מייסד "וויקיליקס" מדבר ממקום המסתור

חשיפת המסמכים הסודיים על הנעשה בעירק - רצח והתעללות תחת הכיבוש האמריקני - ממשיכה לעורר הדים. האיש שמאחורי החשיפה מתחבא כעת מחשש לנקמה, אך אנחנו פגשנו את ג'וליאן אסנג' במקום המסתור שלו לראיון בלעדי

במרכז לונדון פגשנו היום לא פחות מאשר אדם במנוסה. מה לעשות, כשהמעצמה החזקה בעולם בעקבותיך, אתה לא לוקח סיכונים. את הראיון הבלעדי עם ג'וליאן אסנג', מייסד "וויקיליקס" - האיש שמסעיר את העולם כולו בימים האחרונים, קיימנו במרכז מוסלמי בעיר. הוא הגיע אליו עם שומרי ראש, אחרי החלפה סיטונאית של כלי רכב וסלולריים.

"אני לא נמלט כדי להגן על חיי, אבל אנחנו חייבים לנקוט אמצעי זהירות מירביים", אמר לנו אסנג'. "רק אתמול אמר היועץ המשפטי של ה-CIA לשעבר, שלדעתו ארה"ב מנסה להביא אותי אישית וכן אנשים נוספים לתחום השיפוט שלה".

הוא הוסיף: "זה עולה בקנה אחד עם הודעות קודמות של הפנטגון, שבהן הם אמרו כי אסור לנו לעשות דברים מסוימים, ואחד הדברים שהם דרשו שלא נעשה הוא שנפרסם את החומרים האלה, ואם נפרסם אותם - ניתן על זה את הדין".

"אם אל קעידה רוצה שהאמת תצא לאור, אז גם הוא צודק"

400 אלף המסמכים שחשפו התעללויות ורצח במימדים חסרי תקדים בעירק, מאיימים עכשיו לסבך את ארה"ב בפשעי מלחמה. אסנג' מודה בראיון כי הם לא הגיעו ממקור אחד: "בארה"ב אין תמיכה פה אחד במעשים הפסולים של גורמים מסוימים, וזה נכון גם לגבי חיילים בצבא ארה"ב. נשמעים שם קולות של מתנגדים, שהיו רוצים שהדברים ייעשו בצורה אחרת".

החשיפה שכיכבה בסוף השבוע בכל מקום בגלובוס מאיימת להגיע בקרוב לאו"ם, אולי עוד דוח גולדסטון - אבל בקנה מידה עצום. אסנג', שחשוד באונס בשוודיה, מואשם על ידי הפנטגון בפעילות פוליטית אנטי-מערבית מובהקת.

כשנאמר לו בראיון שאוסמה בן לאדן ככל הנראה מרוצה ממקום מחבואו ממעשי "וויקיליקס", השיב אסנג' כי "אני לא יכול לקרוא את מחשבותיו. אנשים רבים רוצים שהאמת תצא לאור. אם ארגון אל קעידה רוצה שהאמת תצא לאור, אז גם הוא צודק".

לשאלה ההיפותטית, לפיה אם "וויקיליקס" היה קיים בתקופת מלחמת העולם השנייה, האם היו מנהלי האתר מפרסמים מסמכים אודות הפצצת דרזדן, השיב אסנג' בשיעול ואמר: "אין צורך להיכנס להשערות".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק