לקראת הסכם פליטים באירופה?

כלי התקשורת באירופה מדווחים כי 28 ראשי מדינות האיחוד חתמו על הסכם הפליטים מול טורקיה, וכעת ממתינים רק לחתימתה הסופית של טורקיה. במסגרת ההסכם, החל מיום ראשון יוחזרו לטורקיה כל הפליטים שינסו להיכנס ליוון. "ההצעה אושרה בידי מנהיגי האיחוד, אך הדבר כעת תלוי בשיחות אחרונות עם רה"מ הטורקי", אמר בכיר באיחוד

יוחזרו לטורקיה? פליטים בגבול יוון (רויטרס)

האם משבר הפליטים קרוב לסיום: כלי התקשרות באירופה מדווחים היום (שישי) כי ראשי מדינות האיחוד חתמו על הסכם שבמסגרתו תוסדר הגעת הפליטים ליבשת, וכי הוצאתו אל הפועל תלויה בהסכמתם של הטורקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש ממשלת צ'כיה כתב היום בחשבון הטוויטר שלו כי ראשי האיחוד האירופי חתמו על הסכם לפיו פליטים מיוון יוחזרו לטורקיה תמורת פיצוי כספי שתקבל המדינה. למרות ההודעה על אישור ההסכם, נדרשת כעת חתימת הממשל באנקרה בטרם יאושר רשמית.

"העסקה עם טורקיה אושרה", כתב ראש הממשלה בתום ועידה של יומיים. "כל הפליטים והמהגרים שיגיעו ליוון יוחזרו לטורקיה החל מיום ראשון הקרוב". בכיר נוסף באיחוד האירופי הוסיף כי "ההצעה הטורקית להסכם בין טורקיה לאיחוד אושרה בידי מנהיגי האיחוד בעיקרון, אך הדבר כעת תלוי בשיחות האחרונות עם ראש הממשלה הטורקי".

28 ראשי המדינות החברות באיחוד האירופי כבר חתמו על העסקה, ונדרשת כעת רק חתימתו של ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטאולו. במהלך המו"מ של היממה האחרונה, אמר דבוטאולו כי הדאגה העיקרית של טורקיה היא גורלם של 3 מיליון פליטים סוריים הנמצאים בשטחה.

ממתינים לחתימתו. דבוטאולו (רויטרס)

במסגרת העסקה שצפויה להיחתם, כל פליט שינסה לעבור ליוון החל מיום ראשון יוחזר לטורקיה. כמו כן תקבל טורקיה סיוע כספי של 6 מיליארד דולרים וכן הקלות בהוצאת אשרות שהייה באיחוד. בנוסף, יחל משא ומתן מואץ על הצטרפותה של טורקיה לאיחוד האירופי.