התפרצות וולקנית תשמיד את ארה"ב?

מדענים בארצות הברית מזהירים כי ייתכן שהר געש ענק הממוקם בפארק ילוסטון יתפרץ בקרוב. על פי הערכה קיים סיכוי כי האפר הוולקני יפגע ברוב חלקי ארצות הברית, ויהפוך אזורים רבים לבלתי אפשריים להתיישבות

האם הר הגעש הגדול בעולם עומד להתפרץ ולהשמיד שני שלישים מארצות הברית? מדענים אמריקנים סבורים כי קיים סיכוי שהר הגעש קלדרה בפארק ילוסטון יתפרץ בעתיד הקרוב. ההר, השייך לקטגוריית "סופר הר געש", התפרץ בפעם האחרונה לפני 600 אלף שנים.

מאז שנת 2004, המדענים שעוקבים אחרי ההר הגעשי, שמו לב שיש בו פעילות מואצת וכי הקרקע שמעליו עולה בממוצע בשבעה סנטימטרים וחצי בכל שנה מאז. להערכתם, עליית הקרקע עלולה להוות תסמין מקדים להתפרצות.

אם יתפרץ ההר, הוא ישחרר פרץ אדיר של לבה ואפר. האפר צפוי ליצור שכבה בגובה של כשלושה מטרים וברדיוס של 1,600 קילומטרים. אם יתפרץ, מעבר לנזק המיידי, האזור שיכוסה על ידי האפר יהפוך לבלתי אפשרי להתיישבות אדם, בשל הרעלים שיתפזרו באוויר.

המדענים עדיין לא יכולים להכריע עם עליית הקרקע היא בהכרח סימן מקדים להתפרצות, או שמא מדובר באזעקת שווא. אולם, אם אכן מדובר בסימן מבשר רעות, ארצות הברית עלולה להתמודד עם האסון הוולקני הגדול בהיסטוריה האנושית.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים מהעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק