מחדל מוקד 100: המפקד נותר במשטרה

למרות החלטתו של המפכ"ל הקודם יוחנן דנינו להדיח מתפקידו את גיא משמור, מנהל מוקד 100 שממצאי החקירה קבעו כי לקה בהתנהלותו במהלך קבלת השיחה מגיל-עד שער, הוא יישאר בשורות הארגון ואף קיבל העלאה בדרגה

שלושת הנערים (פייסבוק ותצפית)

מחדל חטיפת שלושת הנערים בצומת גוש עציון: מפכ"ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו החליט להדיח את גיא משמור, מנהל מוקד 100 שקיבל את השיחה מגיל-עד שער, לאחר שימוע. אך למרות זאת, הערב (חמישי) נחשף כי הוא יישאר במשטרה ואף מקבל העלאה בדרגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המפכ"ל דנינו החליט להדיח בכפוף לשימוע את מפקד מוקד 100 של המשטרה, מי שהיה אחראי לקבלת שיחת הטלפון שלא טופלה. הוועדה שבדקה את המקרה אף קבעה כי הוא לא התייחס לשיחה, והעביר אותה לבעל תפקיד זוטר. אך בשימוע שנערך לו לאחרונה הוחלט שמדובר במעידה ראשונה וחד פעמית - ולכן יש להשאירו במשטרה. מאז הוא הועבר תפקיד ואתמול אף הועלה בדרגה.

ב-12 ביוני, בשעה 22:25, ענה אחד ממוקדני המשטרה במחוז ש"י לשיחת הטלפון. אז נשמע צמד המילים המצמרר: "חטפו אותי" מפיו של גיל-עד שער. צמד המילים הקריטי נאמר בלחישה ובחטף. בשניות שלאחר מכן נשמעו רעשי רקע שנקטעו בצעקה "ראש למטה!", שבאה מכיוונו של אחד החוטפים.

המוקדן ששמע את הקריאה ניסה לברר שוב ושוב מי בצדו השני של הקו, אך החוטפים המשיכו: "ראש למטה". ברגע זה נשמעו שתי צעקות מתוך הרכב, וקול חלש של חבטה. בשלב מסוים נשמע קול בערבית אומר: "קח לו את הטלפון".

צוות הבדיקה: שוטרי המוקד כשלו

מממצאי החקירה עלה כי השיחה למוקד המשטרה ארכה כ-2:09 דקות ובמהלכה העביר שוטר השח"ם את הטלפון לקצינה האחראית על המוקד. לאחר שלא הצליחה להבין במהלך השיחה מיהו האיש שהתלונן, ניסתה להתקשר למספר הטלפון, אך נתקלה בצליל של שיחה ממתינה.

הקצינה צלצלה שבע פעמים נוספות למספר הטלפון של הנער, בשני מקרים היא נתקלה בצליל תפוס, ובחמש הפעמים הנוספות הועברה ישירות למענה הקולי. עם הגשת הממצאים, הבהירו במשטרה כי היה על הקצינה להתייחס לשיחה כשיחת מצוקה לכל דבר, ולטפל בה באמצעים העומדים לרשותה - איכון לטלפון, שמיעה נוספת של ההקלטה וסל נוסף של כלים שניתן להשתמש בהם מבלי לערב גורמים בכירים יותר.

"שוטר השח"ם פעל כמצופה"

ועדת החקירה בדקה את התנהלותם של שישה בעלי תפקידים - שלושה מהם קצינים במוקד ובמחוז. על פי הממצאים, שוטר השח"ם, הראשון לענות לשיחת הטלפון, פעל כמצופה ממנו. לעומתו, אחראית המוקד, הממונה על המוקדנים, כשלה כשל חמור במהלך האירוע. "השיחה עברה אליה עם תיאור מדויק של השיחה, היא הבינה במה מדובר", הסבירו במשטרה. "היא תודח מתפקידה וייבחן אם כלל להמשיך בשירותה".

החיפושים אחר הנערים, ארכיון (רויטרס)

על פי המסקנות, מפקד המוקד, שהשאיר את ההחלטה לאחראית, כשל גם הוא בטיפול באירוע. לפיכך החליט המפכ"ל דנינו להדיח גם אותו מתפקידו. מפקד המשל"ט (מרכז שליטה אזורי) אמנם לא היה מודע לאירוע, אך משום ששוטרים תחת פיקודו לא הכירו את הנהלים הוחלט להדיח גם אותו מתפקידו. בנוסף נרשמה לו הערה ולא יתאפשר לו לשמש בתפקיד פיקודי בשלוש השנים הקרובות.

קצין האג"ם המחוזי, קצין בדרגת ניצב משנה העומד בראש הפירמידה המבצעית שגה בכך שהכפיף את המפקד. הוא יודח מתפקידו כקצין אג"ם ויקבל הערה פיקודית משום שהוא נושא בכל האחריות המבצעית במחוז. רע"ן המבצעים, קצין בדרגת סגן ניצב קיבל הערת מפקד ממפכ"ל המשטרה.