"זהות בדויה" - גרסת המציאות

חקיין סרטים - או סכנה אמיתית לביטחון ארה"ב? לאחר מרדף של 6 שבועות, וכשבדירתו נמצאו ציוד ונשק רב ומשקפת מכוונת לעבר בניין ממשלתי, נעצר אדם שסיפורו מזכיר באופן מדהים את סיפורו של ג'ייסון בורן - מאט דיימון מהסרט "זהות בדויה"

עולה על הדמיון (חדשות 2)

המציאות עולה על כל תסריט: הרשויות בלוס אנג'לס נתקלו בסצינה מסתורית שמזכירה באופן מדהים את הסרט "זהות בדויה", לאחר שהגיעו לדירת יוקרה בעיר בעקבות דיווח על דליפת גז.

השוטרים פרצו את דלת הכניסה לדירה שהייתה חסומה, ואז נחשפו לעיניהם מצבור נשק טעון, ציוד לזיוף כסף ומשקפת שהייתה מכוונת לעבר בניין ממשל סמוך.

מיד אחרי הגילוי המסיער של הציוד הרב, השוטרים החלו במצוד אחרי אדם שהצליח לחמוק מידיהם בזמן שפרצו לדירה. החשוד ברח ממדרגות החירום והמשטרה ניהלה אחריו מצוד במשך שישה שבועות.

התקשורת האמריקנית נלהבת מהסיפור הזה, במיוחד בגלל הדימיון הרב לדרך בה פעל הסוכן ג'ייסון בורן, אותו גילם בסרט "זהות בדויה" השחקן מאט דיימון. הסרט, שמבוסס על רומן מצליח מאת רוברט לודלום, מספר על סוכן CIA שניצל מנסיון רצח ביריות, ואיבד לחלוטין את זכרונו. בסרט בורן (דיימון) נרדף על ידי רוצחיו ומנסה למצוא את זהותו, במקביל לניסיונות להציל את חייו.

השתמש בשמות בדויים

במציאות, בלוס אנג'לס, השוטרים הצליחו לתפוס את בראיין אלכסיק בן ה-34 שהתחבא בדירתה של חברתו, מרחק של כמה מאות מטרים מהדירה החשודה. אבל גם אחרי שנתפס עדיין אין סוף לפרשה. השוטרים והחוקרים מנסים לברר מי הוא בראיין אלכסיק; החשוד לא משתף פעולה ואיש אינו יודע מה הוא בדיוק חיפש במשרד הפדרלי, או האם הוא עבד לבדו.

אלכסיק לא מדבר. מיד אחרי שנעצר הוא גזר על עצמו שתיקה. במשפט שנערך נגדו, העיתונאים, השופטים והעדים יצאו מבולבלים. על פי המשטרה, הוא השתמש לפחות בשני שמות בדויים. המשטרה טוענת שהוא מגיע במקור מאדיסון ניו ג'רזי. על פי אחד הבלשים, ב-1996 הוא הורשע בסחר בסמים.

חמש שנים אחר כך, הוא הורשע בהונאה וישב 180 יום בכלא. עכשיו החוקרים מנסים להבין ולרכז עוד מידע, להבין איך דירת פנטהאוז אחת הפכה למפעל נשק מתקדם. על פי עדויות המומחים, הנשקים שיצאו מהמפעל הזה נעשו ברמה הגבוהה ביותר וחלקם גם עוטרו בסמלה של סוכנות הביון האמריקנית CIA.

 "לא מצאנו שום הוכחה נוספת לקשר עם ה-CIA", אמר אחד החוקרים. "אין לנו מושג למה הוא יצר נשקים עם עיטורים של הסוכנות". השוטרים גם לא יודעים על מה בדיוק הוא הסתכל במשרד הפדרלי.

"הוא לא חכם או מהיר כמו ג'ייסון בורן"

החוקרים החליטו להתעמק עוד יותר ולבדוק את חבריו של אלכסיק, אבל גם החקירה הזו רק סיבכה אותם. מרבית חבריו של אלכסיק הם אנשים מתחום האופנה, הקוסמטיקה והעיצוב. החוקרים מצאו נעליים אירופאיות, מוצרי אופנה מובילים וגם תמונה של אלכסיק לצידו של כוכב U2 בונו. "הוא יכול בקלות לרמות הרבה מאוד אנשים, הוא יכול להיות מקסים ולהרשים את הסובבים אותו בקלות", אמר החוקר. "יש בו משהו שמושך אליו את האנשים".

אלכסיק טוען שהוא לא אשם בכל 10 האישומים נגדו, ביניהם ייצור ואחזקת נשק, אחזקת סמים, זיוף דולרים ועוד. הוא עשוי לשבת בכלא 15 שנים בגלל אותם אישומים. עורך דינו, שמונה על ידי המדינה, מסרב לדבר עם התקשורת.

אחרי שאלכסיק ברח מהחלון ב-19 בחודש אפריל המשטרה דיברה עם כל מי שבא עימו במגע ולמרות שבביתו נמצאו שקי כסף, הוא לא שילם את מרבית החשבונות ואת שכר הדירה שלו. "אנחנו לא יודעים עליו הרבה, אבל אנחנו יודעים שהוא מסוכן לסביבה", אמר אחד החוקרים ממשטרת לוס אנג'לס.

הוא הוסיף בקריצה, "כשתפסנו אותו, הוא לא הרביץ לי, הוא לא לקח לי את האקדח, ולא עשה שום דבר כמו שאנחנו רואים בסרטים. הוא לא חכם או מהיר כמו הדמות - ג'ייסון בורן".