יום דמים בבריסל: "אירופה במלחמה"

נוסעים נמלטים, עשן ודם: ניצולי המתקפה בבירת בלגיה שחזרו את רגעי האימה. "פצועים שכבו על הרצפה, מזוודות פוזרו לכל עבר". 10 נרצחו בנמה"ת, 20 במטרו. תיעוד: התדהמה והבהלה שאחרי הפיצוצים. משדר מיוחד

עדי ראייה ופצועים ממתקפת הטרור בבריסל מתארים את רגעי האימה, לאחר ששלושה פיצוצים אדירים הרעידו את בירת בלגיה וגרמו למותם של לפחות 30 בני אדם ולפציעתם של עשרות אזרחים נוספים. בתוך כך עורכת המשטרה פשיטות על בתים ברחבי בריסל בעקבות המתקפות. הרשויות בבלגיה עדכנו כי רובה מסוג קלצ'ניקוב נמצא בזירת הפיגועים בנמל התעופה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הרגשתי את כל הבניין זז ושמעתי שני פיצוצים מאוד חזקים", סיפר כתב רשת "סקיי ניוז" אלכס רוסי ששהה בטרמינל בעת ששני מחבלים מתאבדים פוצצו עצמם בתוך המבנה. "זה היה נראה כמו בזירת מלחמה".

"עשן ואבק נראו בכל מקום", הוסיף רוסי. "התקרבתי למקום הפיצוץ על מנת לראות מה מתרחש, ראיתי נוסעים מבוהלים בורחים ורצים. הם נראו המומים".

דניס ברנדט, אזרחית אמריקנית שהמתינה לטיסה סיפרה כיצד נמלטה מזירת הפיצוצים בנמל התעופה. "האינסטינקטים שלי אמרו לי לברוח", אמרה ברנדט. "אז ראינו אנשים בורחים, רצים ובוכים. באותו רגע הבנתי שאנחנו רצים לכיוון הנכון".

"מזוודות מפוזרות בכל מקום"

זאק מוזון, שהגיע מז'ונווה לנמל התעופה זמן קצר לפני הפיגועים, תיאר כי הפיצוץ השני בטרמינל גרם לקריסת חלקים מהתקרה. "מים החלו להתפרץ מצינורות הניקוז. על הרצפה התערבבו מים ודם של הקורבנות".

"היה דם בכל מקום", הוסיף מוזון. "הפצועים שכבו על הרצפה וגם המזוודות היו מפוזרות בכל עבר".

"ראיתי פצועים שפונו", סיפרה נוסעת ישראלית ששהתה בנמל התעופה. "אנשים צילמו מה שקרה, אבל אז הביאו לנו אוטובוסים שיוציאו אותנו מחוץ לעיר. אני יצאתי ופשוט הלכתי ברגל משדה התעופה עד לבניינים הקרובים לשדה בעקבות אנשים שהלכו בלי כיוון. הייתי אמורה לחזור לארץ. נסעתי לבלגיה לחופש".

בריסל במצור: "לא לצאת מהבתים"

בעקבות מתקפת הטרור הרשויות בבלגיה העלו הבוקר את רמת הכוננות לגבוהה ביותר האפשרית והוציאו הוראה קיצונית לאזרחים. "על כל האזרחים להישאר במקומות בהם הם נמצאים", מסרו הרשויות. "יש חשש מאירועי טרור נוספים - אל תשתמשו בטלפונים". שעות לאחר האירוע, מעברי הגבול נסגרו, שוטרים וחיילים נשלחו לבריסל ומדינות אריופה הוציאו אזהרות מסע לבלגיה.

"זהו יום שחור לבלגיה, זהו רגע חשוך מאוד עבור האומה כולה", הוסיף מישל. "אנחנו יודעים שיש הרוגים רבים, פצועים רבים. אני קורא לתושבים לנסות לשמור על רגיעה ועל סולידריות. אנחנו נמצאים במלחמה, בחודשים האחרונים אירופה חשופה למתקפות".

גם בריטניה והולנד העלו את רמת האבטחה במדינות. ראש הממשלה הבריטי דיויד קמרון כינס ישיבת חירום אחרי המתקפות בבריסל. "אני בהלם ומאוד מודאג מהאירועים בבריסל, אנו עושים מה שאנו יכולים כדי לסייע", כתב קמרון בטוויטר. "אכנס פגישה של מטה קוברה אחרי האירועים". גם נשיא צרפת פרנסואה הולנד גינה את הפיגוע ואמר כי "כל אירופה נפגעה במתקפה".

10 בני אדם נהרגו בשני פיצוצים סמוך לשעה 09:15 בנמל התעופה "זוונטם" בעיר. שני מחבלים מתאבדים התפוצצו סמוך לדלפקי חברת התעופה "אמריקן איירליינס" בטרמינל הטיסות היוצאות. כשעה לאחר מכן, סמוך ל-10:20, התפוצץ מחבל מתאבד בתחנת המטרו "מאלנבק" סמוך למטה האיחוד האירופי בבירה הבלגית. באירוע הזה דווח כי נהרגו לפחות 20 בני אדם. בעקבות הפיצוץ בתחנת הרכבת הופסקה תנועת הרכבות אל הבירה וממנה.