צפו: סטודנטית ישראלית מפגינה נגד צה"ל בניו יורק

מאיה יחיאלי-ווינד בת ה-19 העדיפה לשבת בכלא מאשר להתגייס לצה"ל, אבל בקמפוס של אוניברסיטת "קולומביה", ניו יורק, היא דווקא לבשה בשבוע האחרון מדים. יחיאלי-ווינד וסטודנטים פרו-פלסטינים קיימו מיצג במסגרתו "חיקו" את מחסומי צה"ל בשטחים. הם עצרו סטודנטים עוברי אורח, כפתו אותם וכיסו את עיניהם. כך זה נראה

אוניברסיטת קולומביה היוקרתית, ניו יורק, ארה"ב, השבוע. סטודנטים פרו-פלסטינים משתתפים ב"מיצג נגד הכיבוש", בו חלקם מגלמים חיילים וחלקם מגלמים פלסטינים במחסומים. בראש המפגינים: סטודנטית ישראלית בת 19.

מאיה יחיאלי-ווינד, במקור מירושלים, סירבה להתגייס, ישבה בכלא צבאי וכיום כאמור לומדת בקולומביה. בנוסף ללימודיה, היא הצטרפה לארגון "סטודנטים מקולומביה בעד צדק לפלסטינים", שארגן את המיצגים השנויים במחלוקת.

יחיאלי-ווינד ועוד סטודנטים לבשו מדי ב' של צה"ל, הצטיידו ברובים מקרטון, ועצרו סטודנטים ברחבי הקמפוס. בסרטון הם נראים מורים להם לכרוע על הרצפה, מכסים את עיניהם ואוזקים את ידיהם.

המיצג, שאמור לדמות את ה"זוועות", כך לפי הסטודנטים, נמשך מספר שעות, ומשך עוברי אורח והפגנות נגד. ווינד עצמה אמרה לעיתון האוניברסיטה שסיקר את המהומה, כי "הרבה אנשים מופתעים שאני ישראלית, ושאני בעד זכויות אדם ובעד חוק בינלאומי. זה שילוב נדיר בימים אלה".

"רצינו לבוא עם חגורות נפץ"

איגוד-העל שמאחד את ארגוני הסטודנטים היהודיים בקמפוס, ארגן במהירות הפגנה כנגד המיצג. "התגובה הראשונית שלנו הייתה לבוא עם חגורות נפץ ולומר 'רואים, בגלל זה אנחנו צריכים את המחסומים'", אמר ג'ונה לייבן, חבר האיגוד. "אבל לא רצינו לרדת לרמה הזו".

במקום, עמדו הסטודנטים הישראלים והפרו-ישראלים ליד המיצג והסבירו לעוברי האורח שנקלעו למקום כי המחסומים הם "רע הכרחי" ושהם מונעים פיגועים בשטח ישראל. "אני חושב שזה הוגן לערוך הפגנות, זה חשוב, אבל לרוב זה חד צדדי", אמר ליאור חמי, סטודנט ישראלי. "איך זה ישרת את המטרה שלי לראות את הצד השטני של הצד השני? זה באמת יגרום לי להיראות יותר טוב? לא נראה לי".

אחת המפגינות הפלסטיניות ממזרח ירושלים, דינה זביידי, סיפרה לעיתון כי "הייתי צריכה לעבור מחסום בכל יום במשך שנתיים, אז אני יודעת איך הם מתנהגים".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק