אובמה מתייצב לצדה של קלינטון: "מוכן להעביר לה את השרביט"

אחרי שראש ה-FBI סתם את הגולל על פרשת המיילים, המריאה המועמדת הדמוקרטית עם אובמה לעצרת תמיכה בצפון קרוליינה: "בטוח שהילרי יכולה לעשות את העבודה". הוא לעג לטראמפ: "זה לא ריאליטי, זו המציאות"

אחרי שפרשת המיילים נותרה מאחוריה, הנשיא אובמה ניצב לצדה של קלינטון - ומרעיף עליה שלל מחמאות ותשבוחות: הנשיא והמועמדת להחליפו יצאו היום (שלישי) למסע בחירות משותף ראשון בשארלוט שבצפון קרוליינה. לצלילי קהל תומכים אוהד במיוחד, אובמה לא הפסיק להרעיף שבחים על מי שהתמודדה נגדו על תפקיד המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ב-2008 ומי ששימשה מזכירת המדינה בקדנציה הראשונה שלו בבית הלבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת
 
"כמה חכמה שהיא הייתה ומוכנה שהייתה", סיפר אובמה על תקופת עבודתם המשותפת - זאת לאחר שהשניים הגיעו יחד לעצרת הבחירות במטוסו של הנשיא, אייר פורס 1. "היא ידעה כל פרט וכל עובדה על כל נושא, ראיתי את התשוקה שהיא חשה על מנת לסייע לכל מי שחווה אפליה, לעובדים שאיבדו את עבודתם או לילדים במצוקה", המשיך אובמה להחמיא לקלינטון.

עשו את הדרך יחד ב"אייר פורס 1" (רויטרס)

"הערצתי את קלינטון הרבה יותר אחרי הפריימריז ב-2008", סיפר הנשיא על אותה מערכת בחירות במפלגה הדמוקרטית, בה התמודדה נגדו. "היא לא התאכזבה מתוצאות הפריימריז כי היא ידעה שחשוב יותר להוליך את המדינה בכיוון אחר". בהמשך תיאר מדוע בחר בה לתפקיד מזכירת המדינה: "אולי הילרי הופתעה - אבל אני לא הופתעתי כשביקשתי ממנה לייצג אותנו בעולם, ידעתי שהיא תייצג את ערכינו בצורה הטובה ביותר".

"האמון שלי בה במחויבות שלה ובמסירות שלה היו תמיד גבוהים", אמר אובמה. "ראיתי אותה מתפקדת כסנאטורית, כמזכירת המדינה וגם את התפקוד והבקיאות שלה במהלך המבצע לחיסול בן לאדן. תמיד השתלם לי להאמין בקלינטון. היא המועמדת המתאימה ביותר לכהן כנשיאה הבאה של ארה"ב - ועל כולם לתמוך בה. יש לה את מה שצריך כדי להיות המפקדת העליונה ואני מוכן להעביר לה את השרביט".

מכשיר את היורשת לראשונה בכנס בחירות (רויטרס)

"לצד השני (הרפובליקנים) אין מה להציע לכם", אמר אובמה, כשהוא התפנה לתקוף גם את המועמד דונלד טראמפ ואת שלל האמירות שהוא מספק על בסיס קבוע. "אפילו הם לא יודעים על מה הוא מדבר, תשאלו אותם והם יגידו לכם. התרברבויות והפחדות לא יבטיחו את ביטחוננו. זה לא ריאליטי, זו המציאות".

"קלינטון נהגה ברשלנות, אך אין מקום להגשת כתב אישום"

וזה היה יום מוצלח לקלינטון לא רק עקב תמיכתו הגורפת של אובמה במועמדותה. ראש ה-FBI ג'יימס קומי קבע היום כי אין מקום להגיש כתב אישום נגד קלינטון בפרשת המיילים המסווגים - ובכך נותרה הפרשה מאחוריה. קומי קבע שקלינטון קיבלה ושלחה מיילים שהכילו מידע בסיווג "סודי ביותר" לפחות ב-8 מקרים, אך טען כי אין בכך די כדי להגיש נגדה כתב אישום.

לדבריו לא לא היתה כוונת זדון במעשיה, ואין סימנים לפגיעה בפועל מצד האקרים. יחד עם זאת, ציין קומי כי קלינטון נהגה ברשלנות ובחוסר זהירות במהלך כהונתה כמזכירת המדינה בקדנציה הקודמת של הנשיא אובמה.

פרשת המיילים מאחוריה. קלינטון (רויטרס)

"מדובר בפרשה מורכבת יותר מכפי שנראה", הסביר קומי. "קלינטון השתמשה במספר שרתי דואר אלקטרוני שהיו בלתי מאובטחים, והעבירה מידע דרכם באמצעות מספר מכשירים סלולריים". בנוסף, הסביר קומי, קלינטון ועובדיה נהגו למחוק את היסטוריית ההודעות בשרתים הללו באופן תקופתי, למרות שהדגיש שהדבר נעשה בחלק משיטת העבודה ולא מתוך כוונה להשמיד ראיות.

"הראיות מצביעות על כך שאדם סביר במצבה של קלינטון או עובדיה היה צריך לדעת שמערכת בלתי מסווגת אינה מתאימה להעברת המידע שהועבר בשרתים", אמר קומי. הוא הוסיף כי המידע יועבר להמשך טיפול במשרד המשפטים האמריקני, שאמר בשלב מוקדם יותר בחקירה כי יקבל כל המלצה של הבולשת הפדרלית.

הסוגיה המרכזית שנבחנה בפרשה היא האם קלינטון השתמשה במחשבה האישי להתכתבות בחשבון דוא"ל ששימש אותה בתפקיד מזכירת המדינה. מטרת השימוש המדובר במהלך 2009 הייתה התכתבות עם מנהיגים זרים וגורמים נוספים הקשורים בעבודת משרד החוץ האמריקני באותה עת.

קלינטון הודתה בשגיאה, טראמפ תקף

"זו הייתה שגיאה להשתמש בתיבת הדואר האישית שלי", מסר דוברה של קלינטון הודעה בשמה, זאת לאחר שהועברה עליה ביקורת חריפה על השימוש בתיבת הדואר האישי להעברת הודעות מסווגות, והוסיף בשמה כי היא "שמחה על כך שהפרשה הזו הסתיימה".

המועמד הרפובליקני, דונלד טראמפ, לא עבר בשתיקה על ההחלטה שלא להמליץ על הגשת כתב אישום נגד קלינטון - וגם על כך שהנשיא אובמה התלווה אליה וצייץ בזעם: "ראש ה-FBI אמר שהילרי סיכנה את הביטחון הלאומי שלנו - ולא המליץ על אישום. וואו!", כשהוא מוסיף את ההאשטאג "מערכת מושחתת".