"צריך להתחשב בשינויים במזה"ת"

למרות שנושא ועידת השלום שנפתחה בפריז הוא הסכסוך הישראלי פלסטיני, נציגים משני הצדדים כלל לא נוכחים בוועידה ובישראל ממשיכים להביע התנגדות מוחלטת ליוזמה. "ועידה הזו מייצרת מחויבות חדשה לשלום, אנו חייבים להוכיח זאת לקהילה הבינלאומית", אמר נשיא צרפת הולנד בפתח הכינוס

(רויטרס)

בפריז נפתחה הבוקר (שישי) ועידת השלום הבינלאומית בפריז - בלי ישראל ובלי הפלסטינים. בפתח הועידה נאם נשיאי צרפת פרנסואה הולנד ואמר כי יש לקחת בחשבון את השינויים הרבים שהתרחשו בעת האחרונה במזרח התיכון וכי על המעצמות לשחק תפקיד מרכזי במשבר. "התנאים לשלום בין ישראל לפלסטינים צריכים לקחת בחשבון את המצב בכל האזור", אמר הולנד.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"האיומים וסדרי העדיפויות השתנו", הוסיף הולנד. "השינויים גרמו לכך שיהיה אפילו דחוף עוד יותר למצוא פתרון לקונפליקט הישראלי-פלסטיני, והוועידה הזו מייצרת מחויבות חדשה לשלום. אנו חייבים להוכיח זאת לקהילה הבינלאומית".

הולנד התייחס גם להיעדר שיתוף הפעולה מצד ישראל בנושא הוועידה ואמר כי רק ישראל והפלסטינים יכולים להחליט על השלום. "צרפת יכולה רק לעזור ולדאוג שהשלום יחזיק", אמר. בוועידה משתתפים נציגים מארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי, האו"ם, הליגה הערבית, מועצת הביטחון של האו"ם ונציגי 20 מדינות נוספות, ללא נציגים מישראל או מהרשות הפלסטינית.

בישראל ממשיכים להתנגד (עמוס בן גרשום לע"מ)


אמש אמרו בכירים במחלקת המדינה האמריקנית כי ארצות הברית לא תביא כל הצעה ספציפית לניהול המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים לשולחן הדיונים. כמו כן, הוסיפו כי ארה"ב לא החליטה מה יהיה, אם בכלל, תפקידה במאמצי הקירוב של הצרפתים. "ארה"ב תהיה בפריז כדי להקשיב לרעיונות של צרפת ומדינות אחרות וכדי לדון באפשרויות שעשויות להוות אפשרות להמשך המגעים", הוסיפו במחלקת המדינה.

בישראל ממשיכים להתנגד ליוזמה

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס אתמול דיון עם בכירי משרד החוץ, אנשי משרדו והמועצה לביטחון לאומי בעניין ועידת השלום. בישראל ממשיכים להתנגד לרעיון היוזמה ומדגישים את הצורך במו"מ ישיר עם מעורבות של מדינות באזור.

מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד יצא מוקדם יותר אתמול נגד היוזמה הצרפתית והשווה אותה לתכתיבים של הסכם סייקס-פיקו, שקבע גבולות שרירותיים למזרח התיכון. "אם יש לך סכסוך עם השכן אינך צריך לנסוע עד צרפת ולהביא את סנגל כדי לפתור זאת", אמר בהצהרה לתקשורת.

"אני קורא מה הפלסטינים כותבים על הוועידה ואיך זה משפיע על המוטיבציה שלהם להגיע להסדר", הבהיר. "סאיב עריקאת (בכיר הרשות הפלסטינית) כותב שהתקופה של מו"מ ישיר נגמרה, ושיש לו ציפיות גבוהות שהוועידה יכולה להיות תחליף למו"מ ישיר. לכן זה יוצר כביש מילוט לפלסטינים לברוח ממשא ומתן מולנו. צריך להחזיר אותם לשבת פנים מול פנים עם דיפלומטים ישראלים. אנחנו לא בורחים".