החשודים בלינץ': "פעלו כמו תמנון המשלח את זרועותיו"

מעצרם של 10 מבין 11 החשודים בלינץ' בשני החיילים בחיפה בסוף השבוע הוארך היום. השופט זאיד פלאח אמר כי תמונות הלינץ' מזכירות את רצח אריק קרפ והלינץ' ברמאללה, וחיזק את הסברה לפיה התקיפה לא בוצעה על רקע לאומני. "הם פעלו כמו תמנון המשלח את זרועותיו", קבע השופט, "לא משנה אם הרקע פלילי או לאומני"

בית משפט השלום בחיפה האריך היום בחמישה ימים את מעצרם של חמשת החשודים בניסיון הלינץ' שבוצע בשני החיילים בחיפה בסוף השבוע באמצעות מוטות, אבנים ובעיטות - שנחשף לראשונה כאן בחדשות 2 באינטרנט. בנוסף, מעצרם של חמישה עצורים נוספים, קטינים, הוארך בארבעה ימים. קטין נוסף שנעצר במסגרת הפרשה שוחרר.

בנימוקים להחלטתו להאריך את המעצר, ציין השופט זאיד פלאח: "המותקפים לא הבינו את פשר התקיפה ההמונית. עדיין לא ברור מה נחרט על ראשו של אחד החיילים, למרות שבמשטרה טוענים שנחרט 'אש"ף'. החשודים חיפשו את אותם אנשים שגרמו נזק לביתם באירוע שקדם לתקיפה, ואז מצאו את שני החיילים וכילו בהם את זעמם".

השופט קבע כי "החשודים פעלו כגוף אחד ולו זרועות רבות כמו תמנון המשלח את זרועותיו, כאשר כל אותם זרועות מחוברות לאותו ראש. המדובר במעשים קשים שכל אחד ואחד מהחשודים היה לכאורה שותף לו, וכולם יחדיו ביצעו את אותה משימה עבריינית שעניינה תקיפת שני החיילים התמימים".

"מדובר במעשה עברייני שעניינו תקיפה המונית, ולא משנה מה הרקע, לאומני או עברייני, אין הבדל", קבע השופט. "מדובר בתקיפה על ידי המון זועם, מכאן שדרושה תגובה קשה מבית המשפט".

עוד הוסיף השופט כי התמונות מהתקיפה "מזכירות את הלינץ' מרמאללה ואת התמונות מחוף תל ברוך, שני מקרים שנגמרו במוות".

"איך ייתכן ששחקן בית"ר יתקוף יהודים על רקע לאומני"

למרות טענות המשטרה כי מדובר בתקיפה על רקע לאומני, משפחות החשודים מכחישות זאת בתוקף. המשטרה טוענת כי הכיתוב שנחרט על ראשו של אחד החיילים מכיל את המילה "אש"ף", אך אחד מהורי הקטנים טען שהכיתוב הוא בכלל בשפה הסינית, ואמר לחדשות 2 באינטרנט: "בין הכיתוב 'אש"ף' והשפה הסינית יש מרחק של שמיים וארץ".

גם השופט רמז כי לא מדובר בתקיפה על רקע לאומני. השופט הקניט את השוטרים על סברה זו, במיוחד משום שאחד העצורים הוא כדורגלן לשעבר, ששיחק בבית"ר חיפה: "איך יכול להיות שאחד החשודים, ששיחק בעבר בבית"ר חיפה, יתקוף על רקע לאומני?".

במהלך הדיון נכחו באולם לפחות 40 בני אדם שבאו לתמוך בעצורים, כולל תלמידי בית הספר בו לומדים הקטינים העצורים. משפחות העצורים ממשיכות להכחיש כי מדובר בתקיפה על רקע לאומני.

אחד ההורים אמר לחדשות 2 באינטרנט: "כולם ירדו מהעץ הגבוה שעלו עליו, לכולם ידוע שאין פה רקע לאומני. צריך לבדוק לעומק למה המשטרה לא עצרה עד כה מי שיידה אבנים לעבר אותה משפחה ערבייה בשכונת בת גלים, באירוע שקדם לתקיפה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת