באולימפיאדת החורף יש הכל - חוץ משלג

למארגני אולימפיאדת החורף בוונקובר שבקנדה יש בעיה: למרות 7 שנים של הכנות מדוקדקות ותקציב עתק של 2 מיליארד דולר, תנאי מזג אוויר קשים פוגעים בכמות השלג שיורדת במדינה ומסכנים את קיום התחרויות. כדי להתגבר על הקשיים, החלו המארגנים לייבא שלג מפסגות הרים סמוכים. צרות של עשירים

למארגנים של אולימפיאדת החורף הקרובה בוונקובר, קנדה, היו שבע שנים של הכנות מדוקדקות ותקציב של שני מיליארד דולר כדי שהכל יהיה מוכן לקראת התחרויות בחודש הבא. אמנם הכל מוכן לקראת שריקת הפתיחה של אולימפיאדת החורף, אבל דבר אחד חסר - שלג.

בצורת שלג, תחזית עגמומית ללא אף פתית בעתיד הקרוב וטמפרטורות גבוהות יותר מדי בשביל לייצר שלג מלאכותי, הובילו את המארגנים לבחור בפתרון די יצירתי - ייבוא שלג. משאיות מיוחדות טיפסו לפסגת אחד ההרים הגבוהים באזור העיר, והורידו למטה כמויות נכבדות של שלג שהועברו לאזורים בהם צפויות להתקיים תחרויות הסקי והסנובורד.

במקרים אחרים, ישמשו משטחים מקש ועץ כמצע עליו יפוזר השלג. "יש לנו את כל הטכנולוגיה, הציוד, האנשים והמומחיות כדי להוציא לפועל את המשחקים", ניסתה להרגיע קת'י פריסטנר, סגנית נשיא הוועדה המארגנת של התחרות בקנדה, בדברים שאמרה לכתב ה"ניו יורק טיימס".

קרה גם באוסטריה לפני 46 שנים

"בצורת השלג" לא הגיעה לכל האתרים האולימפים באזור וונקובר. באתרים נוספים, כמו זה הממוקם בצפון המדינה, יש כמות מספיקה של שלג לצורך קיום תחרויות סקי אלפי שיתקיימו שם.

הפעם האחרונה בה היה קיים חשש למחסור בשלג הייתה באולימפיאדת החורף בנגנו שביפן בשנת 1998. בסופו של דבר ירדה אפילו כמות עודפת של שלג וחלק מתחרויות הסקי היו צריכות להידחות עקב כך.

ואולם, באינסברוק שבאוסטריה היה פחות מזל ב-1964. המארגנים האוסטרים היו צריכים לנקוט בפעולות דרסטיות כמו בוונקובר. כדי להציל את התחרויות, היה צריך הצבא האוסטרי להעביר שלג לאורך עשרות קילומטרים - ממקומות מושלגים למקום התחרות.