אחמדינג'אד: אנרגיה גרעינית לכולם, נשק גרעיני - לאף אחד

הנשיא האירני שוב תוקף את ישראל ומאשים אותה בכך שהיא מאיימת לפגוע במדינות האזור בנשק גרעיני. אחמדינג'אד אף היתמם וטען כי ארצו לא זקוקה לנשק גרעין. "אנחנו רוצים שלום", הדגיש

ממשיך לתקוף. אחמדינג'אד (AP)

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד ניצל שוב את הבמה ותקף בחריפות את ישראל וארה"ב בוועידה למניעת הפצת נשק גרעיני שמתקיימת במטה האו"ם בניו יורק.

"ארה"ב השתמשה ומאיימת כעת בשימוש בנשק גרעיני גם נגד ארצי", האשים מנהיג הרפובליקה האיסלאמית. "כך גם המשטר הציוני שמאיים בפלישה".

הנשיא האירני האשים גם את הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה בכך שהיא "דו פרצופית" ואמר כי אין גוף בינלאומי שמפקח על הנשק הגרעיני האמריקני ובנות בריתה.

במהלך נאומו חזר אחמדינג'אד והדגיש כי נשק גרעין הוא סכנה לאנושות והדגיש כי ארצו לא זקוקה לכך. "אנחנו אוהבים שלום", ציין וסיכם: "אנרגיה גרעינית לכולם, נשק גרעיני - לאף אחד".

ביקורו של אחמדינג'אד מעורר סערה לא קטנה בניו יורק: ארגונים שונים פעלו בימים האחרונים בניסיון למנוע את הביקור ובהם ארגוניים יהודיים, קבוצות אוונגליסטיות וגם קבוצה של סנטורים רפובליקנים.

גם הילרי קלינטון, שרת החוץ האמריקנית - שמארחת את הוועידה, הביעה תמיהה באשר למטרת הביקור של הנשיא האירני. "אני לא יודעת למה אחמדינג'אד מגיע בכלל לניו יורק. אני חושבת שהאירנים באים כדי לנסות להסיט את תשומת הלב ולזרוע בלבול בנושא", אמרה קלינטון.
קלינטון לא מתבלבלת.

למרות מה שהיא מכנה "ניסיונות בלבול, קלינטון הבהירה שעמדת ארצות הברית בנושא הגרעין מאוד ברורה. "אין שום בלבול. הם הפרו את תנאי האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני", ציינה קלינטון והוסיפה כי "האירנים לא נענו להתחייבויות ולמגבלות שהציבה להם הסוכנות לאנרגיה אטומית".

נציגיהן של יותר מ-150 מדינות לוקחים חלק בוועידה העולמית, בניסיון לעדכן ולתקן את אמנת אי-הפצת הנשק הגרעיני שנחתמה בשנת 1968. הנציגים ידונו בחודש הקרוב בטיוטה שניסחו ארה"ב ורוסיה ליוזמה לפירוז המזרח התיכון מכלי נשק גרעיניים וכלי נשק אחרים להשמדה המונית.

הטויטה כוללת מינוי מתאם מיוחד שינהל שיחות גישוש עם ישראל, איראן ומדינות ערב, ובסיומן תיערך ועידה אזורית. אחת המטרות העיקריות היא להביא לשקיפות גרעינית ולגרום לישראל לחשוף את ארסנל ראשי הנפץ הגרעיניים שלה לביקורת בינלאומית.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק