להתראות קמרון, ברוכה הבאה מיי‎‏

משאית ההובלות התייצבה במעון ראש הממשלה הבריטי הבוקר כדי לפנות את דבריו של דיוויד קמרון - ולהכניס את חפציה של מחליפתו, תרזה מיי. קמרון, שעזב בעקבות כשלונו במשאל העם (ה"ברקסיט"), מפנה את מקומו לאישה השנייה אי פעם שתאייש את התפקיד

קמרון ומיי (רויטרס)

דיירת חדשה בדאונינג 10: ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, יסיים היום (רביעי) את תפקידו ויפנה את מעונו הרשמי למחליפתו, תרזה מיי. כמיטב המסורת, משאית ההובלות התייצבה כבר הבוקר במעון כדי לבצע את ההחלפה בצורה מהירה ויעילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קמרון ומיי הגיעו לפרלמנט לשעת השאלות הרשמית לראש הממשלה: השניים התקבלו בתשואות, אם כי חברי המפלגה הסקוטית (SNP) נמנעו מלהריע לקמרון, שיחסיהם איתו היו עכורים. חברי המפלגה אף האשימו את קמרון בגרירת סקוטלנד ל"ברקסיט" - נטישת האיחוד הבריטי.

ראש הממשלה היוצא, שיגיש בשעות הערב את התפטרותו למלכה, לא היסס לדבר בהומור ואף להפגין חיקוי של מבטא אמריקני. אחת השאלות הבוערות בדיון הייתה גורלו של "לארי החתול", שהתגורר עם משפחת קמרון בדאונינג 10: "אני אוהב אותו בניגוד לשמועות, הצוות שם קשור אליו מאוד ולכן אני לא יכול לקחת אותו איתי". קמרון אף הציג תמונה של השניים כדי להפריך את הדיווחים.

קמרון התייחס גם למסורת הדמוקרטית של שאלות לראש הממשלה, בה הותקל באלפי שאלות במהלך כהונתו: "אנחנו מאתגרים את המנהיגים שלנו לא מעט, כנראה שיותר ממדינות אחרות, זה מקור לגאווה עבורנו". קמרון הוסיף בדיחה כשאמר: "חוץ מפגישה עם המלכה הלו"ז שלי נראה די פנוי".

קמרון מתפטר. "לא אהיה הקפטן" (רויטרס)

קמרון, שעמד בראש המפלגה השמרנית במשך עשור ושימש ראש הממשלה בשש השנים האחרונות, הוביל את מפלגתו לניצחון לאחר 13 שנים באופוזיציה. על עזיבתו הודיע בחודש שעבר, לאחר שבמשאל עם הוכרע כי בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי - בניגוד לעמדה אותה קידם.

"אני לא אהיה הקפטן שינהיג את המדינה ליעדים הבאים", הכריז קמרון בהצהרה לתקשורת. "אני מאמין שבריטניה בטוחה יותר ועדיף שתישאר באיחוד, אבל הבריטים בחרו בבירור דרך אחרת. העם הבריטי בחר בחירה שצריך לכבד ואנו צריכים לגרום למדינה להצליח".

את מקומו של קמרון בדאונינג 10 תתפוס תרזה מיי בת ה-59, שתהפוך לאישה השנייה בהיסטוריה של הממלכה שתמלא את תפקיד ראש הממשלה. היא פוליטיקאית ותיקה ומוכרת היטב בבריטניה, שהתחילה את הקריירה הפוליטית שלה במפלגה השמרנית במהלך כהונתה הראשונה של מרגרט תאצ'ר. בשנות פעילותה היא נודעה כפוליטיקאית מנוסה וקשוחה, המחזיקה בהשקפת עולם מסורתית-שמרנית.

מיי. האישה הראשונה בתפקיד מאז ת'אצר (רויטרס)

בשנת 1997 נבחרה מיי לפרלמנט בפעם הראשונה, כשמאז הספיקה להתקדם במהירות בשרשרת התפקידים בתוך המפלגה השמרנית. בשנת 2010, עם עליית השמרנים לשלטון, מונתה מיי לשרת הפנים של הממלכה. זמן קצר לאחר שקמרון הודיע על מועד פרישתו, כינסה מיי מסיבת עיתונאים בלונדון בה קראה למדינה להתאחד תחת הנהגתה והבטיחה להוביל משא ומתן מוצלח להיפרדות של בריטניה מאירופה. "נהפוך את המהלך הזה לסיפור הצלחה", אמרה מיי, "עלינו לאחד שוב את המדינה".