התובע הבלגי: המחבל השלישי לא נתפס, המצוד נמשך

במסיבת עיתונאים שכינס יממה לאחר מתקפת הטרור בבריסל ולאחר הדיווחים הסותרים על תפיסת המחבל השלישי, המכונה גם "מהנדס המטענים של דאע"ש", שככל הנראה נמלט מנמל התעופה לאחר הפיגוע - הבהיר התובע הכללי הבלגי כי הוא אינו נלכד וכי המצוד אחריו נמשך ביתר שאת. מניין הנפגעים הרשמי: 31 הרוגים ו-270 נפגעים

ה"מוח" עדיין לא נלכד, המצוד אחריו נמשך: לאחר שבתקשורת הבלגית התפרסמו דיווחים סותרים על תפיסתו של נג'ם אל-עשראווי, המחבל שעל פי ההערכות צולם לצד שני המחבלים המתאבדים ותועד נמלט מנמל התעופה, הודיע התובע הפדרלי של בלגיה: "הוא טרם נלכד". אל עשראווי נחשב למהנדס מטעני הטרור של דאע"ש והחיפושים אחריו ברחבי המדינה מתרחבים. התובע עדכן כי מספר ההרוגים במתקפת הטרור עלה ל-31 בני אדם, 270 נפצעו בשתי הזירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התובע הכללי הבלגי התייחס לשלל הדיווחים הסותרים ברשתות התקשורת במדינה והודיע כי אל-עשראווי עוד לא נתפס וכי המאמצים ללכידתו נמשכים. זאת לאחר שמוקדם יותר דווח שנתפס, וזמן קצר לאחר מכן פורסם שמדובר בטעות בזיהוי ולא מדובר באל-עשראווי. במשטרה סירבו לאשר או להכחיש את הדיווחים והודיעו כי נמל התעופה בבריסל יישאר סגור גם מחר.

המחבל השלישי בנמה"ת, אתמול

התובע הבלגי מסר בתדרך לעיתונאים פרטים נוספים על זהות המחבלים ועל חפצים שנמצאו בחיפוש בבתי המסתור שלהם בבריסל. לדבריו, החשוד האמצעי מבין השלושה שתועדו בנמל התעופה הוא אברהים בקראווי - שהתפוצץ בשדה. אחיו התאום חאלד בקראווי ביצע את הפיגוע במטרו. זהות המצולם השלישי בתמונה - המחבל משמאל, שעל פי ההערכות התפוצץ גם הוא בשדה, לא ידועה בשלב זה.

החשוד שנראה בסרטון עם כובע מצחייה לראשו השאיר תיק עם מטענים - ונמלט. מהחקירה עולה בנוסף כי פיגוע בהיקף גדול הרבה יותר נמנע לאחר שמזוודת הנפץ השלישית שנמצאה ונוטרלה בנמל התעופה הייתה גדולה יותר מהשתיים שהתפוצצו.

עוד נמסר כי באחת הדירות עליהן פשטו השוטרים, הם מצאו מחשב עם חומרים מפלילים ובהם גם מסר של אברהים בקראווי: "אם אני אחכה, בסוף אמצא את עצמי בתא בכלא".  בדירה נמצאו עוד 15 ק"ג של חומר נפץ, 15 ליטר של אצטון, נפצים ומזוודה מלאה במסמרים. עוד אותרה צוואה שכתב אחד המחבלים.

המחבל אחריו מתנהל מצוד: מהנדס המטענים של דאע"ש 

אל-עשראווי, שאחריו ממשיך להתנהל מצוד רחב היקף, הוא מהנדס המטענים של דאע"ש שהרכיב לפי החשד את מטעני החבלה לסדרת הפיגועים אתמול וגם למתקפת הטרור בפריז בנובמבר האחרון. הוא תועד יחד עם שני האחים אל בקראווי, שהתפוצצו בנמל התעופה, ולאחר מכן נמלט מבלי שפוצץ את המטען שלפי החשד היה ברשותו.

כוחות הביטחון בבלגיה למדו על ה"מהנדס" מחקירתו של סאלח עבד א-סלאם, המחבל שהשתתף במתקפת הטרור בפריז, הצליח להימלט ונעצר לפני כמה ימים בפשיטה על דירה בבריסל. עקבות דנ"א של אל עשראווי בן ה-24 נמצאו על חגורות הנפץ ששימשו את המחבלים במתקפת הטרור בתיאטרון הבטקלאן ובאצטדיון "סטאד דה פראנס" בנובמבר האחרון.

מסר מידע. המחבל מפריז, עבד א-סלאם (רויטרס)

המשטרה הבלגית פשטה על השכונה בה מתגורר אל עשראווי בתקווה למצוא רמזים שיובילו אליו. עד כה נודע כי הוא עשה את דרכו לסוריה בפברואר 2013, ונעצר על ידי כוחות שיטור בגבול אוסטריה-הונגריה בספטמבר האחרון, לאחר שנהג במכונית ששכר יחד עם א-סלאם. אל עשראווי השתמש במסמכים מזויפים שבאמצעותם יכול היה לנוע באירופה בקלות, ואף דווח כי ביקר בבודפשט פעמיים במהלך ספטמבר האחרון תחת השם סופיאן קאייל.

אל עשראווי, א-סלאם וחשוד נוסף, מוחמד בלקאיד שנהרג במהלך הפשיטה בה נתפס א-סלאם בשבוע שעבר, אף הצליחו לעבור בקלות לווינה, שם הציגו את עצמם כתיירים - ולא נעצרו על ידי המשטרה. אל-עשראווי ובלקאיד אף תועדו במצלמות האבטחה של בנק בבריסל, 4 ימים בלבד לאחר מתקפת הטרור הקטלנית בפריז - כך שנראה שכבר מאז החלו לפעול ולתכנן את פיגועי הטרור בבירה הבלגית.