בחירות? לאירופים לא ממש אכפת

אלו כנראה הבחירות הדמוקרטיות הגדולות בעולם, אבל 500 מיליון תושבי האיחוד האירופי לא מתרגשים. מעטים יוצאים לבחור את המועמדים שלהם לפרלמנט, גם אם הקלפי נמצאת במרחק 3 מטרים מבתיהם. נראה שהדבר הכי מעניין בבחירות הללו - הן המועמדות הרומניה, האיטלקיה והגרמניה

497 מיליון תושבי אירופה יכולים לצאת החל מהיום ולבחור את נציגיהם לפרלמנט האירופי - אבל רובם מתכוונים להישאר בבית. הפרלמנט הוא הגוף הפרלמנטרי של האיחוד האירופי, שנבחר על ידי תושביהן של 27 מדינות האיחוד.

הבחירות האירופיות נערכות מדי חמש שנים. הפרלמנט מתכנס בשני מרכזים בבריסל ובשטרסבורג, ואלו הן גם שתי הערים היחידות בהן גם מורגשת אווירת בחירות. בפרלמנט יושבים 736 נבחרים. מתוכם, לגרמניה יש הכי הרבה נציגים - 99 חברים. לאיטליה, כמו לצרפת ולבריטניה, יש 78 נציגים.

סילביו ברלוסקוני ראש ממשלת איטליה אוהב נשים - בלשון המעטה - ולכן הוא החליט להציב "פנים רעננות", נשים צעירות ובלונדיניות, כמועמדות המפלגה שלו לפרלמנט האירופי. לטענתו, זה יכניס זוהר ועניין לפוליטיקה האירופית ותדמית ראויה למפלגה שלו .

עוד מועמדת היא אלנה באססקו, רק בת 28, אבל היא הספיקה כבר לחוות את החיים הטובים של הדיפלומטים בבריסל והיא לא מתכוונת להפסיק. אלנה רשומה כעוזרת פרלמנטרית של הנציג הרומני בפרלמנט. היא גם שייכת למפלגתו של אביה, טראיאן באססקו, נשיא רומניה שביקר בארץ.

אנשי הפרלנט האירופי עושים הכל כדי להעלות את כמות המצביעים, כולל כסף רב שיוצא על פרסום ברשתות הטלוויזיה. חלקם אפילו יוצאים בעצמם לשכנע את האירופים לצאת ולהצביע, אבל האזרחים פשוט לא באים.

"הפרלמנט מרוחק מאיתנו, הוא מרוחק מהתושבים, אני לא מבין למה הוא קיים", אומר תושב רומא שלא מתכוון להצביע - למרות שהקלפי נמצא במרחק של שלושה מטרים ממנו. הבחירות האלו צפויות להיות שיא דמוקרטי שלילי.