"משלוח S-300 ראשון בדרך לאירן"

משרד החוץ האירני מדווח שמשלוח ראשון של טילי S-300 יצא מרוסיה לאירן. בטהרן ממתינים יותר משמונה שנים לטילי ההגנה האוויריים. בישראל מודאגים משבירת היתרון של חיל האוויר במזרח התיכון

טילי ה-S-300 (רויטרס)

רוסיה שלחה את המשלוח הראשון של טילי ההגנה האוויריים (ה-S-300) לאירן - כך פרסם דובר משרד החוץ האירני, חוסיין ג'אבר אנסארי, לסוכנות הידיעות האירנית "טאסנים". בסוף השבוע האחרון צוטט זמיר קבולוב, בכיר במשרד החוץ במוסקבה שאמר לסוכנות הידיעות רויטרס: "אני לא יודע אם זה יקרה כבר היום, אבל מערכת הטילים כבר מועמסת לקראת שליחתה לאירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני עשוי להודיע עוד היום על כך שחלקו הראשון של המשלוח הגיע לאירן, וכי חלקים נוספים יגיעו בהמשך", אמר הבוקר (שני) דובר משרד החוץ האירני.

אירן ממתינה כבר יותר משמונה שנים למערכת ההגנה האווירית המתקדמת מתוצרת רוסיה - מאז החתימה הראשונה של העסקה לאספקת הטילים, שלאחריה הוקפאה העסקה. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביטל לפני מספר חודשים את ההחלטה להקפיא את אספקת הטילים בעקבות הסכם הגרעין שנחתם בין המעצמות לבין אירן.

בשנת 2007 חתמו שתי המדינות על חוזה לרכישת המערכת בשווי 800 מיליון דולר, אבל בעקבות התנגדות תקיפה של ארה"ב וישראל, והסנקציות שהטיל האו"ם על אירן בשנת 2010, העסקה הוקפאה. בגופי הביטחון בישראל דואגים ליתרון האיכותי של צה"ל וחיל האוויר בעקבות המשלוח.