"הפיתרון היחיד - שתי מדינות"

לקראת פגישתם של רה"מ נתניהו ונשיא ארה"ב אובמה קרא שליח הקרווטט למזרח התיכון, טוני בלייר לברק אובמה לדחוף בהקדם למשא ומתן ישראלי-פלסטיני. בנאום שנשא בסנאט בוושינגטון אמר ראש ממשלת בריטניה לשעבר כי אין פתרון אפשרי לסכסוך הישראלי-פלסטיני מלבד שתי מדינות לשני עמים

טוני בלייר - מעוניין בהסכם (רויטרס)

ביום שני הקרוב צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להיפגש עם הנשיא האמריקאי ברק אובמה. לקראת פגישה זו מנסה שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר להפעיל לחץ שעשוי להביא לקידום במו"מ עם הפלסטינים.

ראש ממשלת בריטניה לשעבר נאם בסנאט בוושינגטון ואמר כי אין פתרון אפשרי לסכסוך הישראלי-פלסטיני מלבד שתי מדינות לשני עמים. לדבריו, שני העמים בעד הרעיון, אולם "לשניהם ספק אם זה יכול לקרות".

"ההזדמנות כבר שם", אמר בלייר לוועידת החוץ של הסנאט. "אולם חלון ההזדמנויות לא יישאר אם לא ינוצל. זה הזמן המתאים ביותר לנצלו".

לדברי בלייר, הזמן לעשיית שלום מתאים כעת, לנוכח הסכמת המדינות הערביות להכיר בישראל, בתנאי שתסכים להקמת מדינה פלסטינית תחת כל השטחים שנכבשו ב-1967.

תבגובה לדבריו של בלייר אמר ראש הוועידה הסנאטור ג'ון קרי כי "כולנו מבינים שהשלום לא יגיע למזרח התיכון בקלות ובמהירות", והוסיף "אני שותף לאופטימיות של בלייר כי ההווה מזמן לנו הזדמנות שאסור לנו לפספס".

נתניהו: המו"מ יחודש תוך שבועות

השבוע ביקר ראש הממשלה במצרים, שם נועד עם הנשיא חוסני מובארק בארבע עיניים ואף קיים עימו ארוחת צהריים משותפת. נתניהו אמר בפגישה כי המו"מ עם הפלסטינים יחודש בשבועות הקרובים. מובארק מצידו אמר שנתניהו התחייב בפניו שממשלת ישראל מחויבת לשלום ואמר כי "המו"מ עם הפלסטינים צריך להתנהל, כדי להגשים את החזון של שתי מדינות לשני עמים".

נתניהו שיבח את שיתוף הפעולה הביטחוני בין שתי המדינות ודיבר על ההתמודדות המשותפת מול הקיצוניים ש"מביאים לפגיעה בשלום". הנשיא מובארק נמנע מלהתייחס לאיום האירני, כדי לא לאותת שמדובר כאן על חזית אחידה. בתום הפגישה אמר שר החוץ של מצרים: "נשפוט את נתניהו על פי המעשים בשטח".