חברת אפל מודה: בני 15 הרכיבו את האייפון שלכם בסדנאות זיעה

ביקורת בפעילות ענקית המחשבים והסלולר אפל העלתה ממצאים מדאיגים, לפיהם ילדים מועסקים במפעלי החברה במזרח הרחוק. בחברה טוענים: לא ידענו על המקרים, וכשגילינו - הפעילות הופסקה מיידית

החברה לא ידעה על העסקת הילדים (רויטרס)

אפל בצרות? ענקית הטכנולוגיה הודתה כי העסיקה ילדים בניגוד לחוק בחלק ממפעלי החברה במזרח הרחוק, בהם מרכיבים את מכשירי האייפוד והאייפון. לטענת החברה, לאחר שהתבררו הנתונים הופסקה מיידית הפעילות של המפעלים שהפרו את חוקי העבודה.

ביקורת אחרונה בפנקסי החשבונות של החברה העלתה כי לפחות 11 נערים בני 15 הועסקו בשלושה מפעלים שונים של החברה, בשנה האחרונה. לטענת החברה, הילדים הללו אינם עוד מועסקים או שכבר עברו את הגיל החוקי לעבוד.

המקום המדויק של המפעלים עדיין לא אותר. לאפל מפעלים בטייוואן, סינגפור, תאילנד, ארה"ב, בצ'כיה, מלזיה ובפיליפינים, אך רוב המוצרים מיוצרים בסין ולכן ככל הנראה שם הועסקו הילדים. על פי הדוח שהופק, לאחר הביקורת עולה החשש כי נעשה ניסיון למחוק ראיות להעסקה הבלתי חוקית ולשעות ההעסקה של כלל העובדים.

ביקורת כלפי אפל: מנצלת עובדים

אפל סופגת ביקורת מתמשכת על ניצול עובדים ותנאי העסקה מחפירים. בשבוע שעבר אושפזו 62 עובדים לאחר שהורעלו מחומר כימי הנפוץ בטכנולוגיות מחשבים וסלולר ועלול לגרום לניוון שרירים ולטשטוש בראייה. החברה לא דיווחה על מקרי האשפוז.

עוד עולה מהדוח כי לפחות 55 מפעלים של אפל התעלמו מחוקי העסקה ועברו את מכסת 60 שעות העבודה המותרות לשבוע. בחלק מהמקרים מדובר בעבודה רצופה במשך כל שבעת ימי השבוע.

בחברה טוענים כי לא ידעו על הממצאים שנמחקו בהסתר על-ידי מנהלי המפעלים במדינות. "בהתבסס על ההפרה המתמשכת וההתנהלות הבלתי הולמת, אפל תפסיק מיידית את הפעילות שלה באותם המפעלים".