תקרית הירי בדאלאס: החשוד "רצה להרוג שוטרים לבנים"

לאחר תקרית הירי בה נורו למוות 5 שוטרים במהלך מחאה של הקהילה האפרו-אמריקנית בדאלאס, הרוצח, מיקה ג'ונסון, אמר כי "רצה להרוג כמה שיותר שוטרים לבנים" במחאה על מקרים בהם ירו שוטרים למוות בשחורים. בביתו נמצאו כלי נשק רבים וחומרים להכנת פצצות

"מתקפה אכזרית ומתועבת, החשוד רצה להרוג שוטרים לבנים": לאחר תקרית הירי הרצחנית בדאלאס, טקסס, בה נרצחו חמישה שוטרים ונפצעו שישה נוספים, הולכים ומתבררים עוד ועוד פרטים על מניעי החשוד שביצע את הירי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השר לביטחון המולדת בארצות הברית, ג'יי ג'ונסון, מעריך כי רוצח השוטרים לא השתייך לשום ארגון טרור. במסיבת עיתונאים שקיים אמר כי לפי שעה, לא נמצאו ממצאים המשייכים את ג'ונסון לארגון בין לאומי.

בתוך כך, כלי התקשורת בארצות הברית מפרסמים כי היורה, מיקה חבייר ג'ונסון, בן ה-25 שירת בעבר בצבא ארה"ב ואף הוצב באפגניסטן למשך תשעה חודשים. הוא נהרג במהלך חילופי האש עם המשטרה המקומית לאחר שרובוט משטרתי פוצץ מטען נפץ על הרכב בו שהה. במהלך המשא ומתן שקיים ג'ונסון עם השוטרים אמר הרוצח כי פעל לבדו ללא שום תמיכה. עוד הוסיף ג'ונסון כי הוא אינו משתייך לשום ארגון טרור וכי פעולותיו נבעו בריבוי מקרי הירי של שוטרים לבנים על אזרחים שחורים.

בחיפוש שערכו כוחות המשטרה בביתו של ג'ונסון נמצאו כמויות גדולות של אמצעי לחימה של כלי נשק, חומרים להכנת פצצות, אפודים חסיני כדורים, וחוברות המפרטות טקטיקות לחימה.

"כולם צעקו ורצו לכל מקום" (CNN)

"זו הייתה מתקפה אכזרית, מחושבת ומתועבת נגד מערכת אכיפת החוק", אמר הנשיא אובמה בתגובה למקרה. "לדברי המשטרה, יש מספר חשודים, בהמשך נדע יותר על המניעים המעוותים שלהם. לא יכולה להיות כל הצדקה למתקפות כאלה". בעקבות הירי החליט הנשיא, השוהה כעת בפולין, לקצר את ביקורו באירופה. הוא צפוי לשוב ביום ראשון בלילה לארה"ב ולערוך ביקור בדאלאס. בתוך כך, הודיעו המועמדים לנשיאות, הילרי קלינטון ודונלד טראמפ, כי החליטו לבטל את כנסי הבחירות שלהם שתוכננו בפניסילבניה ובפלורידה.

"זה היה מסע ירי מתוכנן, אנשים רצו לכל מקום"

שעות לאחר הירי הקטלני בדאלאס, אחד החשודים בירי שהתבצרו במבנה במקום וניהל חילופי אש עם המשטרה, שם קץ לחייו. זמן קצר קודם לכן טען כי הטמין "פצצות בכל העיר" ומספר חפצים חשודים בזירה נסרקו, אך לאחר שני סבבי חיפושים ברחבי העיר הצהירה המשטרה המקומית כי לא אותרו חומר נפץ. קודם לכן נעצרו שלושה חשודים חמושים.

ראש עיריית דאלאס, מייק רולינגס, אמר בצער כי "מדובר בסיוט הגרוע ביותר שלנו, לבנו שבור". עד ראייה סיפר כי היורים התבצרו ו"טבחו בכל שוטר שראו, זה היה מחריד". מהחקירה הראשונית עולה כי השוטרים נורו על ידי שני צלפים לפחות, ונבדק החשד כי מדובר במתקפה מאורגנת כנקמה על הריגת שני אזרחים אמריקנים שחורים מידי שוטרים בימים האחרונים.

"הוא התקדם ועמד ליד העמוד, הכניס מחסנית ופשוט התחיל לירות", סיפר איסמעיל דג'סוס, עד ראייה שגם צילם את אירוע הירי. "זה היה נראה מתוכנן, הוא ידע בדיוק איפה הוא עמד והיה לו מספיק תחמושת". קלריסה מיילס אכלה במסעדה סמוכה בזמן הירי וסיפרה כיצד ההפגנה השלווה הפכה בין רגע למהומה גדולה. "כולם צעקו, אנשים רצו לכל מקום", שיחזרה מיילס. "ראיתי לפחות 30 יריות נורות".

האירוע שהוביל למסע הירי הרצחני: ירי בגבר שחור במיניאפוליס

אלפי בני אדם מחו בעיר על האלימות המשטרתית כלפי שחורים - ובסוף ההפגנה פרצו היריות. האירוע שהצית את גל ההפגנות האלים התרחש אתמול כאשר שוטר תנועה במיניאפוליס בארה"ב ירה למוות בגבר שחור, כשעצר במחסום תנועה. חברתו של האיש צילמה את האירוע, העבירה אותו בשידור חי בחשבון הפייסבוק שלה, וטענה כי השוטרים ירו בו בעודו שולח את ידו לכיסו כדי להוציא את רישיון הנהיגה שלו.

בתיעוד הקשה נראית האישה, דיימונד ריינולדס, שניות לאחר הירי, אומרת "המשטרה רצחה את חבר שלי", בעוד השוטר ממשיך לכוון את נשקו לעבר האיש, פילנדו קסטיל בן ה-32, שחזהו מכוסה בדם. "הוא הסביר לשוטר שהוא מתכוון להוציא את רישיון הנהיגה שלו, והשוטר ירה בו", נשמעת ריינולדס אומרת.

השוטר, שממשיך לכוון את נשקו, נשמע צועק לעבר ריינולדס: "אמרתי לו לא לשלוח את ידו", והיא עונה לו: "אמרת לו להוציא את הרישיון שלו, אדוני". בשלב זה היא מבינה שמצבו של קסטיל גרוע משחשבה, והיא נשמעת אומרת: "בבקשה אל תגיד לי שהוא מת ככה, ירית בו ארבעה כדורים, אל תגיד לי שעשית לו את זה. זה לא מגיע לו, הוא איש טוב".

לאחר הדברים האלה צועק השוטר אל ריינולדס לצאת מהמכונית, כשידיה גלויות. "תמשיכי ללכת אחורה לכיווני", נשמעים השוטרים צועקים בגסות לעברה. "רדי על הברכיים". לאחר סיום התקרית פונה קסטיל לבית החולים, שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

האירוע המזעזע הזה התרחש שעות ספורות לאחר שנחשף תיעוד נוסף של אירוע מיום שלישי, בו ירו שני שוטרים לבנים שש פעמים בגבר שחור בעודו שרוע על הקרקע. האיש, אלטון סטרלינד, מת כתוצאה מהירי.