שנה אחרי אסון הכרמל: נסגר התיק נגד החשודים בהצתה

הפרקליטות הודיעה היום, כמעט שנה אחרי האסון שגבה את חייהם של 44 בני אדם, על סגירת התיק הפלילי נגד שני הנערים מהכפר הדרוזי עוספייה שנחשדו בהשלכת הגחל שגרמה לשריפת הענק. בהודעת הפרקליטות נמסר כי ישנו "קושי ראייתי" להוכיח שפעולת הנערים גרמה לאסון. נאווה בוקר: "44 איש נהרגו, הם לא שרפו שדה קוצים"

בעוד שבוע תמלא שנה לשריפת הענק בכרמל, בה נספו 44 בני אדם, בהם סוהרים, כבאים וקציני משטרה בכירים, והערב מודיעה פרקליטות מחוז חיפה כי בשל היעדר ראיות מספיקות - ייסגר התיק נגד שני החשודים בהצתה שגרמה לאסון הכבד, זאת כפי שפורסם לראשונה כאן בחדשות 2.

"ההחלטה האמורה התקבלה לאחר בדיקה מקיפה, ועל יסוד חוות דעת יסודיות ומעמיקות, בהן נסקר חומר הראיות שנאסף על ידי משטרת ישראל, ונבחנו ההיבטים העובדתיים והמשפטיים של הפרשה, ומכלול הנסיבות הרלוונטיות הנוגעות לעניין", נמסר מפרקליטות המדינה. בני משפחתם של הנספים באסון קיבלו הודעה על סגירת התיק.

הסיבה לסגירת התיק, על פי הפרקליטות, היא כי לא ניתן לקבוע ברמת וודאות מספקת מה היה מהלך האירועים המדויק שהוביל לשריפה, מה היו פעולותיהם של כל אחד מהחשודים באירוע עצמו ולאחריו, ובשל כך לא ניתן להעמידם לדין בשל גרימת השריפה ברשלנות ותוצאותיה.

"קושי ראייתי נוסף בתיק ביחס לאחריותם של החשודים להתפשטותה רחבת ההיקף של האש, ובכלל זה העובדה שהנספים מצאו את מותם מספר שעות לאחר שפרצה השרפה ובמקום המרוחק מהמקום בו החלה ההתלקחות, גורמי אקלים חריגים - לחות נמוכה באוויר שהצטברה לצד רוחות מזרחיות חזקות, טופוגרפיה, כמו גם סוג ומצב הצמחייה בעת האירוע", הוסיפו בפרקליטות המדינה.

מי מהם זרק את גחל הנרגילה?

שני הנערים, מהכפר הדרוזי עוספייה, הלכו לפני שנה ליער הכרמל, ובו עישנו נרגילה. כשסיימו השליכו את הגחל, שבו לביתם, ראו את האש מתלקחת - אך לא עשו דבר. בהמשך הם שבו לזירת האירוע, אבל רק בשביל לצלם את האש. בחקירה לא הצליחו לברר במשטרה מי מהם זרק את הגחל.

מאז, עבר התיק הזה בעניינם של השניים גלגולים רבים. בתחילה, בזמן המעצר, המליצה המשטרה להאשים אותם בגרימת מותם ברשלנות של 44 קורבנות האסון. כעת, כאמור, התיק נסגר. אז מי אשם בשריפה בכרמל? זאת כנראה נדע רק אחרי פרסום דוח מבקר המדינה, בחודש הבא.

נאוה בוקר: "44 איש נהרגו, הם לא שרפו שדה קוצים"

אלמנתו של תנ"צ ליאור בוקר ז"ל, שנספה באסון, אמרה בעקבות סגירת התיק כי מדובר בהחלטה שערורייתית ומקוממת. "איך סוגרים תיק כזה מחוסר ראיות? הם גרמו לדליקה הגדולה ביותר שהיתה במדינת ישראל. חבל מאוד שגם במקרה כזה בו נלקחים חיים של 44 איש, אין לנו טיפת נחמה בזה שמי שגרם לכך יואשם וילמד את הלקח ואחרים ילמדו מהמקרה שלא לנהוג בצורה דומה".

"להעניש אותם בחומרה לא יחזיר לנו את היקרים שלנו", הוסיפה בוקר, "אבל צריך לתת איזשהו עונש, אפילו עבודות שירות. 44 אנשים נהרגו, זה לא שהם שרפו שדה קוצים ובזה זה הסתיים. אני אפילו לא מדברת על כל הדונמים של יערות והעצים שהתכלו. אני חושבת שצריכה להיות פה ענישה, אולי לא בחומרה גדולה משום שהם נערים אבל אין ספק שצריך לעשות משהו למען ההרתעה. אני בהחלט אשקול פנייה לראש הממשלה".

עינב ברמי, אלמנתו של ירון ברמי ז"ל, הוסיפה כי "לא יכול להיות שאף אחד לא ייתן את הדין. לא הילדים האלה, אלא מישהו בדרג הביצועי – קציני המשטרה והשב"ס – שנתנו לזה לקרות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת