פרשת רז אטיאס ז"ל: התיק נסגר

המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה כי מתנדבי המשטרה שירו למוות ברז אטיאס ז"ל ביער סמוך לירושלים לא עברו עבירה. אטיאס שלח מייל לחדשות 2 באינטרנט באוקטובר האחרון לפיו הוא וחברתו עומדים להתאבד. השניים אותרו ולאחר חילופי ירי נקבע מותו. מח"ש: ייתכן והוא נהרג מכדור שנורה מנשקו

התיק נסגר. רז אטיאס ז"ל (חדשות 2)

מתנדבי המשטרה שירו למוות ברז אטיאס (18) שאיים להתאבד ביער לא עברו אף עבירה - כך קבעה היום המחלקה לחקירת שוטרים בפרקליטות המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרשה החלה כאשר בליל 19 באוקטובר 2012, שלח אטיאס הודעה למייל האדום של חדשות 2 באינטרנט שלפיה הוא וחברתו, נערה בת 17, מתכוונים להתאבד ואף השאירו אחריהם מכתב. בהודעה נכתב: "בשעות הערב יתאבדו זוג צעירים באחת החורשות בדרך. בבקשה אל תנסו לעצור בעדנו". ההודעה הועברה מיידית למשטרה, שביצעה איכון לטלפון הסלולרי של הצעיר.

הנער לקח את המכונית של הוריו ואסף את חברתו. סמוך לחצות הגיעו השניים ליער סמוך לבית שמש, שם ירה הנער כמה יריות באוויר כדי לנסות את האקדח שככל הנראה גנב מאביו - ואז המשטרה עלתה על צעדיו.

מהודעת המחלקה לחקירות שוטרים עולה כי המתנדבים קראו לו להניח את נשקו ואף בצעו ירי אזהרה באוויר. מחומר הראיות עלה כי תוך כדי האירוע, הייתה חברתו של המנוח בשיחת טלפון עם אדם אחר, אשר שמע את המנוח צועק כי בכוונתו לירות בחברתו וזו נשמעה צורחת. בשלב מסוים, לאחר חילופי אש בין כוח המתנדבים לצעיר, מפקד הכוח הורה לבצע ירי לעבר המנוח כדי לנטרל את הסכנה. בתום האירוע חולצה חברתו של המנוח מהרכב ללא פגע והמנוח נמצא ברכב ללא רוח חיים.

עורך הדין המייצג את משפחת אטיאס, איתן ענבר, מסר בתגובה על ההחלטה: "מרשיי דוחים את מסקנתכם שלא לפתוח בחקירה. מכל מקום, מהראיות שברשותי עולה לכאורה כי הירי של מתנדבי המשטרה כלל לא פחות מ-16 כדורים, שנורו מ-4 עמדות ירי מסביב לרכב, אשר גרמו לא פחות משבעה חורי כניסת כדורים לגופו של רז. כמו כן עולה מראיות אלה כי מי שלכאורה פתח באש ראשון היו מתנדבי המשטרה, שירו ללא הפסקה, מבלי לבחון ולבצע הערכת מצב לאחר ירי של כל כדור וכדור, ומבלי להפסיק את הירי למרות צעקותיה של חברתו של רז".

האם רז נהרג מירי עצמי?

במחלקה לחקירת שוטרים ערכו בדיקות מעבדה צולבות, קיבלו חוות דעת של מומחים וכן צפו בסרט שתיעד את האירוע בחשיכה. "נמצא כי מתנדבי המשטרה היו רשאים בנסיבות העניין לירות על מנת לנטרל את המנוח ולהציל את חיי חברתו. מדובר בהפעלת שיקול דעת תוך שניות, בעיצומה של פעילות מבצעית מורכבת, שאינה מגלה חשד לביצוע עבירה פלילית מצד מי מהמתנדבים שהיו בזירת האירוע, אף אם הירי שבוצע על ידם גרם בסופו של דבר למותו הטראגי של המנוח", נמסר בהודעה.

ממצאי החקירה העלו כי המנוח נפגע ממספר יריות, אולם על פי חוות דעת מומחים, שהתבססו על פי סדרת בדיקות מעבדה, קיימת אפשרות סבירה כי ירייה קטלנית שפגעה בראשו של המנוח מטווח קרוב, מקורה בירי מאקדחו שלו. במשטרה מסרו הודעה בנושא לבא כוחם של המנוח.

לאחר האירוע, האשימה אמו של אטיאס את כוחות המשטרה שירו למוות בבנה. בריאיון לתכניתנו אולפן שישי לאחר האירוע, היא טענה שהשוטרים באירוע לא נהגו כשורה והזכירה שהזירה הייתה חשוכה ולכן לא ברור איך השוטרים ראו שנה מכוון אקדח לראשה של חברתו.