הפרשה מסתעפת: דני דנקנר נעצר, המשטרה ביצעה חיפוש בביתה של שולה זקן

התפתחות דרמטית בחקירת פרשת הולילנד: דני דנקנר יו"ר הפועלים לשעבר ויעקב אפרתי לשעבר מנהל מינהל מקרקעי ישראל נעצרו במסגרת הפרשה. דנקנר חשוד שהציע שוחד לאפרתי כדי לשנות ייעוד של קרקעות שבבעלותו. קודם לכן אמר סניגורה של שולה זקן: המשטרה ביצעה חיפוש בביתה, היא תגיע ארצה להשיב לשאלות החוקרים

התפתחויות חדשות בפרשת הולילנד: יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר ומי שהיה מנהל מקרקעי ישראל יעקב אפרתי נעצרו היום בחשד למתן וקבלת שוחד. בית המשפט השלום בראשון לציון האריך ב-5 ימים את מעצרם של דנקנר ואפרתי.

"לנוכח החשד המצוי בפניי", כתב בהחלטתו סגן נשיא בית המשפט, השופט אברהם הימן, "בדבר מעורבותו של החשוד במעשי שחיתות כה חמורים, אני נעתר לבקשת המשטרה במלואה".

דנקנר נחשד במתן שוחד, קשירת קשר, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים. על פי החשד הוא העביר תשלום שוחד לאפרתי, בסך של קרוב למיליון שקלים, על מנת לשנות ייעוד של קרקעות הנמצאות בבעלותו בעתלית, השייכות ל"תעשיות ים-המלח", בכדי לקבל אישורי בניית בתי מגורים במקום. בית המשפט האריך את מעצרו של דנקנר בחמישה ימים נוספים, במהלכם הוא צפוי להיחקר בנוגע לפרשה.

"אני בטוח בנקיון כפיי"

לאחר שנעצר העדיף דנקנר לשמור על שתיקה מול כלי התקשורת. בזמן שישב בבית המשפט בחר להגיד רק משפט אחד למצלמות: "התחושה קשה אבל אני בטוח בניקיון כפיי. בואו נכבד את החקירה". על פי כל ההערכות, מעצרו של דנקנר ישפיע בצורה משמעותית על המשק, זאת בשל העובדה שדנקנר כיהן בתפקיד בכיר במערכת הבנקאית הישראלית והעובדה שהוא מוכר מאוד כקשור לעסקים ישראליים רבים.

השנה האחרונה היתה קשה עבור דנקנר. בתחילתה הנגיד פישר ביקש להדיח אותו מבנק הפועלים, לאחר שלדבריו איבד בו אמון. מספר חודשים אחר כך דנקנר נחקר במשטרה ואף שהה במעצר בית. דנקנר מכהן היום כמנכ"ל אריסון אחזקות, שרי אריסון טרם הגיבה למעצרו.

אפרתי, שהיה בעל תפקיד מפתח במנהל מקרקעי ישראל, נחשד גם במעורבות בפרוייקטים של חברת הזרע וצוק מנרה. בעברו כיהן אפרתי כמנכ"ל משרד הפנים וכבכיר בעיריית ירושלים ולכן הוא קשור על פי החשד לפרשה מכמה זוויות מאחר שהיתה לו נגיעה באירועים הנחקרים. המשטרה תבקש להאריך את מעצרו גם בחמישה ימים נוספים.

נערך חיפוש בביתה של זקן

מעט מוקדם יותר, במסיבת עיתונאים מיוחדת שנערכה בשעות הצהריים, דחה בתוקף עורך דינה את כל הטענות המופנות כלפי מי שהיתה יד ימינו של אולמרט במשך שנים. "דבר ממה שהתפרסם לא ארע במציאות", טען עו"ד מיכה פטמן והודיע כי זקן תשוב לארץ כבר בשבוע הבא. 

במסיבת העיתונאים שהועברה בשידור חי בערוץ החדשות, אמר פטמן כי במהלך שהותה של זקן בחו"ל, נערך חיפוש בביתה על ידי החוקרים. "בערב יום העצמאות גורם מוסמך הודיע לי כי עדותה נחוצה ובעקבות כך היא מתבקשת להקדים שובה ארצה", אמר פטמן.

"לגבי החקירה, מטבע הדברים קיימת סקרנות רבה", אמר פטמן והוסיף, "רק לאחר חקירה משטרתית ובהתאם לצורך נגיב ונפרט. לדבריו, זקן מגיעה ארצה כדי להשיב לשאלות החוקרים ומוכנה לעמוד לרשותם לכל חקירה עימות או כל הסדר אחר מטעם החוקרים.

"נפוצו שמועות שהפכו לכותרות"

פטמן התייחס גם לדיווחים לפיהם זקן מנהלת מגעים לחתימת הסכם עד מדינה. "נפוצו שמועות שהפכו לכותרות ראשיות על כך שזקן במגעים להפוך לעדת מדינה. אני כאן כדי להבהיר כי מצידנו לא נמסרה אף תגובה", טען עורך דינה. טפמן הוסיף כי ניתן להגדיר את הדיווחים הללו "הבל-הבלים".

לסיכום סיפר פטמן, "כל פרשה בה זקן נחשדה אישית, היא מסרה גרסה ושיתפה פעולה באופן מלא. רק כאשר הייתה משוכנעת כי מנסים להשתמש בה ככלי להפלת אולממרט סירבה לשתף פעולה, כך יהיה גם הפעם הזו", הבטיח. 

המשטרה: זקן היא לא עד מדינה

למרות הטענות מצידה של זקן, במשטרה מכחישים בתוקף את הדיווחים על כך שראש לשכתו לשעבר של אולמרט עומדת לחתום על הסכם עד מדינה, למסור פרטים חדשים בפרשת הולילנד ואף להעיד נגד ראש הממשלה לשעבר.

"אין כל אמת בפרסומים אלה וממילא מקורם אינם במשטרה או בפרקליטות" , נכתב בהודעה מיוחדת שפרסמה בצהריים דוברות משטרת ישראל. עוד צוין כי "העובדה היחידה המשקפת את המציאות היא שנמסר לגב' זקן זימון לחקירה כבר לפני למעלה משבוע וכידוע היא טרם התייצבה".

במקביל נמשך מצעד הנחקרים. הבוקר שחרר בית המשפט לעשרה ימי מעצר בית את יזמי הפרויקט בירושלים, הלל צ'רני ואביגדור קלנר ואת מהנדס העיר לשעבר אורי שטרית.

בהכנת הכתבה השתתפו: קרן מרציאנו, משה נוסבאום, אמנון אברמוביץ', יוסי זילברמן ועזרי עמרם

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שחיתות בהולילנד - הסיקור המלא:

לופוליאנסקי שוחרר למעצר בית - והתקבל בתשואות

אולמרט: "עושים לי רצח אופי"

פרשת הולילנד: אורי לופוליאנסקי נעצר

יאח"ה הציעו ללופוליאנסקי להפוך עד מדינה תמורת סגירת התיק נגדו

בעקבות הולילנד: אולמרט ישוב לארץ לפנות בוקר