סוף המשבר? בריטניה פותחת את השמיים

האם משבר התעופה הגדול בהיסטוריה סוף סוף מאחורינו? בריטניה הודיעה כי המרחב האווירי של הממלכה ייפתח מחדש במהלך הלילה, ועל חידוש הטיסות שהושבתו למשך כשבוע. נראה שמדינות רבות באירופה ילכו בעקבותיה ויפתחו את השמיים, אך עדיין קיים חשש מעיכובים בטיסות. אז איפה אפשר להמריא ולנחות? כל הפרטים

אחרי קרוב לשבוע של כאוס מוחלט בתעופה האירופית - נראה כי המשבר החמור שנוצר בגלל ענן האפר הוולקני האיסלנדי עומד להסתיים בקרוב.

בריטניה הודיעה על פתיחת שדות התעופה החל מחצות (שעון מקומי) ועל חידוש הטיסות ברוב המרחב האווירי של הממלכה. עם זאת הדגישו ברשות שדות התעופה הבריטית כי על חברות התעופה לבצע מבחני טיסה ובדיקות בעצמן על מנת לוודא את בטיחות הטיסות למרות הימצאות ענן האפר. שר התחבורה הבריטי מסר בהודעה לתקשורת כי "המשימה עכשיו היא להחזיר את האנשים הביתה".

אמש הזהירה בריטניה כי התפרצות הר הגעש התגברה וכי ענן אפר חדש מאיים לעשות דרכו לשמיים הממלכה המאוחדת, אך כעת גוברות ההערכות באיסלנד כי הפעילות הוולקנית דווקא מתמתנת.

במקביל מתכוונת גם פולין לפתוח את המרחב האווירי לאחר ימים ארוכים ומורטי עצבים וכבר מהבוקר, כך הודיעו במדינה, יוכלו הנוסעים להגיע לשדות התעופה.

מלבד שתי המדינות הללו, כעת מתנהלת התעופה כסדרה באוסטריה, בלגיה, בוסניה, בולגריה, הונגריה, איטליה, רומניה, רוסיה, צ'כיה, טורקיה והולנד. צרפת, שוודיה, גרמניה ושוויץ פתוחות להמראות רק באופן חלקי, אך בהמשך היום גם בהן צפויה להתחדש תנועת הטיסות באופן מלא.

ולמרות האווירה האופטימית, בנמלי התעופה באירופה עדיין חוששים כי ייקח עוד זמן עד לחזרה לפעילות שוטפת וסדירה. זאת, משום שמרבית המטוסים עדיין לא ערוכים לטיסה לאחר שקורקעו בימים האחרונים, וכן בגלל שחברות התעופה עדיין לא יודעות באיזה סדר לשלוח את הנוסעים ליעדיהם. ההערכה היא כי ראשונים לטוס יהיו אלו עם הכרטיסים העדכניים ביותר, ורק לאחר מכן יפוצו אלו שהיו אמורים לטוס כבר לפני מספר ימים.

מי יפצה את הנוסעים?

בעקבות הדיווחים על תנועת המטוסים המתחדשת מתחילים להישמע קולות בנוגע לפיצויי הענק בעקבות ההפסדים שגרם ענן האפר. סגן נשיא האיחוד האירופי סים קאלאס, כינס אתמול מסיבת עיתונאים בנושא, במהלכה הדגיש כי חברות התעופה הן אלה שצריכות לספק פיצויים לנוסעים.

לטענתו, על מדינות האיחוד האירופי לוודא כי חברות התעופה אכן יעבירו את הכספי הפיצוי לתיירים הרבים שנתקעו ביעדים שונים באירופה. בנוסף, הוא רואה בהן אחראיות לפתיחת וסגירת המרחב האווירי. קאלאס ציין כי האסון עימו התעשייה מתמודדת הוא החמור ביותר מהאסון שחברות התעופה ספגו בעקבות פיגועי ה-11.9 בניו יורק.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק


משבר אווירי - סיקור מיוחד:

תיעוד מיוחד: ענן האפר - מלמעלה

ענן האפר מאיים על איטליה וספרד

האו"ם: ענן האפר - סכנה בריאותית

המשבר האווירי הגדול מאז 11/9

ענן אפר וולקני מאיים על אירופה