מסעם האחרון של הנרצחים מאיסטנבול

המטוס הצבאי להחזרת ההרוגים והפצועים מטורקיה לישראל המריא הבוקר: 5 פצועים במצב קל כבר הובאו לארץ על ידי מד"א. הותר לפרסום שם ההרוג השני: יונתן שור. פצועה משחזרת: כך התמונה שצילמתי הצילה את חיי

הסוף העצוב של טיול האוכל: משרד החוץ אישר כי שלושה ישראלים - בהם שמחה דמרי בת ה-60 - נרצחו בפיגוע הקטלני שאירע אתמול (שבת) באיסטנבול. הבוקר המריא מטוס צבאי לאסוף את ההרוגים ואת יתר הפצועים הישראלים, לאחר שחמישה מהם - שמצבם הוגדר קל - כבר הוחזרו על ידי צוותי מד"א במהלך הלילה. הבוקר הותר לפרסום שמו של ההרוג השני: יונתן שור, חבר קבוצת שילר - ששהה בטורקיה בחופשה עם אשתו לרגל יום הולדתו ה-40. אשתו נפצעה בפיגוע ונותחה, והיא תוטס לישראל להמשך טיפול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במטוס הצבאי, שיצא לטורקיה בהוראת ראש הממשלה, נמצאת יחידת טראומה מוטסת בליווי רופאי פיקוד העורף ונציג משרד החוץ. צוות מתנדבי זק"א סיימו את מלאכת הזיהוי, איסוף הממצאים והטיפול בכבוד המת של שלושת ההרוגים הישראלים. בתוך כך, בטורקיה מתחזק החשד כי המחתרת הכורדית עומדת מאחורי הפיגוע - והרשויות טוענות כי אין מידע וודאי על כך שהמתקפה כוונה נגד ישראלים.

קודם לכן, בעודם בטורקיה, חברו אנשי מד"א לאמבולנס של הסהר האדום הטורקי ופגשו חלק מהפצועים. פנינה גרינפלד, אחת הפצועות שהייתה בקבוצה המאורגנת של חברת "בייגלה", סיפרה לשליח חדשות 2 לאיסטנבול אוהד חמו איך צילמה את חברי הקבוצה וכך ניצלו חייה.

"קמנו בבוקר ליום כיף. אכלנו ארוחת בוקר במסעדה נחמדה באחת הסמטאות ויצאנו לכיוון איסתיקלל", שחזרה פנינה את הרגעים שלפני הפיגוע. "פנינו ימינה, ואני זוכרת שהלכנו ברגל כולנו יחד, ואז משום מה אמרתי בוא נעשה תמונה. רצתי קדימה 5 מטר, צילמתי אותם, והלכתי קדימה. אחרי כמה שניות היה בום ענק".

היא הסבירה כי העובדה שהתרחקה קצת מחברי הקבוצה הצילה את חייה: "זה מה שבעצם הציל אותי מפציעה קשה יותר, אז התחיל כל הבלגן. היה רעש והדף נוראי וצרחות. נכנסנו לסמטה, אחותי הייתה פצועה ובעלי נפל והתרומם וזחל בסמטה".

"אמרתי לעצמי: 'תישארי בחיים, תישארי בחיים'. הייתה תחושה, זה נורא מוזר, ידעתי שזה פיגוע, סיפרה פנינה. "נפגעתי ברגל בצד שמאל, יש לי רסיסים אולי שבר קל. היו טורקים שעזרו לנו והייתה שם פאניקה של ממש. לקח חצי שעה עד שפינה אותנו אמבולנס".

על חברי הקבוצה איתם טיילה היא אמרה: "אלה אנשים שלא הכרתי קודם, זה היה מסע קולינרי של זוגות מקסימים וכל כך התחברנו בימים האלה ואנחנו בשוק. היה ממש יפה ומקסים ופתאום זה".

פצועי הפיגוע נוחתים בנתב"ג (מד"א)

מנכ"ל מד"א אלי בין שהוביל את המשלחת של הארגון אמר עם הגעתו לשדה התעופה בטורקיה כי "קיבלנו את שלושת הפצועים הראשונים ואנו ערוכים להעביר אותם לאמבולנס המעופף שימריא בעוד מספר שעות". בעוד הצוות היה בדרכו לפגוש את הפצועים, מסר בין כי "הצוותים של מד"א ייצאו לבחון את מצב הישראלים ובמידת האפשר להטיס אותם בשעות הקרובות לישראל".

אודי סגל, אוהד חמו, ערד ניר, עמית ולדמן וניר דבורי השתתפו בהכנת הידיעה.