראל, ולכן יש אפשרות להפעיל את סמכות הריסת מבנים", מנתח עו"ד גיל.

עם זאת, לדברי עו"ד גיל, הוא אינו סבור שהחלטה מסוג זה תעמוד במבחן בג"ץ. "להערכתי החלטה כזו לא תעמוד בפני ביקורת של בית המשפט", אמר. "הריסת בית הוא צעד חריף ביותר שפוגע בזכויות יסוד רבות. אני מתקשה לראות את בית המשפט מאשר החלטה כזו לאור חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. במקרה כזה, הביקורת השיפוטית לא תהיה נדיבה בהקשר הזה". עו"ד גיל אף ציין כי השיקול בהריסת המבנים הוא הרתעתם של מחבלים פוטנציאלים, ולכן, כשמדובר במחבלים יהודים הופך לפחות רלוונטי, בשל נדירותם.