אביו של אורגיל מואטי: "מערכת המשפט מעודדת הסדרי טיעון"

לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד הובא היום צעיר שנאשם לפני כשנה ברצח אורגיל מואטי ז"ל. היום התקיים הדיון הראשון בעניינו, כשכולו מתנהל בדלתיים סגורות. מעבר לדלתות, באולם, עלו עד דוכן העדים אביו ואחותו של הנרצח. האב, איציק מואטי, תקף בסוף: "ביהמ"ש תורם בדרך זו או אחרת לאלימות הגואה"

היום נפתח משפטו של החשוד בהריגתו של אור-גיל מואטי בן ה-17 מרחובות, שנרצח לפני כשנה במהלך קטטה בין בני נוער.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי מרכז בפתח תקווה בסוף חודש מאי 2012, כלל שלושה נאשמים - אחד מהם הואשם ברצח בכוונת תחילה, השני בהריגה והשלישי בסיוע לאחר מעשה. בבית המשפט המחוזי מרכז, שעבר בינתיים ללוד, נפתח היום משפטו של החשוד בהריגה, בדלתיים סגורות. בדיון הראשון העידו היום בפני השופטת ורדה מרוז איציק מואטי, אביו של אור-גיל, כמו גם אחותו וחוקר משטרה.

בתום הדיון, סיפר האב, איציק מואטי לחדשות 2 באינטרנט כי מערכת המשפט שואפת לטענתו לחתימת הסדר טיעון."לצערי הרב השופטים בעצמם מאיצים ודוחקים בעורכי הדין לבצע עסקאות", הוא טען, "הם רוצים לסגור את התיקים כמה שיותר מהר, העומס כנראה משפיע עליהם. הם רק לא מבינים שמאחורי כל תיק ומאחורי כל מספר תיק כזה יש קורבן בן 17 וחצי שנרצח באכזריות רבה, בסכינים".

"שלושת הרוצחים מנהלים משפט עם עורכי דין, כשלצערי הרב, הם רודפי בצע כסף ושררה", תקף האב את הסנגורים. "הם מנסים להוציא כמה שיותר בקלות את הלקוחות שלהם החוצה. כתוצאה מכך בית המשפט לא שם לב שהוא תורם לאלימות הגואה במדינה שלנו, בזה שהוא לא מעניש כמו שצריך ולא נותן את פסקי הדין שצריך לתת לרוצחים כאלה".

"הם ישחררו אותם אחרי כמה שנים, אחד מהם לדעתי אפילו לא יישב שנה בכלא", הוסיף מואטי, "הם יסגרו את זה בעסקאות טיעון, והנה עוד ארגון פשע שנולד, והנה עוד תמיכה במי ששמים סכין בכיס ויוצא לרחובות. לא מענישים היום, יש עורכי דין שמוציאים אותם בקלות. חבל מאוד, צריך לתקן את זה, צריך לחוקק חוקים אחרים כדי שאנשים יבינו שהפשע לא משתלם. מערכת המשפט תומכת בזה, ובדרך כזו או אחרת תורמת לפשע במדינה ולא ממגרת אותו".

עו"ד אלון אייזנברג, סנגורו של א', החשוד בהריגת מואטי, טען מנגד כי דווקא לחץ המשפחה הביא להגשת כתב האישום כפי שהוא. "אני קיבלתי את התיק של א' רק לאחרונה", אמר אייזנברג, "ולתחושתי לחץ המשפחה והרחוב מאוד משפיע על הפרקליטות ומאוד משפיע על בית המשפט",  אין לי ספק שבלי הלחץ הזה, ואם היו הולכים בצורה קרה ומשפטית, התיק הזה מעולם לא יכול היה להיות מוגש על הריגה, כי מדובר פה על תיזה משפטית שאין לה שום יסוד".

אורגיל נרצח בעזרת סכין יפנית וסכין מטבח

מכתב האישום עולה כי מותו הטראגי של מואטי בוצע על רקע סכסוך קודם שפרץ בין שניים מהקטינים לאורגיל ז"ל. השניים, יחד עם חבר נוסף, תכננו לפגוע באורגיל, הצטיידו בסכין יפנית וסכין מטבח, ויצאו לחפש את הנער. הם מצאו אותו בגן ציבורי ברחובות, והחלו לתקוף אותו.

אחד הקטינים חתך את אורגיל בפניו באמצעות סכין יפני, ולאחר שאורגיל ניסה להימלט מהמקום - שניים מהתוקפים המשיכו לרדוף אחריו עד שהיה תשוש וחסר כוחות. בשלב זה, כפי שעולה מכתב האישום, פנה אורגיל לשני התוקפים והתחנן בפניהם שלא יפגעו בו. "חרף תחנוניו - חתך אותו הקטין עם הסכין היפני פעמים נוספות", נכתב בכתב האישום.

"במצב דברים זה, כשאורגיל יושב על החומה פצוע וחסר אונים, נעץ הקטין השני את סכין המטבח בחוזקה בבטנו", נכתב בהמשך. מאיסוף וניתוח חומר הראיות בפרקליטות, הוחלט להאשים את אחד הקטינים ברצח בכוונה תחילה. קטין נוסף נאשם בהריגה וקטין שלישי נאשם בסיוע לשניים לאחר המעשה. שלושת הקטינים נאשמים בקשירת קשר לפשע.

"ילד טוב שלא התסדר עם מסגרות" 

חבריו של אורגיל מואטי סיפרו עליו לחדשות 2 באינטרנט בימים שלאחר הרצח. "הוא היה ילד טוב שלא הסתדר עם מסגרות", הם העידו, "הוא היה מסתובב הרבה פעמים בפארק. כואב לנו שלא היינו איתו ברגעים הקשים האלה".

"יש חבורות שמגיעות לכאן שהן לא מילדי השכונה", סיפר אז איתן בלן, המתגורר בסמוך לבית משפחת מואטי. "לפני כחודשיים הייתה כאן תופעה של גניבת מכשירי טלפון סלולרי מילדים, ואני חוויתי מקרה דומה לזה שהתרחש בב"ש בסוף השבוע. ירדתי להעיר לחבורת נערים שהרעישה אבל חזרתי לביתי כי חששתי לחיי".

"זהו אירוע מזעזע", הוסיף בלן, "זו שכונה שקטה שמלאה באנשים טובים. משפחת מואטי מוכרת בשכונה מכיוון שקרוב משפחה של הקרבן הוא חלל צה"ל, והוא הבוגר היחיד של בית הספר השכונתי שנפל במערכות ישראל. אין ילד שלא מכיר אותם".

בלילה שבין 5 ל-6 במאי, סמוך לשעה 02:00 אחר חצות, התקבלה במוקד מד"א מרחב איילון קריאה על נער שמתבוסס בדמו ברחוב אברהם פרשני ברחובות, סמוך לגן ציבורי. מתברר כי נערים נוספים שהיו בזירת האירוע הזעיקו את כוחות ההצלה. "צוות טיפול נמרץ ואמבולנס שהגיעו למקום מצאו את הנער כשהוא מוטל על השביל ובפלג גופו העליון מספר פצעי דקירה", סיפר אז לחדשות 2 באינטרנט דובר מד"א, זכי הלר.