שר המשפטים לשעבר: "מותו של ש.ד מחליש את תיק הולילנד"

ש.ד, עד המדינה בפרשת הולילנד שהוגדרה כפרשת השוחד החמורה ביותר בתולדות ישראל, יובא היום למנוחות ומשאיר אחריו חור גדול בתיק בו מואשם בין היתר ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. בפרקליטות טוענים כי לפי שעה הם ימשיכו עם ההליך המשפטי כרגיל, אבל שר המשפטים לשעבר פרידמן סבור כי על התביעה "לשקול את הדברים מחדש"

מותו של עד המדינה ש.ד העלה סימני שאלה רבים באשר להמשך משפט הולילנד, וכעת מצטרף גם שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן לדיון. בריאיון לערוץ החדשות טען השר, שכיהן בעבר בממשלתו של אהוד אולמרט, הנאשם כיום בתיק, כי מותו של עד המדינה ישפיע בהכרח על המשפט, תקף האישומים בו והוסיף - "ייתכן שהאירוע הזה יאפשר לפרקליטות לסיים את ההליך בצורה פחות גרועה משהיה מסתיים אחרת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד בתחילת דבריו טען פרידמן כי עדותו של ש.ד הייתה בעייתית עוד בחייו. הוא לא הסתפק רק בכך והוסיף, "נראה שמותו מחליש מאוד את הפרקליטות, במיוחד באשר לנאשמים שלא השלימו את החקירה הנגדית". "העדות נפסלה במקרים האלה, שבהם לא הסתיימה החקירה בבית המשפט, כמעט לחלוטין", טען פרידמן.

שר המשפטים לשעבר הוסיף כי "בכל מקרה היו בעיות קשות עם העדות הזו עוד קודם לכן, במיוחד בעניין אולמרט" וציין, "השופט העיר עוד במהלך החקירה, אמירה שלא נשמעה נוחה לפרקליטות".

פרידמן יעץ לאנשי התביעה לבחון פעם נוספת את התיק, לאור מותו של עד המדינה המהווה נדבך מרכזי בחקירה שהובילה להגשת כתב האישום. "הפרקליטות צריכה לשקול מחדש את עמדתה, והיא הייתה צריכה לשקול את זה היטב עוד לפני המהלך שעשתה. וודאי שהיא צריכה לחזור ולשקול זאת כעת". פרידמן המשיך ואמר כי "ייתכן שהאירוע יאפשר לפרקליטות לסיים את זה בצורה פחות גרועה משהיה מסתיים אחרת, במהלך המשפט".

"עדיף להתעכב בפתיחת חקירה מאשר בסיומה"

בריאיון התייחס שר המשפטים לשעבר גם לפרשת השופט המכה, במסגרתה עוכבה חקירתו של שופט מכהן ממרכז הארץ בחשד להכאת ילדיו. השופט צפוי להיות מזומן השבוע לחקירה באזהרה במשטרה, זאת לאחר שרק בסוף השבוע שעבר אישר היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין פתיחת חקירה כזו, שלוש שנים לאחר העלאת החשדות נגדו.

פרידמן הודה תחילה כי אכן נרשם איחור ניכר בפתיחת החקירה. "ברור שהיה פה עיכוב", הוא קבע, "עיכוב שלא היה במקומו. השאלה אם זו תקלה משרדית, או שלקח זמן להחליט". שר המשפטים לשעבר הסתייג מספר פעמים ואמר כי הוא אינו מכיר את המקרה מקרוב אבל טען - "מבחינת הילדים אינני יודע מה טוב להם. אני לא בטוח שנקיטת צעדים נגד האב הוא מהלך שפועל לטובת הילדים או שהם רוצים בו".

"לא בטוח שהחקירה טובה לילדים". פרידמן על (חדשות 2)

פרידמן הוסיף וטען כי המקרה הזה מוכיח פעם נוספת את הצורך בהקמת גוף ביקורת על הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה, מהלך שהוא מנסה לקדם שנים ארוכות, עוד במהלך כהונתו כשר. "יש כאן בעיה בסיסית והיא העדר מערך ביקורת על התביעה, הפרקליטות והיועץ המשפטי. ברגע שיהיה מבקר, נציב על היועץ המשפטי והפרקליטות שאין עליהם כיום שום ביקורת אפקטיבית, נקבל ממנו את הנתונים והעובדות. במקרים מסוימים ניתן יהיה לנקוט בצעדים - במקרים אחרים לא".

באשר לפרשה עצמה סיכם פרידמן - "היו מקרים של עיכובים בפתיחת חקירות. במובן מסוים יותר טוב ששוקלים ובודקים לפני פתיחת חקירה, ולא הפוך. היו מקרים רבים בהם מיהרו לפתוח תיקים וחקירה נשארה תקועה שנים ארוכות, כמו לדוגמה, תיק ליברמן. זה נראה לי דבר מטריד יותר".