בהשראת צה"ל: הצבא האמריקני אימץ את נוהל "הקש בגג"

מפקד בכיר בצבא ארה"ב חשף אמש כי ארצו עושה שימוש בנוהל הצה"לי, המזהיר אזרחים חפים מפשע שנמצאים בסמיכות ליעד לתקיפה על מנת שלא ייפגעו. ארה"ב עשתה שימוש בכך במהלך תקיפותיה נגד ארגון דאע"ש בעירק

תקיפת צה"ל ברצועת עזה. ארכיון

הצבא האמריקני אימץ את שיטת הפעולה הישראלית: מפקד בכיר בצבא ארה"ב חשף אמש (שלישי) כי כוחות אמריקניים עושים שימוש בשיטת "הקש בגג" בה נוהגים להשתמש בצה"ל על מנת להזהיר חפים מפשע לקראת תקיפת יעד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פיטר גרסטן, סגן היחידה למבצעים ואיסוף מודיעין, סיפר כי במסגרת מאבקה של ארה"ב בארגון דאע"ש בעירק, עשה הצבא האמריקני שימוש בשיטה על מנת להוביל לכך שחפים מפשע לא ייפגעו בעת הפצצת מטרות טרור של המדינה האסלאמית. לדבריו, נעשה שימוש בנוהל במתקפה שביצע הצבא האמריקני בתחילת החודש בעיר מוסול שבצפון עירק נגד בכיר בדאע"ש, ככל הנראה נגד אחד האחראים להעברות הכספים של הארגון, ואמר כי "הטקטיקה והטכניקה הם בהשראת הצבא הישראלי".

"הקש בגג" הוא נוהל בו עושה צה"ל שימוש מאז מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה ב-2009 ומאז גם במבצעים נוספים, לפיו במקרה שבית מסוים הוגדר כמטרה להפצצה עבור חיל האוויר ויש בו חשש להימצאות אזרחים - הם מוזהרים טרם התקיפה הקרובה ומתבקשים לעזוב, בטרם ייפגעו. עוד במסגרת הנוהל, על מנת לוודא שהם התפנו מהמקום - משגרים טיל קטן שפוגע סמוך לבית או על הגג - ורק לאחר מכן את הפצצה שאמורה להשמיד את המבנה.