איך שורדים 69 ימים בחום של 45 מעלות?

אחד אחד יוצאים הכורים מבטן האדמה בצ'ילה, מחוייכים, כאילו לא עברו עליהם 69 ימים של גיהינום. אך בחינת תנאי "מזג האוויר" במכרה מגלה שגיהינום זו דווקא לא מילה מוגזמת. חום של 32 מעלות ולחות של 90% יוצרים חום בלתי נסבל

בתוך המערה התת קרקעית שהפכה לביתם של 33 כורים במשך 69 יום, שוררים תנאי מזג אוויר - בהיעדר ביטוי מתאים יותר - המהווים גיהינום של ממש.

שידור חי: חילוץ הכורים מבטן האדמה בצ'ילה

הטמפרטורה בתוך המכרה הנמצא בעומק של 622 מטרים מתחת להר היא 32 מעלות. זאת בשל עלייה הטמפרטורות ככל שמתקרבים לגלעין כדור הארץ, בקצב של 30 מעלות לכל קילומטר. במרכז כדור הארץ החום מגיע ללא פחות מ-6000 מעלות.

לכאורה, 32 מעלות זה מספר שאפשר לחיות איתו, כל אחד יכול. אבל הנתונים הבאים ידהימו אתכם יותר. הלחות בתוך המכרה נעה סביב 90%. השלוב בין הטמפרטורה ללחות גורם לתחושה של 45 מעלות שלמות.

עם חיוך על הפנים

עכשיו תדמיינו שגם אין רוח, והאוויר לא מתחלף, ותכפילו הכול ב 69 יום, כי התנאים האלו לא משתנים אפילו לדקה אחת.

מדהימה עוד יותר העובדה שהם יוצאים אחד אחד עם חיוך על הפנים, לאחר ששרדו פרק זמן שובר שיאים בבטן האדמה בתנאים שמעולם לא חיו בהם בני אדם.

איך הגיעו מים למכרה הממוקם במדבר אטאקמה, היבש עלי אדמות? הגשם שכן יורד שם לעיתים רחוקות, מצליח לחלחל דרך הסלעים הרכים יחסית, בניגוד למדבריות בארץ שבהם מי הגשם זורמים במהירות באפיקי נחל ולא מצליחים לחלחל.

הטמפרטורה בפנים - לעומת זו שבחוץ

לכן, יש שם מים בתת הקרקע במאגרים הנקראים אקוויפרים. במהלך שהותם של הכורים במערה, לפני שהצליחו ליצור איתם קשר, הם הצליחו לכרות מים מהסלע בקרקעית המערה ולהשתמש בהם לניקיון ולרחצה. ייתכן שעובדה זו הצליחה למנוע מחלות קשות כמו דיזינטריה.

מה שמצפה להם בחוץ, לעומת זאת, זה גן עדן. הטמפרטורה במדבר הזה נעה בין 5 ל- 20 מעלות בעונה הזו והלחות נמוכה עד כדי 10%.

המסע שעובר כל אחד בקפסולת החילוץ, במהירות של כ- 2 קמ"ש במשך 15 דקות אמנם מרגיש ארוך למי שנמצא בקופסא ברוחב 54 סנטימטרים, אך הוא קצר מאוד בהתחשב במפל טמפרטורות של יותר מ- 20 מעלות.

לשם השוואה, בבאר שבע, הטמפרטורות יורדת בימים אלה ב-18 מעלות מהצהריים ועד הלילה, במשך כ- 15 שעות. אבל בהתחשב במהירות שבה התנאים משתנים עבור הכורה המחולץ, זה בהחלט מרשים לראות את ההתעלמות שלהם מהשינוי הקיצוני בעודם מקדישים חיבוק חד פעמי לקרובי המשפחה והחברים.

אפשר רק לדמיין את הנשימה הראשונה שלוקחים הכורים מהאוויר הצלול ביותר שיש, אחרי חודשיים בתוך הסאונה, אי שם בצ'ילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהחילוץ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חילוץ הכורים בצ'ילה - סיקור מיוחד:

בא לעבוד רק חודש במכרה - ונלכד למשך 69 ימים

הכורים כבר מתחילים לחשוב על הרווחים

חילוץ הכורים - מהמרים על הראשון שייצא

צוות החילוץ הגיע אל הכורים - הכנות להכנסת קפסולת החילוץ

הכורים לנשותיהם: התלבשו סקסי

אור בקצה המנהרה של הכורים בצ'ילה 

צפו: הקפסולה שתחלץ את הכורים

מקדח חדש יזרז את חילוץ 33 הכורים

אין אוויר? הכורים מצ'ילה מעשנים

משפחות הכורים מאשימות את המנהלים

הכורים הלכודים בצ'ילה שלחו מסר מצולם

33 כורים בצי'לה ממתינים לחילוץ