מחקר: "בובספוג" מזיקה לילדים הצעירים

אגודת הפסיכולוגים האמריקנית הוציאה אזהרה להורים לילדים צעירים, עקב מחקר שנערך באוניברסיטת ווירג'יניה. לפי המחקר, ילדים שצופים בתכניות אנימציה (קבוצת המבחן צפתה רק ב"בובספוג מכנסיים מרובעים") חשופים לפגיעה ביכולת הריכוז, חלוקת הקשב ובעיות התנהגות

בובספוג. מזיק? (רויטרס)

"הורים צריכים לדעת שילדים שראו בטלוויזיה את התכנית 'בובספוג' או סדרות דומות, מעמידים בסכנה את יכולת הלמידה שלהם ועשויים לפתח התנהגות חסרת שליטה", כך מזהירה היום פרופ' אנג'לינה לילארד מאוניברסיטת ווירג'יניה, ארה"ב, שטוענת במחקר חדש כי תשע דקות של סרטי אנימציה מזיקות מאוד למוחם של ילדים בני ארבע.

לילארד ערכה מחקר שכלל שלוש קבוצות ילדים, האחת ראתה סרטוני "בובספוג", השנייה צפתה בתכניות טלוויזיה עם צילומים רגילים ובלי אנימציה והשלישית בילתה את הזמן בקריאת ספרים. על פי המחקר, הנזק בין צופי סרטי ההנפשה ניכר גם בהשוואה לקבוצות ילדים שצפו בתכניות יותר מציאותיות. ילדים שבילו את אותן הדקות בקריאת ספר, לא ספגו נזק כלל.

הממצאים גרמו לאגודת הפסיכולוגים האמריקנית להוציא אזהרה להורים, שישימו לב להרגלי הצפייה של ילדי הגן כדי למנוע קשיים בכניסה לבית הספר. על פי המחקר, הצפייה בתכניות הטלוויזיה המצוירות לילדים משפיעה על מוחם של הזאטוטים ומשפיעה על סדר העדיפויות שלהם, יכולת הריכוז, חלוקת הקשב ובעיות התנהגות. "הסכנה היא שהילדים יזדהו עם דמויות לא ברורות ואז יחקו את קווי האופי שלהן", הסבירה החוקרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת