התשובה האירנית: מערכת טילים מתקדמת נגד מטוסים

כשברקע החשש מתקיפה ישראלית של מתקני הגרעין, באירן הודיעו על סיום פיתוח מערכת טילים נגד מטוסים ונגד טילים בליסטיים בשם "בוואר-373" - זאת כתחליף למערכת S-300 אותה סירבה רוסיה למכור לטהרן. חיל האוויר של משמרות המהפכה טוען: "זו מערכת מתקדמת יותר מ'S-300' - בייצור מקומי"

בעוד מדינות המערב מטילות סיבוב חדש של סנקציות, ובעולם חוששים מתקיפה ישראלית של מתקני הגרעין, בטהרן כבר מצאו את התשובה: אירן השיקה אמש טיל חדש נגד מטוסים ונגד טילי קרקע-קרקע, "בוואר 373", גרסה מתקדמת של מערכת הטילים הרוסית S-300 - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס.

רוסיה סירבה בעבר למכור את מערכת ה-S-300 המתקדמת לידי אירן, בעיקר בשל הסנקציות שהטיל האו"ם על הרפובליקה האיסלאמית. מוסקבה אף עצרה משלוח של טילים לאירן, לאחר שארה"ב וישראל הביעו דאגה מכך שאירן תנצל את מערכת הטילים נגד מטוסים כדי להגן על מתקני הגרעין שלה.

בירושלים הפעילו בשנים האחרונות לחץ רצוף על השלטונות במוסקבה כדי למנוע את הגעת המערכת לאירן, מחשש לעלייה דרמטית ביכולת האירנית לאיים על מטוסי חיל האוויר - אם וכאשר יהיה צורך לתקוף את מתקני הגרעין. ההנהגה באירן הבינה ככל הנראה שלא תוכל לרכוש את המערכת הרוסית, והחליטה לפתח מערכת נ"מ מתקדמת מתוצרת טהרן. "הדבר החשוב ביותר הוא שטיל ה"בוואר-373" הוא בייצור מקומי ואין לנו שום בעיה לייצר אותו", הסביר גנרל חיל האוויר האירני פארזד איסמעיל.

"נשלח את ישראל לפח הזבל של ההיסטוריה"

במקביל, קצין בכיר במשמרות המהפכה מאיים לשלוח את מדינת ישראל "לפח הזבל של ההיסטוריה". הגנרל אמיר עלי חג'יזאדה, מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה, אמר אמש לסוכנות הידיעות האירנית פארס כי "המשאלה הגדולה ביותר שלנו היא שהם (ישראל) יעשו את הטעות הזאת ויתקפו".

"במשך זמן רב מורגשת אנרגיה חבויה אותה אנו מקווים להרחיב, כדי לשלוח את אויבי האיסלאם לנצח אל פח הזבל של ההיסטוריה", תקף הגנרל הבכיר. "יכולות הטילים שלנו לא מפסיקות להשתפר".

בחודש שעבר דיבר גנרל אירני אחר, שארוק שאראם, בשבח מערכת הטילים החדשה. לסוכנות הידיעות "אירנה" אמר אז שאראם כי טילי S-300 כבר לא מספיקים להגנה על המטרות האירניות.

"מערכת טילי הקרקע-אוויר בוואר-373 מתקדמת יותר מהמערכת הרוסית", הדגיש הגנרל וציין כי אירן החליטה לפתח את המערכת לאחר הסירוב הרוסי למכור למדינה מערכת טילי S-300.

הלילה: ארה"ב הציגה סנקציות נוספות נגד אירן

ברקע לדברים, הודיעו הלילה ארה"ב וקנדה הודיעו על שורה נוספת של צעדים כלכליים נגד המשטר בטהרן, ביניהם צעדים שיפגעו בתעשייה הפטרוכימית האירנית וכן סנקציות נגד 11 אישים וגופים אירנים.

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון ציינה כי בימים האחרונים הובאו ראיות חדשות אשר על פיהן אירן מפירה את הנורמות הבינלאומיות באמצעות הניסיון האחרון לחסל את שגריר סעודיה בארה"ב, וכן המשך פעילותה למען השגת נשק גרעיני. לדבריה, "חייבות להיות השלכות להתנהגות שכזאת. המסר ברור: אם אירן תמשיך, היא תסבול לחץ בינלאומי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת