13 שנות מאסר לדוקר החייל איציק מור

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר על נחום בן יצחק 13 שנות מאסר בגין הריגת החייל איציק מור במועדון "ואן גוך" בעיר לפני כארבע שנים. כמו כן, ישלם בן יצחק פיצויים בגובה 258 אלף שקלים לאביו של מור, ולבן דודו שנדקר גם הוא בקטטה. "העונש קל מדי, הוא ירצח עוד מישהו", אמר בזעם אביו של מור

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר 13 שנות מאסר על נחום בן יצחק, בן 26, בגין הריגתו של החייל איציק מור במועדון "ואן גוך" בירושלים לפני כארבע שנים. כמו כן, בן יצחק ישלם 258 אלף שקלים כפיצוי לאביו של מור, הסכום המקסימלי הקבוע בחוק, ו-30 אלף לאבירן סוויסה, בן דודו של מור שנפצע גם הוא בקטטה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה עונש קל מדי, יקצרו לו שליש מהמאסר והוא יהיה בחוץ תוך שבע או שמונה שנים", אמר בזעם אביו של איציק מור, דני. "אני בטוח שהוא ירצח עוד מישהו". אחיו של מור אמר "הוא יצא מהכלא בתחילת שנות ה-30 לחייו, יקים משפחה, יפתח חיים חדשים. איציק לא יוכל לעשות את זה".

"על רקע גלי האלימות הגואים בשנים האחרונות בחברה, ובין השאר הקלות הבלתי נסבלת של שימוש בסכינים ובנשק קר לפתרון סכסוכים, שומה על בית המשפט לתרום להדברת התופעה המכונה בפסיקה כ'תת תרבות הסכין' או 'נגע הסכינאות', שגובה קורבנות פעם אחר פעם, בתקריות אלימות, בין יזומות ובין אקראיות", כתב השופט יורם נועם בהחלטתו. "תרומה שכזו צריכה לבוא בתגובה עונשית כואבת וקשה".

השופט קבע כי "חומרת העבירות, נסיבות ביצוען ותוצאותיהן מחייבות הטלת מאסר ממושך. מעשיו של הנאשם אשר המית אדם וגרם חבלה מחמירה לאדם נוסף במהלך עימות אלים אליו הגיע חמוש בסכין הנם אפוא חמורים ביותר, ותוצאתם - אין חמורה ממנה".

"ההתוודות הייתה אותנטית"

מהומה פרצה לפני שלושה חודשים בבית המשפט המחוזי בירושלים לאחר שהנאשם אוהד דדון, בן ה-25, זוכה מהריגה בפרשת דקירת החייל איציק מור, במועדון ה"ואן גוך" לפני ארבע שנים בירושלים. חברו, נחום בן יצחק בן ה-26 הורשע בהריגתו ודקירתו של החייל.

"ממכלול הראיות הוכח לפני בוודאות הנדרשת במשפט פלילי כי הסכין שבאמצעותו נדקרו המנוח ואבירן הובא לזירה ע"י נאשם 1 (נחום בן יצחק), הלה החזיק ברשותו את הסכין בכל מהלך האירוע ולא העבירו לאיש וממילא לא לנאשם 2 (אוהד דדון) בטרם נמלט ברכב מהמקום", כתב השופט יורם נועם בהכרעת הדין.

עוד הוסיף השופט כי "התוודותו של בן יצחק ברכב כי דקר מספר אנשים ואחד מהם נפגע באורח קטלני נעשתה ביוזמתו שלו, היתה אותנטית, ושיקפה את האירועים כהוויתם".

אחרי הקראת הכרעת הדין פרצה קטטה בין משפחתו של קורבן הדקירה לבין משפחתו של אוהד דדון שזוכה בפרשה. "אתם הרוצחים", קראה משפחתו של החייל לעבר משפחתו של דדון. עשרות אנשי משמר בתי המשפט הוזעקו לאחר שבני המשפחות החלו להכות, לחנוק ולבעוט האחד בשני.

כך התרחשה הדקירה במועדון

בכתב האישום  שהוגש ב-8 באוקטובר 2009 הואשמו השניים בעבירות של הריגה, חבלה בכוונה מחמירה ותקיפה בנסיבות מחמירות של בן דודו של מור, אבירן סוויסה.

מהאישום שהוגש, על ידי עו"ד ארז פדן מפרקליטות מחוז ירושלים, עלה כי לפנות בוקר, יצאו הנאשמים יחד עם ל', חברתו של דדון, מביתם במעלה אדומים לבלות במועדון בירושלים. קודם לכן הם קנו בקבוק של שתייה חריפה ושתו לפני הגעתם למועדון.

דדון, חברתו ובן יצחק נכנסו למועדון ה"ואן גוך", בילו, רקדו והמשיכו לשתות לשוכרה. במהלך הבילוי התפתח עימות פיזי של דחיפות בין ל' ליעל, חברתו של איציק מור שבילה במקום. דדון התערב בוויכוח ודחף את יעל. בתגובה לכך, קראה יעל למור, בן זוגה, שהתקרב אל דדון עם כמה מחבריו. בין השניים התפתח ויכוח במהלכו אמר דדון למור: "צא החוצה אם אתה גבר".

בן יצחק רץ לרכב והביא סכין

על פי כתב האישום, דדון, מור וכמה מחבריהם יצאו מהמועדון ופנו לתוך סמטה שם המשיכו להתעמת. במקביל רץ הנאשם השני נחום בן יצחק לרכב והביא סכין בעלת אורך להב של לפחות שמונה סנטימטרים. הוא חזר לסמטה ואמר לדדון: "אל תדאג, אני מצוייד". בסופו של דבר התפתחה בין הניצים קטטה שכללה דחיפות ומכות הדדיות.

בשלב מסוים, השניים ביחד עם ל' יצאו מהסמטה ופנו לרכב. לאחר מספר מטרים, רדף אחריהם איציק מור והשליך לעברם אבן שלא פגעה בהם. בתגובה תקף דדון את המנוח במכות, ואחד מהנאשמים דקר אותו בצווארו בסכין, וגרם לו לחתך עמוק באורך 10 סנטימטרים. כתוצאה מהדקירה בצוואר, מור קרס במקום ומת מאיבוד דם תוך זמן קצר.