הקרמלין תוקף: ה-CIA עומד מאחורי ההאשמות נגד פוטין

מסמכי פנמה שחושפים את תעשיית הענק של הלבנת ההון והעלמות המס גורמת הבוקר לסערות פוליטיות וכלכליות סביב העולם. בקרמלין טוענים שאנשי ביון אמריקנים עומדים מאחורי החשיפה, בזמן שמדינות אחרות ביקשו עותקים ופתחו בחקירה. אדוארד סנואודן אמר: "זו חשיפת הפרטים הגדולה ביותר בהיסטוריה של העיתונות"

הקרמלין: ה-CIA עומד מאחורי "מסמכי פנמה". חשיפת "מסמכי פנמה" מעוררת הבוקר את העולם כולו. ג'ראלד ריילי מי שעמד בראש החקירה אמר: "אני חושב שההדלפה היא כנראה המכה החמורה ביותר שמקלטי המס העולמיים ספגו מעולם בגלל היקף החומרים". אדוארד סנואודן, המדליף שעבד בסוכנות הביטחון הלאומית האמריקנית אמר: "זו חשיפת הפרטים הגדולה ביותר בהיסטוריה של העיתונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתגובה רוסית ראשונה לאירוע, הקרמלין טען הכי העיתונאים החוקרים שעבדו על "מסמכי פנמה" הם פקידים אמריקאים לשעבר ופעילי השירות החשאי. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר בתדרוך לעיתונאים בהתייחסות לפרשה: "יש הרבה עיתונאים אשר שהמקצוע העיקרי שלהם הוא לא עיתונאות. הרבה מהם הם פקידים לשעבר ממחלקת המדינה (האמריקנית), ה-CIA ושירותים מיוחדים אחרים". הדובר הוסיף כי לא היה "שום דבר חדש" על המנהיג הרוסי בהדלפות. "מדובר ברמה חדשה של פוטין-פוביה"

אחד המעורבים: אביו של ראש ממשלת בריטניה

ממשלת בריטניה הביעה גם היא עניין רב בתוכן המסמכים שדלפו. הבוקר ביקשו ברשויות המס באי הבריטי עותק של הנתונים שדלפו על לקוחות משרד עורכי הדין בפנמה, כדי לבחון את המידע ולפעול נגד כל העלמת מס אפשרית של אזרחיה.

ההדלפה, שחושפת פרטים של מאה אלף לקוחות ברחבי העולם עשויה להיות מביכה עבור ראש הממשלה, דיוויד קמרון, שדבר נגד סנקציות על העלמת ומעלימי מס. אביו המנוח של ראש הממשלה איאן קמרון, מוזכר ב-11.5 מיליון המסמכים , לצד חלק מחברי מפלגתו השמרנית בבית העליון של הפרלמנט. במשרדו של קמרון סירבו להגיב.

"חדשות טובות"

נשיא צרפת פרנסואה הולנד, דווקא מברך על החשיפה היום. הולנד אומר ש"מסמכי פנמה" שחושפים נתונים על מעלימי מס פוטנציאליים הן "חדשות טובות" ויעזרו למדינה. הולנד אמר בשולי ביקור בפרברי פריז כי: "הגילויים אלה הם חדשות טובות כי הם יוכלו להגדיל הכנסות ממסים ולמנוע מביצוע הונאות".

בפוליטיקה האוקראינית, הפרשה מאיימת לערער את השלטון שגם כך מתנדנד, רבים קוראים להדחה של הנשיא פטרו פורושנקו שעל פי המסמכים, השתמש במקלטי המס והעלים הכנסה מאוצר המדינה שבראשה הוא עומד. גם ראש ממשלת איסלנד עומד מול לחץ דומה, אמש הוא עזב ראיון באמצע אחרי שנשאל בנושא.

הרשויות הכלכליות בשוודיה יצרו קשר עם הרשויות בלוקסמבורג במטרה לקבל מידע בנוגע לאזרחים שוודים שהחזיקו חשבונות חשאיים במדינה בשווי יותר משישה מיליון דולר. "זה מאוד רציני וכך אנו מתייחסים לזה", אמר קריסטר פורושטד, המפקח על הבנקים השוודים. גם באוסטריה, בדנמרק ומדינות אירופיות נוספות נפתחה חקירה דומה וכך גם באוסטרליה וניו זילנד שם החלו לחקור את ההאשמות נגד גורמים במדינות שלקחו חלק בתעשייה.