אמה של אתי אלון: "שירחמו עליי ועל הילדים"

בריאיון בלעדי ל"אולפן שישי" יוצאת רחל מקסימוב, אמה של אלון, במתקפה חריפה נגד ההחלטה שלא לשחררה מהכלא ומבקשת מבית המשפט שיחוס על חיי בתה. "נכון שהיא עשתה מעשה חמור, אבל היא שילמה על כך", אומרת מקסימוב. השבוע התקבל ערעור המדינה ונקבע כי אלון לא תשוחרר לפני תום ריצוי העונש שהוטל עליה

"תרחמו על הילדים של אתי": שבוע לאחר שבית המשפט הורה לבטל את שחרורה המוקדם של אתי אלון, אמה, רחל מקסימוב, מבקשת מהמדינה וממערכת המשפט שתחוס עליה. בריאיון בלעדי ל"אולפן שישי" מספרת האם על התחושות הקשות השוררות במשפחה מאז חשיפת מעילת הענק בבנק למסחר - בה היו מעורבים בעלה המנוח, בנה ובתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

12 שנים אחרי חשיפת הפרשה, מקסימוב האם, חולת סרטן בת 70, מלאה בייסורי מצפון וחוזרת ומבקשת רק בקשה אחת - רחמים. "שירחמו עליי וירחמו על הילדים שלה שהיא עזבה אותם תינוקות ועכשיו הם גברים", אומרת רחל. "הבן שלה היה בן 4.5 והיום הוא לפני גיוס בכיתה י"ב. הוא כל כך ציפה שהיא תצא עכשיו. הוא כל כך חיכה לזה. כולנו לא רק הוא. כל המשפחה ישבה 13 שנה. מספיק. נכון שהיא עשתה מעשה חמור אבל היא שילמה על כך".

זו הייתה המעילה הגדולה ביותר בתולדות המדינה. פקידת בנק אחת שגנבה יותר מרבע מיליארד שקלים מלקוחותיה, והכתה את המדינה בתדהמה. בעקבות חשיפת פרשת הבנק למסחר נחשף גם הסיפור המשפחתי של אתי אלון ואחיה עופר מקסימוב.

הסיפור החל עם התמכרותו להימורים של אביהם, אביגדור - בעל חנות ירקות מחולון. בנו עופר הלך בעקבותיו, וחובות העתק לשוק האפור ולארגוני הפשיעה תפחו. אתי אלון, הבת והאחות, סיפקה את הצ'קים הגנובים לאביה ולאחיה מהבנק בו עבדה.

"שילמה את המחיר". אלון (פלאש 90 , פייר טרגמן)

"הם חושבים שעדיין יש לה כסף"

על אביגדור מקסימוב נגזרו 6 שנות מאסר. הוא לקה בשני אירועים מוחיים בכלא, שוחרר לקראת סוף המאסר ומת שנה לאחר מכן. בית המשפט גזר על אתי אלון ועופר מקסימוב עונש חסר תקדים - 17 שנים בכלא.

"אסור להם לצאת לחופשות ביחד", מספרת אמם. "ביקשתי בראש השנה שנחגוג כולנו יחד, הייתי מאוד חולה. הם אמנם עשו מעשה לא טוב אבל אני אמא והם הילדים שלי. הם לא הסכימו בשום פנים ואופן".

בכלא אלון עברה שיקום, התנהגה למופת ונראה היה שקיצור עונשה מובטח. אחרי 12 שנים בכלא התייצבה לדיון בוועדת השחרורים שליד בתי הסוהר. אז התברר כי המדינה מתנגדת נחרצות לשחרורה המוקדם. "היא כביכול גנבה את המדינה", מסבירה רחל. "המדינה שילמה לכל הנפגעים. המדינה מתעקשת שהיא תשב. הם חושבים שעדיין יש לה כסף שהיא מחביאה וכשהיא תצא היא תשתמש בו. מה הם לא יודעים ולא בדקו?".

בחודש שעבר הוחלט לשחרר אותה שחרור מוקדם חרף פנייה חריפה של קורבנותיה שלא לעשות זאת. "אני יכולה להבין אותם ולבי עם כל מי שסבלו", מדגישה רחל. "תמיד כאב לי עליהם".

בית המשפט קיבל השבוע את עמדת הפרקליטות וביטל את השחרור המוקדם של אלון. בית המשפט ציין את הנזק הכבד שגרמה ללקוחות הבנק ולמדינה, את היעד הכספי של המעילה ואפילו הביע ספק לגבי הסכנה שהיא מהווה לחברה.

"מסוכנת למי? שייתנו לה עוד בנק והיא תפיל אותו?", תוהה האם. "אני לא מבינה את השאלה הזאת. למי היא יכולה להיות מסוכנת?. החברה לא תקבל אותה. בכל מקום עבודה לא יקבלו אתה ואנחנו יודעים את זה".